پله نوردی و لاغری

پله نوردی

پله نوردی به عنوان یکی از روش های تمرینی برای کالری سوزی،کاهش وزن و تناسب اندام شناخته شده است که نتایج حیرت آوری را نیز بدست آورده است. به طور کلی و خلاصه اگر بخواهیم در یک جمله این متد تمرینی را شرح دهیم اینگونه است که اگر مشکلات زانو ندارید، پله نوردی در هر مکانی که اراده کنید از موثرترین تمرینات برای رساندن شما به اهداف ورزشی است.(زمان کمتر، نتیجه بهتر). در عصر جدید که زندگی افراد به سمت ماشینی شدن هدایت شده، استفاده از پله می تواند ساده ترین و کم هزینه ترین روش برای داشتن زندگی سالم و با تحرک باشد.

شما به هر مکانی که بروید پله ها در دسترس هستند حتی در برخی از باشگاه های ورزشی دستگاه های پیشرفته پله نوردی با برنامه های تمرینی متنوع نیز وجود دارند. دلیل وجود این دستگاه در باشگاه می تواند عواملی مانند: استاندارد بودن پله های دستگاه ها نسبت به پله های ساختمان ها باشد. هم چنین هنگام استفاده از پله های ساختمانی شما مجبور به پایین آمدن از پله هستید که ممکن است به دلیل گرانش زمین دچار آسیب هایی در زانو شوید، اما در هنگام استفاده از دستگاه پله نوردی شما فقط مسیر رو به سمت بالا طی می کنید و می توانید مقاومت و سرعت دستگاه را با توجه به سطح آمادگی جسمانی خود افزایش یا کاهش دهید.

فواید پله نوردی

  • کالری سوزی در این ورزشی بسیار بالا است، زیرا علاوه بر اینکه تمامی عضلات پا را درگیر می کند با جابه جا کردن وزن ورزشکار این کالری سوزی را دو چندان می کند.
  • پله نوردی باعث افزایش ضربان قلب ورزشکار می شود که به دنبال آن استقامت قلبی عروقی فرد بالا می رود.
  • در تحقیقات نشان داده شده است افرادی که که چند بار(۳ الی ۵) از پله در طول روز استفاده می کنند در دراز مدت شاهد کاهش ریسک ابتلا به سکته مغزی بودند.
  • دویدن در پله ها به عنوان یکی از بهترین تمرینات هوازی- قدرتی برای ورزشکاران حرفه ای ( مخصوصا دوندگان) شناخته شده است. و هم چنین می توان از سیستم تمرینی اینتروال نیز برای پله نوردی استفاده کرد(دویدن های سخت و به دنبال آن دویدن های آسان).

پله نوردی و لاغری

پله نوردی خطری برای زانو!

متخصصین ارتوپد می گویند در حالی که پله نوردی برای کاهش وزن و تناسب اندام کاربرد دارد اما اگر به عنوان ورزش مستمر دنبال شود باعث خطرات جدی در زانو می شود.آن ها دلیل این آسیب را خم و باز شدن بیش از حد زانو هنگام بالا و یا پایین رفتن گفته اند که باعث ساییدگی کشکک و درد زانوها در طولانی مدت می شود. اگر روزانه یک الی دو بار از پله ها استفاده می کنید نگران این قضیه نباشید. اما برای سلامتی مفاصل زانوهای خود، اگر در طول روز مجبور به استفاده از پله ها هستنید بهتر است که عضلات پایین تنه خود مانند عضلات چهارسر، همسترینگ و سرینی خود را تقویت کنید تا این عضلات فشار وارد بر مفاصل شما را کم و یا از بین ببرند.

نکات مهم برای تمرینات پله نوردی

در صورتی که پزشک شما استفاده از هر نوع پله ای و یا بالا رفتن از سطوحی که از زمین ارتفاع دارند مانند استپ را منع کرده است، و یا مشکلات بدنی مانند قلبی تنفسی، نرمی کشکک دارید، به هیچ وجه این اشتباه را نکنید و از تمرینات پله نوردی استفاده نکنید زیرا اکثر آسیب هایی که به زانو وارد می شود تا سالیان دراز باقی می ماند. هم چنین برای نتیجه گیری بهتر حتما پله ها را تک تک طی کنید و از پرش های چندتایی از روی پله ها خودداری کنید.

از دلایل مهمی که می توان به عنوام مهم ترین عوامل مشکلات زانو نام برد شامل: استاندارد نبودن پله های ساختمان ها(برخی با ارتفاع بلند و برخی با ارتفاع کم). افزایش وزن زیاد در برخی از افراد که می توان با کاهش وزن به راحتی فشار های وارد بر این ناحیه را کم کرد. و هم چنین بی توجهی به دردهای مقطعی زانو و نادیده گرفتن آن ها که به مرور باعث بدتر شدن و دردهای بیشتر می شود.

و در آخر تقویت نکردن عضلات محافظ و پشتیبان زانو مانند عضلات چهارسر و عضلات همسترینگ( پشت پا). در صورتی که هر کدام از عوامل بالا را دارید پله نوردی برای زانو شما سم است و می تواند بسیار خطرناک باشد. در صورتی که توانستید موارد بالا را رعایت کرده و یا آن ها را در حد قابل قبول که باعث آسیب دیدگی نشود رعایت کنید، پله نوردی می تواند برای شما تمرینی مفید باشد.

ثبت ديدگاه