کاهش وزن با شنا کردن

آیا شنا کردن باعث لاغری می شود؟

لاغری معمولاً حاصل دو فاکتور خیلی مهم است، تغذیه مناسب و ورزش مناسب که هر یک تاثیر بسیار چشمگیری در روند تغییر ما خواهند داشت و هر یک کاملاً ضروری هستند و نمی شود بین آن ها یک مورد را انتخاب کرد و دو مورد با هم باعث ایجاد لاغری می شوند.

استفاده از برنامه غذایی مناسب که تمام مواد غذایی مورد نیاز بدن را در خود جای داده باشد و همچنین از موادی تشکیل شده باشد که حجم معده را اشغال کنند و تا مدت زمان بیشتری افراد احساس سیری کنند از نشانه های برنامه غذایی مناسب است. همچنین ساعت غذا خوردن اهمیت بسیار بالایی در روند کاهش وزن دارد.

نکته دیگر که باعث لاغری و کاهش وزن می شود ورزش کردن و تمرینات ورزشی است همانطور که می دانیم فعالیت بدنی در کاهش وزن اهمیت بسیار بالایی خواهد داشت.

ورزش ها و تمرینات به دو گروه اصلی تقسیم می شوند، ورزش های هوازی و ورزش های بی هوازی. ورزش های بی هوازی معمولاً ورزش های مقاومتی است که برای حجم دادن استفاده می شود. اما ورزش های هوازی برای لاغری استفاده ی بیشتری دارند. این ورزش ها با وجود اکسیژن باعث سوختن چربی های بدن می شوند و به خاطر زمان زیادی که معمولاً صرف می شود برای این تمرینات تاثیر لاغری آن ها چند برابر می شود. ورزش های استقامتی حداقل 1/5تا 2ساعت مفید زمان می خواهد و این زمان بالا کمک زیادی در روند کاهش وزن خواهد داشت.

شنا، پیاده روی، دوچرخخه سواری و… از ورزش های مناسب هوازی برای کاهش وزن به شمار می آیند. همچنین ورزش های هوازی تاثیرات بسیار زیادی روی سلامتی بدن می گذارند و سیستم های مختلف بدن را تنظیم می کنند. کاهش سکته، دیابت و فشار خون بالا از جمله مواردی است که ورزش های هوازی کمک بسیار زیادی در درمان و کاهش اثراتشان خواهند داشت.

همانطور که گفتیم شنا جزء ورزش های هوازی دسته بندی می شود و تاثیرات بسیار زیادی در لاغری و تناسب اندام دارد برای استفاده از این ورزش به هدف لاغری بهتر است به مدت زمان جلسه تمرینی و نوع شنایی که انجام می شود توجه شود، زیرا تاثیر زیادی در روند لاغری خواهد داشت.

همچنین سرعت شنا کردن نیز تاثیرات خوبی روی کاهش وزن دارد و از نکاتی است که باید به آن دقت شود.

نکته ای که باید هنگام کاهش وزن با شنا به آن توجه کنیم این است که صحیح است که شنا و پیاده روی و دویدن و… ورزش هایی هوازی اند و همه در کاهش وزن بسیار مفیدند اما تفاوتی که شنا با دو ورزش دیگر دارد در شیوه انجام آن است. یعنی پیاده روی و دویدن از ورزش هایی هستند که نیاز به یادگیری چندانی ندارند و همه این ورزش ها را به خوبی بلدند، اما ورزشی مانند شنا نیاز به آموزش کامل و دقیق دارد و همه ی حرکاتش باید به درستی آموزش داده شود و به درستی اجرا شود تا از ایجاد آسیب های احتمالی به بدن خود به صورت کامل جلوگیری شود و همچنین تاثیر ورزش دیده شود و ما بعد از مدتی شاهد کاهش وزن و لاغری باشیم اگر این ورزش به درستی انجام نشود طبیعتاً نباید انتظار کاهش وزن داشته باشیم همچنین یادگیری مهارت هایی مانند نفس گیری بسیار ضروری است و عدم یاگیری آن باعث می شود نتوانیم از این ورزش به عنوان ورزشی برای کاهش وزن استفاده کنیم.

همچنین وقتی می خواهیم از شنا به منظور ورزشی برای کاهش وزن استفاده کنیم بهتر است قبل از آن موضوعاتی را زیر نظر قرار دهیم و بسنجیم مانند سطح آمادگی جسمانی فرد.

بهتر است به عنوان یک مربی قبل از این که این ورزش را در برنامه تمرینی خود بگنجانیم سطح آمادگی جسمانی ورزشکار و میزان آمادگی قلبی عروقی و تنفسی فرد را بسنجیم و ببینیم اصلاً فرد آمادگی کامل برای چنین ورزشی را دارد یا انجام دادن آن باعث خستگی می شود و بعد از مدتی با آسیب شدید مواجه می شویم یا ورزشکار از این تمرین زده شده و دوباره به حالت بی تمرینی خود برمی گردد.

این موضوع از نکات بسیار مهم در کاهش وزن است زیرا افراد چاقی که با آن ها مواجه می شویم معمولاً حوصله ی ورزش کردن را ندارند و برایشان کاری سخت و دشوار است و خیلی زود دل زده خسته می شوند.

نکته دیگر در کاهش وزن با شنا که بسیار مهم است این موضوع است که ما باید به میزان زمان تمرینات دقت داشته باشیم یعنی مقدار زمانی که در هفته برای انجام این تمرینات قرار می دهیم به میزانی باشد که ما کاهش وزن را مشاهده کنیم، 3روز در هفته و جلسات 2ساعته معمولاً می تواند کافی باشد برای مشاهده ی نتیجه ی تمرینات.

 

توسط |۱۳۹۷-۲-۲۱ ۱۱:۱۸:۲۵ +۰۴:۳۰اردیبهشت ۲۱ام, ۱۳۹۷|شنا, لاغری|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه