کلاه برداران در استعدادیابی ورزشی را بشناسیم

استعدادیابی ورزشی

استعدادیابی ورزشی فرآیندی است که طی آن متخصصین این زمینه که علم و دانش این کار را دارند از طریق سنجش و آزمون هایی که از ورزشکار می گیرند، آینده ورcشی وی را تا حدودی پیش بینی می کنند و در انتخاب های ورزشی به او کمک می کنند. استعدادیابی فوایدی از جمله:  بالابردن انگیزه ورزشکار و مربی برای تمرین های جدی و حرفه ای تر،مشخص شدن هدف و روشن شدن مسیر ورزشی برای ورزشکار، تمرکز بیشتر مربی بر تمرینات ورزشکار،  تقویت تیم های ملی پایه و رشد چشمگیر در رده های مختلف تیم های ملی ورزشی و صرفه جویی در زمان و جلوگیری از اتلاف وقت ورزشکار و مربی دارد.

مراحل و روش های استعدادیابی ورزشی

استعدادیابی یک فرآیند بسیار مهم است و می تواند باعث موفقیت یا عدم موفقیت ورزشکار و آینده او شود. بنابراین مراحل و روش های خاص خود را دارد. استعدادیابی در سه مرحله و در کشورهای پیشرفته بین سنین ۳ تا ۸ سالگی، (که بیشتر کسب اطلاعات راجع به رشد بدنی و وجود اختلالات جسمی و حرکتی و شناسایی آن ها است). و ۹ تا ۱۵سالگی و در مرحله آخر در سطح های ملی انجام می شود که مهم ترین و بهترین سن همان ۹ تا ۱۵  سالگی است، زیرا فرد آمادگی بدنی برای انجام تمرینات و آزمون ها را دارد و از لحاظ ذهنی و عقلی نیز به این سطح رسیده است.

هم چنین استعدادیابی دو روش دارد، طبیعی یا علمی. در روش طبیعی ورزشکار به واسطه علاقه به آن رشته و داشتن فاکتورهای بدنی و جسمانی آن رشته در یک فعالیت ورزشی شرکت می کند و مورد توجه و استقبال قرار می گیرد و سپس وارد آن رشته می شود. در روش علمی ورزشکار با توجه به آزمون ها و آزمایش هایی که از او گرفته می شود و روش های علمی و آنالیز های بدنی، استعدادیابی شده و وارد آن رشته می شود.

کلاه برداران در استعدادیابی ورزشی را بشناسیم

کلاه برداری در استعدادیابی ورزشی

متاسفانه در زمینه استعدادیابی نیز کلاهبرداری های زیادی انجام می شود و افراد سودجو به دنبال گرفتن پول های گزاف از ورزشکاران هستند. به عنوان مثال در زمینه استعدادیابی ورزشی در رشته فوتبال همیشه این اتفاق میفتد و افراد سودجو با معرفی خود از طرف باشگاه های معروف و یا برنامه های استعدادیابی که در تلویزیون نمایش داده می شود، جوانان و نوجوانان را گول می زنند. این افراد با تبلیغات در مکان هایی مانند مدارس، باشگاه های ورزشی و مکان هایی که جمع کثیری از نوجوانان هستند، آن هارا گول می زنند و به آن ها وعده های روغین می دهند.

وعده هایی مانند معرفی ورزشکار به مربیان برتر آن رشته و بازی کردن در تیم های برتری که مشهور هستند و یا بودن نام  آن هاها در تیم های ملی در زمان بسیار کم و گرفتن پول های هنگفت بابت این وعده ها از ورزشکاران مثال هایی در این زمینه است.واجب است که والدین و مراکز آموزشی اطلاعات لازم را به ورزشکارانبدهند و آن ها را آگاه کنند که توانایی نه گفتن در برابر این افراد سودجو را داشته باشند. هیچ موفقیت و قهرمانی یک شبه بدست نیامده است وتنها راه رسیدن به اهداف ورزشی داشتن اراده و پشتکار،صبر و تمرین برای رسیدن به هدف ها است.

روش های مختلف کلاهبرداری در ورزش

این روزها ورزش جزئی از زندگی انسان ها شده است و هرکس به طریقی با ورزش در ارتباط است. به دلیل پرطرفدار بودن ورزش، روش های کلاهبرداری آن نیز روز به روز بیشتر و پیشرفته تر می شود که لازمه آن آگاهی ورزشکاران و مطالعه اخبار است.

  • وجود درگاه های تقلبی و بدست آوردن اطلاعات کارت بانک افراد ورزشکار که باعث شده مبالغ زیادی از حساب آن ها کسر شود.
  • وجود اسپانسرهای جعلی که به بازیکنان و کادر تیم های ورزشی چک های جعلی و برگشت خورده می دهند که داخل حساب ها پولی نیست و حساب مسدود بوده است.
  • افراد سودجویی که خود را به نهاد های دولتی وصل کرده اند و از ورزشکاران به دلیل پاداش قهرمانی هایشان و سفر های زیارتی که با مبالغ کم برای آن ها در نظر گرفته شده، ورزشکاران را گول می زنند.
  • شرکت هایی که تحت عنوان کاریابی با گرفتن مبالغ زیاد از افراد جویای کار و وعده اقامت دائم آن ها را به عنوان فعالیت در پروژه های ساخت ورزشگاه های قطر برای جام جهانی گول می زنند و هزاران راه دیگر که متاسفانه روز به روز در حال گسترش است.

لازم است که والدین ، مربیان و بزرگان ورزشکار که دارای تجربه های زیادی هستند، شاگردان و افرادی که علاقه مند به ورزش و دنیای قهرمانی هستند را با روش های اصولی و منطقی برای سیدن به اهدافشان آشنا کنند تا این ورزشکاران مشتاق و پر انگیزه در دام افراد سودجو و کلاهبرداران نیفتند.

توسط |2019-04-22T00:06:58+03:30آوریل 22nd, 2019|استعدادیابی ورزشی|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه