گرفتگی عضلات ساق پا بعد از ورزش

گرفتگی عضلات ساق پا

تمام افرادی که برای یک بار نیز فعالیت ورزشی در زندگی خود داشته اند، دچار گرفتگی عضلات ساق پا شده اند. یکی از عضلاتی که گرفتگی آن باعث بی قراری در ورزشکار می شود عضلات ساق پا هستند. عضلات ساق پا از دو عضله دوقلو و نعلی تشکیل شده است. این عضلات در اثر ضربه مستقیم و یا کشیدگی های ناشی از تمرین ورزشی به وجود می آیند.

برای خیلی از ورزشکاران نیز اتفاق افتاده است که هنگام خواب ناگهان از شدت درد ناحیه ساق پا بیدار می شوند. و یا هنگام اتمام فعالیت و در حال استراحت مدام پاهایش را تکان می دهد تا آرام شود. به این نوع اختلال سندروم پای بی قرار می گویند. این مشکل برای افرادی که مجبورند در طول روز فعالیت زیاد، پیاده روی و یا مشاغل ایستاده داشته باشند و هم چنین ورزشکارانی که به واسطه رشته ورزشی خود، تمرینات سنگین برای تقویت عضلات ساق پا و یا دویدن های طولانی مدت داشته باشند رخ می دهد.

عوامل گرفتگی ساق پا

گرفتگی عضلات می تواند چند ثانیه و یا ساعت ها طول بکشد. اگر این حالت به طور مرتب در بدن شما رخ داد حتما به پزشک مراجعه کنید تا علت دقیق را جویا شوید. علاوه بر نوع فعالیت روزانه که باعث این گرفتگی می شود ، استفاده از کفش های نامناسب(پاشنه بلند در خانم ها)، کمبود املاح در بدن مانند :منیزیوم-کلسیم- پتاسیم، که باعث اختلال در روند انقباض و انبساط عضلات می شود ، گرم نکردن و نداشتن حرکات کششی برای عضلات، استفاده از برخی داروها که عوارض آن گرفتگی است، کاهش جریان خون، تحت فشار بودن اعصاب، کاهش اکسیژن بدن مخصوصا در تمرینات بی هوازی، تغییرات در دمای هوا و شوکی که به بدن وارد می شود می تواند از عوامل مهم گرفتگی ساق پا باشد.

گرفتگی عضلات ساق پا بعد از ورزش

اقدامات درمانی برای گرفتگی ساق پا

  • اولین و مهم ترین راه، استراحت دادن به عضلات است که این عضلات خسته به حالت ریکاوری دربیایند.
  • گرم کردن عضله گرفته شده هم چنین گزاشتن کیسه آب گرم روی عضله مورد نظر می تواند باعث بهبود شود. به این نکته توجه داشته باشید که گرفتگی شما از کدام نوع می باشد تا درمان مخصوص همان نوع گرفتگی را انجام دهید.
  • در بعضی موارد که گرفتگی بسیار دردناک است و طاقت ورزشکار را تمام کرده می توان از داروهایی که غیر استروییدی هستند مانند بروفن استفاده کرد که بهتر است برای مقدار مصرف آن از پزشک کمک بگیرید.
  • حتما قبل و بعد از تمرینات ورزشی خود عضلات ساق پا را به خوبی کشش دهید زیرا اینکار هم از آسیب دیدگی جلوگیری می کند و هم از گرفتگی های حین و بعد از اتمام فعالیت شما چلوگیری می کند.
  • در حین فعالیت و بعد از آن حتما مایعات فراوان مصرف کنید تا میزان املاح و آب از دست رفته از بدن شما جبران شود و دچار گرفتگی نشوید.
  • از لبنیات، سبزیجات و موارد حاوی کلسیم، خرما، موز، حبوبات استفاده کنید و از مصرف مواد قندی مانند نوشابه، قند خودداری کنید.
  • استفاده از جوراب و کفش مناسب و استاندارد که فشار زیادی به عضلات ساق پای شما وارد نکند نیز از عوامل مهم و تاثیر گذار است که باید رعایت شود.
  • اگر این عضلات در اثر آسیب دیدگی دچار گرفتگی شوند باید از کیسه های آب یخ استفاده کرد.
  • بهتر است در طول روز کمتر بایستید و هنگام استراحت کردن پای خود را بالاتر از قلب خود قرار دهید(روی صندلی یا دیوار).

نکات مهم برای جلوگیری از گرفتگی در حین ورزش

بعضی مواقع ورزشکاران برای اینکه جلوی بقیه افراد حاضر در باشگاه کم نیاورند و یا به نوعی خودنمایی کنند تمرینات فوق العاده سنگین و بدون گرم کردن انجام می دهند. این کار می تواند آسیب های فراوانی به مفاصل و عضلات شما وارد کند. اگر حرکتی از توان شما خارج است به هیچ وجه آن را انجام ندهید زیرا ممکن است به زودی زیر تیغ جراحی بروید.  هنگام انجام تمرینات مخصوص عضلات ساق پا، حتما حرکت را کامل انجام دهید(انقباض و انبساط).

اشتباه انجام دادن حرکت و یا نصفه انجام دادن آن می تواند عضلات شما را درحالت انقباض تا ساعت ها نگه دارد.  هنگام استفاده از دوچرخه به تنظیمات زین دوچرخه دقت کنید، در صورت خم بودن و تحت فشار بودن پا، گرفتگی ساق پا در شما رخ می دهد. در انتخاب کفش ورزشی خود نهایت دقت را داشته باشید مخصوصا لژ کفش. و در آخر نیز حرکات کششی را هیچ وقت فراموش نکنید. در هر مکان و زمان هنگام گرفتگی حتما عضلات ساق پای خود را کشش و ماساژ دهید تا این گرفتگی سریعا رفع شود.

توسط |۱۳۹۸-۱-۲۵ ۲۲:۴۲:۱۹ +۰۴:۳۰فروردین ۲۵ام, ۱۳۹۸|درمان مصدومیت های ورزشی, رشته های ورزشی|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه