کتل بل چیست و چه تفاوتی با دمبل دارد؟

کتل بل

کتل بل یک گوی دسته دار است که به آن دمبل روسی نیز گفته می شود و به راحتی می توان حرکاتی که با دمبل و یا هالتر انجام داد، با کتل بل نیز انجام داد. دمبل نیز یک وسیله تمرینی است که در وزن های مختلف در تمامی باشگاه های ورزشی وجود دارد و اکثر افراد با آن تمرین کردند و جزء وزنه ای آزاد است. این سوال برای بسیاری از ورزشکاران پیش می آید که تفاوت بین کتل بل با دمبل چیست؟ و یا اینکه چرا مربی تمرینات با کتل بل را به من نمی گوید و من باید با دمبل تمرین کنم؟ برای دانستن جواب این سولات باید تفاوت های بین این دو وسیله را بدانید زیرا هر وسیله تمرینی نکات مهم و آموزش های خاص خود را برای استفاده کردن دارند.

فواید کتل بل

  • شما با داشتن کتل بل در منزل و یا هر مکان دیگر که فضای کافی ندارد و یا محدود است، به راحتی می توانید تمرینات ورزشی خود را انجام دهید. به عنوان مثال می توان به حرکت تاب دادن کتل بل از پایین به سمت بالا اشاره کرد که در هر مکانی می توانید این حرکت را انجام دهید.
  • با استفاده از کتل بل بسیاری از حرکات ورزشی در فرم صحیح خود اجرا می شوند. به طور مثال در حرکت اسکوات ، اکثر افراد وقتی این حرکت را با هالتر اجرا می کنند دچار اشتباه می شوند و فرم غلط آن را اجرا می کنند چون نیاز به تقسیم وزن و تمرکز بالایی دارد. اما با استفاده از کتل بل در حرکت اسکوات گابلت، شما کتل بل را با دودست در ناحیه سینه خود نگه داشته  و به راحتی می توانید وزن خود را توزیع کرده و فرم صحیح آن را اجرا کنید.
  • کتل بل می تواند قدرت عضلانی شما را مخصوصا در ورزش هایی که به قدرت انفجاری نیاز دارد مانند وزنه برداری ، افزایش دهد.
  • با استفاده از کتل بل می توان حرکات چرخشی مختلفی را انجام داد. مفاصل ما مانند شانه در طول فعالیت روزانه و یا در تمرینات ورزشی رشته های مختلف ورزشی مانند تنیس که به حرکات چرخشی انفجاری نیاز دارند، نیازمند قدرت چرخشی است. به همین دلیل استفاده از کتل بل می تواند باعث تقویت قدرت چرخشی در مفاصل و عضلات شود.

کتل بل چیست و چه تفاوتی با دمبل دارد؟

فواید دمبل

همانند کتل بل، تمرینات با دمبل نیز به فضای کمتری نیاز دارد و به راحتی می توانید با داشتن دمبل در منزل خود ورزش کنید. تمرینات با دمبل دامنه حرکتی خوبی دارد و عضلات در تمامی زوایا تقویت می شوند. هم چنین هنگامی که شما در یک دست خود آسیب دیدگی مزمن داشته باشید به راحتی می توانید با دست دیگر خود با دمبل تمرین کنید. این ویژگی در تمرینات با هالتر و یا دستگاه ها امکان پذیر نیست. افرادی که تازه تمرینات با وزنه را شروع کردند، تمرینات با دمبل گزینه خوبی برای آن ها است که شکل صحیح اجرای حرکات را به خوبی یاد بگیرند تا بتوانند آماده تمرین با تجهیزات پیشرفته دیگر مانند کتل بل شوند. دمبل باعث شکل دهی و افزایش حجم عضلات می شود و هم چنین تقارن را در دوسمت بدن به وجود می آورد.

تفاوت کتل بل با دمبل

کتل بل و دمبل از تجهیزات ورزشی هستند که امروزه در اکثر باشگاه های ورزشی وجود دارد. هر کدام از این وسیله ها مزایا و تفاوت هایی دارد. دانستن تفاوت های بین وسیله ها شما را در انتخاب بهترین وسیله برای رسیدن به هدف خود کمک می کند.

اگر در رشته هایی فعالیت می کنید که بر پایه ی تمرینات پلایومتریک است و نیاز به سرعت و قدرت همزمان دارد(کراس فیت،بسکتبال)، کتل بل بهترین گزینه برای شما است.

کتل بل نسبت به دمبل عضلات بیشتری در بدن را درگیر می کند و به دامنه حرکتی بیشتری نسبت به دمبل در مفاصل نیازمند است.

کتل بل چیست و چه تفاوتی با دمبل دارد؟

بهتر است افرادی که مبتدی هستند و تازه ورزش را شروع کردند، برای شروع تمرینات مربیان تمرینات با دمبل را برای آن ها در نظر بگیرند. زیرا در یکسری حرکات پایه و مهم مانند پرس سینه و یا پرس سرشانه ، با استفاده از دمبل می توان تمرکز بیشتر و فرم صحیح آن تمرین را حفظ کرد.  کتل بل نیاز به تسلط بیشتری دارد و به افراد مبتدی توصیه نمی شود.

افرادی که در سطوح حرفه ای هستند تمرینات کتل بل برای آن ها بسیار مفید است. به طور مثال ورزشکارانی که نیاز به تقویت پنجه های خود دارند(صخره نوردان، کراس فیت) و یا هدف آن ها اجرای بارفیکس بدون وسیله کمکی است، برای تقویت این مهارت و پنجه های خود، حتما از کتل بل استفاده کنند.

به طور کلی با استفاده از دمبل و کتل بل می توان تمامی حرکات را انجام داد اما تمرینات کتل بل سخت تر و نیازمند تسلط و آمادگی جسمانی بیشتری است. مربیان می توانند با توجه به ویژگی های فردی و سابقه ورزشی آن ها به مرور شدت تمرینات ورزشکاران  را با جایگزینی وسیله های تمرینی بالا ببرند.

توسط |۱۳۹۷-۱۲-۲۶ ۱۱:۲۸:۲۰ +۰۳:۳۰اسفند ۲۶ام, ۱۳۹۷|تجهیزات ورزشی, تمرین در خانه|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه