کیسه بلغاری و تمرینات مرتبط با آن

کیسه بلغاری

یک وسیله موثر که تا به حال اسم این وسیله را کمتر شنیده اید و شاید کمتر در بین مردم شناخته شده باشد که به آن کیسه بلغاری می گویند و به تازگی طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است.

شناخت بیشتر کیسه بلغاری

کیسه بلغاری یکی از وسایل تمرینی قدیمی است و امرزوه سربازان نیروی دریایی و ورزشکاران رشته ها مختلف برای تناسب اندام از آن استفاده می کنند. کیسه بلغاری از چرم یا بوم ساخته شده که داخل آن پر از شن و ماسه است و از ۵ کیلوگرم تا ۲۳ کیلوگرم وزن دارند. به خاطر دسته های انعطاف پذیر و پوشش مناسب و هلالی شکل به راحتی در اطراف شانه ها قرار می گیرند و به دلیل شکل و ترکیبات مناسب که در ساخت این وسیله به کار رفته از شکل خود خارج نمی شود و در تمرینات به راحتی استفاده می شود و همین ویژگی ها باعث جذابیت این وسیله شده است.

خواستگاه

کیسه بلغاری توسط مربی کشتی بلغارستان به نام ایوان ایوانوف در سال ۲۰۰۵ شناخته شد که وسیله مناسبی برای انجام حرکات پرتابی و دیگر حرکات تمرینی برای ورزشکاران می باشد. در بلغارستان مسابقات کشتی محلی برگزار می شود که برنده ی نهایی مسابقه می تواند به هر تعداد گوسفند که در عرض یک دقیقه از طویله مانند تصویر زیر به دوش بگیرد و خارج کند را به عنوان جایزه خود مال خودش کند. مربی کشتی بلغاری ایوان ایوانوف با الهام از این سنت محلی بلغارستان کیسه ی بلغاری را طراحی کرد و از آن برای بالا بردن قدرت، استقامت، حرکات پرتابی و توان درونی ورزشکاران استفاده کرد. بعدها با ورود کمپانی های ساخت لوازم ورزشی به این حوضه کیسه بلغاری در ابعاد و اندازه های مختلف طراحی شد و هم اکنون نه تنها توسط کشتی گیران بلکه بدنسازان و دیگر ورزش های رزمی نیز کاربرد دارد.

همه ساله مسابقاتی در بلغارستان برگزار می شود که به مسابقات پرتاب کیسه بلغاری معروف است. در این مسابقه افراد کیسه را از جلوی پای خود برداشته و به پشت پرتاب می کنند و کسی که بیشترین تعداد را در مدت یک دقیقه پرتاب کند برنده مسابقات می شود.

فواید

برای انجام این حرکات نیاز به فضای زیادی نیست و در فضای محدود هم قابل استفاده است و این وسیله راحتی و امنیت بیشتری نسبت به سایر وزنه ها دارد. وسیله ی مناسبی برای تمرینات داینامیکی در جهت های مختلف است  که امکان آن با وزنه ها ممکن است خطرناک و حادثه آفرین باشد.مناسب برای انجام حرکات نوسانی یا همان تاب دادن است و داشتن انعطاف برای انجام حرکات مختلف و انجام تمرینات قدرتی مختلف در رشته های ژیمیناستیک و صخره نوردی است.

معایب

یکی از معایب این وسیله این است که مانند سایز وزنه ها نمی توانید وزن آن را افزایش بدهید. اگر تمرکز شما روی قدرتمند  شدن است و هدف شما زدن زدن و بلند کردن وزنه های سنگین است استفاده از این وسیله گزینه مناسبی برای شما نیست چون نمی توانید با این وسیله اصل اضافه بار را رعایت کنید ولی برای بالا بردن تناسب اندام و انجام حرکات قدرتی به خاطر تنوعی که در انجام حرکات با کیسه بلغاری وجود دارد بسیار مناسب است.

 

توسط |۱۳۹۸-۳-۲ ۱۵:۲۸:۰۸ +۰۴:۳۰خرداد ۲ام, ۱۳۹۸|دسته‌بندی نشده|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه