پیامد حذف نمک از رژیم غذایی

نمک در رژیم غذایی

نمک هنوز هم به عنوان ماده ای مضر شناخته شده است اما حذف آن به طور کامل اشتباه است. با مصرف مقدار کمی نمک در رژیم غذایی، فوایدی عاید بیشتر مردم خواهد شد. تقریبا ۷۵ درصد نمک دریافتی، از غذاهایی که هنگام تهیه به آن ها اضافه می شود، فراهم می گردد. از این رو، اضافه نکردن نمک به شام، به معنای مصرف غذای کم نمک نیست. بهتر است، غذاهای کم نمک یا کم نمک شده را انتخاب کنید، به طوری که هنگام چشیدن آن ها ، طعم شور را احساس نکنید.

میزان مصرف نمک

نمک بسیار زیاد دریافتی سبب افزایش  فشار خون و دفع کلسیم از استخوان ها می شود. به منظور پیشگیری از افزایش فشارخون مصرف آن بهتر است محدود شود(۱-۱/۵  قاشق چایخوری در روز). در این بین غذاهای طبیعی و خانگی به علت اینکه سدیم کمتری دارند نسبت به غداهای آماده مثل انواع کنسرو، سوسیس و کالباس ترجیح داده می شوند. همچنین بهتر است از اضافه کردن نمک در سر سفره نیز خودداری کنید، از میوه ها و سبزیجات در طول روز استفاده کنید و هنگام تهیه مواد غذایی حتما به برچسب غذایی روی آن دقت کرده تا میزان سدیم دریافی خود را کنترل کنید.

بلاهایی که نمک بر سر بدن می آورد

  • مقدار نمک زیاد می تواند به ایجاد کمبود اکسیژن و مواد مغذی در قلب منجر شده و موجب درد سینه شود. اگر یک رگ به طور کامل بسته شده یا بترکد، فرد دچار حمله قلبی خواهد شد.
  •  باعث ایجاد اختلال در کارکرد کلیه ها شده و اجازه نمی دهد تا این عضو از بدن، مایعات اضافی را از بدن دفع کند. این امر موجب می شود تا کلیه ها باد کرده و از کار بیفتد.
  • مصرف بیش از اندازه آن منجر به مسدود شدن شریان های منتهی به مغز می شود. این امر نیز به تدریج و به دلیل کاهش اکسیژن و مواد مغذی در مغز، به زوال عقل منتهی می گردد.
  • مصرف زیاد موجب افزایش فشار خون و درنتیجه گشاد شدن رگ ها می شود. این امر می تواند منجر به چسبناکی، گره خوردن یا ترکیدن شریان هایی بشود که از جریان شدید خون به اعضای بدن پیشگیری می کنند.

پیامد حذف نمک از رژیم غذایی

نمک و فعالیت ورزشی

نمک(سدیم) که به نوشابه های ورزشی افزوده می شوند، نه تنها نمک دفعی از راه عرق را جایگزین می کند، بلکه جذب آب از روده را نیز افزایش می دهند. هم چنین، سدیم افزوده شده اگر معادل ۲۵۰ تا ۵۰۰ میلی گرم در لیتر باشد، طعم نوشابه های ورزشی را بهتر می کند. این مقدار سدیم بیشتر از مقدار سدیم موجود در آب شهر و معادل مقدار سدیم موجود در شیر می باشد. مهم ترین فایده سدیم در نوشابه های ورزشی، کمک به حفظ حجم پلاسماست. حجم خون افراد آماده بیش تر از افراد بی تحرک است.

خوردن یک نوشیدنی حاوی سدیم در پیش از فعالیت ورزشی می تواند حجم خون را بیشتر افزایش دهد که پیامد آن گسترش استقامت است. اگر هنگام ورزش های فوق استقامتی، عرق دفعی با نوشابه های کم سدیم مانند آب به آرامی جایگزین شود، ممکن است ورزشکار به کم سدیمی خون( کاهش سدیم خون) مبتلا شود. همه ورزشکاران فوق استقامتی باید برای جلوگیری از بروز چنین وضعیتی، از نوشابه های حاوی سدیم استفاده کنند. پس از ورزش، مایعات مصرفی باید بیش تر از عرق دفعی باشد، زیرا حتی اگر بدن در شرایط آب زدایی هم قرار داشته باشد مقداری از مایع دریافتی به ادرار تبدیل می شود. بدون سدیم، بیشتر مایع دریافتی از راه ادرار دفع می شود.

ایا به نمک اضافی نیاز دارید؟

عرق سدیم(نمک) دارد و به همین دلیل هنگام عرق ریزی، سدیم از بدن دفع می شود. هنگام فعالیت ورزشی یا تمرین به مدت ۹۰ دقیقه یا کمتر، نگرانی کمی در این خصوص وجود دارد.سدیم دفعی همراه با سدیم موجود در نوشیدنی های ورزشی یا میان وعده ها و وعده های غذایی اصلی جبران می شود. اگر هنگام فعالیت ورزشی یا کار بدنی در یک محیط گرم، عرق بسیار زیادی دفع شود. این احتمال وجود دارد که سدیم زیادی نیز دفع شود که پیامد آن گرفتگی عضلانی است. نوشیدنی های ورزشی دارای سدیم می توانند برای جایگزینی سدیم دفعی هنگام فعالیت ورزشی موثر باشند. از قرص های نمک استفاده نکنید، زیرا سدیم آن ها بسیار بالاست و سبب خارج شدن مایعات از خون و ورود آن به روده ی کوچک می شود که پیامد احتمالی آن درد شکم (دل درد) می باشد.

پیامد حذف نمک از رژیم غذایی

نتیجه گیری

دانشمندان به این نتیجه رسیدند که اگر مصرف نمک بیش از حد محدود شود احتمال مرگ زود هنگام در افراد بیشتر می شود. این نکته را نیز به یاد داشته باشید که سدیم یکی از مهم ترین عناصر و الکترولیت های بدن است و کمبود آن منجر به علائمی مانند گرفتگی عضلانی، سست شدن بدن و افت فشار خون اشاره کرد.اما به میزان مصرف این ماده غذایی در رژیم روزانه خود توجه داشته باشید.

توسط |۱۳۹۷-۱۰-۷ ۲۲:۳۹:۲۴ +۰۳:۳۰آذر ۲۷ام, ۱۳۹۷|تغذیه|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه