کاهش وزن و داشتن تناسب اندام با ورزش شنا

آیا شنا کردن باعث لاغری می شود؟

کم کردن و یا بالا بردن وزن و در مجموع داشتن تناسب اندام از طریق ورزش شنا این گونه است که نوع شنا کردن با سرعت متوسط و در مسیر طولانی باعث می شود که بیشتر وزن خود را کاهش دهید. ولی در صورتی که نوع شنا کردن قدرتی باشد، یعنی در مسیر و زمان کمتری با سرعت بیشتر شنا کنید منجر به افزایش وزن می شود.

البته بهتر است بدانید که بالا بردن وزن با ورزش شنا محدود است،  زیرا بعد از رسیدن به اندازه ای از قدرت، مقاومت بیشتری نمی توان در مقابل عضله به وجود آورد. شوک وارد شده به عضله منجر به افزایش توده، حجم و قدرت عضله ها می شود، ولی تناسب اندام و هماهنگی کار عضلانی و کشسانی مفصل ها افزایش خواهد داشت و این مسئله از تناسب اندام نیز بهتر است.

شرایط مورد نیاز برای رسیدن به تناسب اندام با ورزش شنا

یکی از بزرگ ترین مواردی که از رسیدن به تناسب اندام جلوگیری می کند، ندانستن نحوه صحیح شنا کردن است. این مسئله تفاوت بین شنا و ورزشی مثل پیاده روی و دویدن است، چرا که تمام افراد این دو ورزش را بلد هستند و تا میزان زیادی آن ها را بدون هیچ خطای تکنیکی انجام می دهند. ولی هر یک از شیوه های شنا کردن نیازمند دانستن مهارت نوع است است. بنابراین باید مهارت هایی نظیر تنفس و نفس گیری را آموزش ببینید.

از لحاظ سنی نیز باید دهه های مختلف را دسته بندی کرد، زیرا در این دهه ها اشخاص تشابه آناتومیکی بیشتری دارند. این دسته بندی به شکل سنین 10تا 20، 20تا 30، 30تا 40و همین طور تا انتها است.

همچون سایر ورزش ها باید از فرد آزمون آمادگی جسمانی گرفت تا مشخص شود که وی به چه اندازه ای آمادگی دارد. برای این کار باید در یک یا دو مسیر 25 متری شنا کند تا اندازه ی استقامت قلبی و تنفسی او تعیین شود. بعد از این که به آمادگی جسمانی مناسب دست پیدا کرد، هشت ست برای او در نظر گرفته می شود و به فاصله های معینی به وی استراحت داده می شود و پس از آن هشت ست دیگر را باید انجام دهد. (هر ست معادل یک بار رفت و برگشت در طول استخر است)

در صورتی که آمادگی جسمانی نداشت، با کمترین میزانی که می تواند شنا کند و همینطور با ورزش های هوازی که در بیرون از آب انجام می شود می توان استقامت قلبی و تنفسی وی را بالا برد و پس از آن تعداد ست ها را برای وی افزایش داد. به این شیوه شنای استقامتی گفته می شود و با استفاده از این روش می توان به وزن مورد نظر دست پیدا کرد. همچنین مهم تر از وزن تناسب اندام و هماهنگی بهتر عضلات و کشسانی مطلوب است که به طرز مناسبی به دست می آید.

هفته ای چند بار باید شنا کرد؟

اگر می خواهید به وزن ایده آل و تناسب اندام مناسب دست پیدا کنید بهتر است در طول هفته سه روز را به شنا اختصاص دهید. در هر رفت و برگشت در طول استخر مثلا در هر 25متری که شنا می کنید میزان انرژی سوزانده شده چقدر است و آیا سرعت آن نیز اهمیت دارد؟ در زمان دویدن فرمولی وجود دارد که در صورتی که با سرعتی بدویم که ضربان قلب به 60 تا 70درصد بالاترین میزان ضربان ود برسد، به ازای هر کیلوگیرم وزن بدن، در مسافت یک کیلومتر، یک کیلو کالری از بین می رود.

شخصی که قصد کم کردن وزن خود را دارد، چنانچه وزن فعلی اش به عنوان مثال 70 کیلو باشد و یک کیلو متر شنا کند و از آنجایی که میزان مصرف انرژی در شنا به طور میانگین 4برابر دویدن با همان سرعت است، باعث می شود که 280 کیلو کالری انرژی استفاده کند.

جنبه های مثبت شنا کردن در کاهش وزن سریع

چربی سوزی و کم کردن وزن سریع تنها جنبه ی مثبت شنا کردن نیست.

افزایش چربی سوزی و متابولیسم (سوخت و ساز)

عضله سازی و بدن سازی

بالا بردن مقاومت و استقامت بدن

قوی سازی و بالا بردن سلامت مفاصل

بالا بردن کشسانی و کیفیت پوست بدن ناشی از ماساژ سرتاسری بدن از طریق فشار آب

مبارزه با تنش و آسیب دیدگی (جسمی و روحی)

بالا بردن سطح سروتونین بدن و در نهایت بالا بردن انگیزه

توسط |۱۳۹۷-۴-۱۲ ۰۷:۵۹:۰۷ +۰۴:۳۰تیر ۱۲ام, ۱۳۹۷|شنا, لاغری|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه