پزشکیار ورزشی کیست؟

پزشکیار ورزشی به چه کسی گفته می شود؟

پزشکیار به فردی گفته می شود که قادر به  انجام دادن کمک های اولیه پزشکی،درمانی است. دارای تخصص در ضمینه مراقبت های بهداشتی است که از آن برای مطلوب تر شدن فعالیت بدنی ورزشکاران و افراد تیم استفاده می کند . پزشکیار همواره تحت نظر پزشک تیم کار می کند و دنیای ورزش را با دنیای پزشکی متصل می کند. از این رو در تعاریفی که برای پزشکیار ارائه می شود آمده است که پزشکیار در اصل یک مربی ورزشی آشنا به علم پزشکی و فیزیولوژی است.

توانایی های پزشکیار

آناتومی و فیزیولوژی: پزشکیار باید آشنایی با ساختار کلی بدن، که شامل ساختار اسکلتی، عضلانی، گوارشی، تنفسی، عصبی و قلبی عروقی می شود، داشته باشد. و به کارایی و عملکرد تمام ارگان های بدن و تاثیر آن ها بر یکدیگر واقف باشد.

اصول ماساژ: پزشکیار باید آشنایی با ماساژ سوئدی و درمانی داشته باشد و انواع تکنیک های ماساژ، روغن های ماساژ و ممنوعیت های ماساژ را بشناسد و زمانی که ورزشکار در زمین یا مسابقات ضربه ای بهش وارد شد بداند فرد نیار به ماساژ دارد یا این که به ماساژ نیازی ندارد. ماساژ برای رفع خستگی شخص و از بین رفتن اسپاسم عضلانی و ریکاروی و ریلکس شدن فرد و آمادگی برای ادامه ی مسابقه انجام می شود.

اصول کمک های اولیه: پزشکیار باید اصول اولیه کمک های اولیه مثل احیای قلبی عروقی (تنفس مصنوعی، خونریزی ها و کنترل آن، شکستگی ها، درفتگی ها، آتل بندی، آسیب های داخلی، آسیب های بافت نرم و مواردی از  این قبیل را بلد باشد که اگر ورزشکار دچار آسیب شد اقدامات اولیه تا هنگام رسیدن مصدوم به پزشک و مراکز درمانی را انجام دهد.

اصول توانبخشی: وقتی توانایی ورزشکار بعد از وقوع یک آسیب که باعث محدودیت حرکتی در ورزشکار می شود کاهش می یابد پزشکیار با تکیه بر اصول پزشکی ورزشی به او کمک می کند که توانایی از دست رفته خود را بازگرداند.

توانایی های تخصصی تر

آشنایی با بیماری ها: پزشکیار باید بیماری ها رو بشناسد و اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از بیماری  ورزشکاران انجام بدهد و درصورت مریض شدن و بیماری در فرد اقدامات لازم را برای بهبودی فرد انجام دهد و آگاه سازی ورزشکاران در مورد بیماری های مختلف که یک عمر ضروی است.

آسیب شناسی ورزشی: از آنجا که پزشکیار آشنایی خوبی با ورزش ها دارد به خوبی می داند آسیب های شایع در هر ورزش کدام ها هستند و می داند هر مصدومیتی از چه طریق به ورزشکار وارد شده و چه مقدار جدی است و در اولویت رسیدگی قرار میگیرد. به عنوان مثال در ورزش تکواندو آسیب هایی نظیر ضرب دیدگی در پایین تنه و پاها شایع است اما زمانی که در اثر برخورد ضربه به سر، ورزشکار روی زمین می افتد آسیب جدی است و پزشکیار با توجه به علم و توانایی های خود اقدامات اولیه را برای رسیدگی به وضعیت ورزشکار و پیشگیری از وخیم شدن اوضاع انجام می دهد در حالی که در آسیب های پایین تنه شاید حتی بعد از بررسی میزان درد و اطمینان از جدی نبود آسیب بعد از استفاده از اسپری ورزشکار را به درون رینگ بازگرداند.

آشنایی با داروها: پزشکیار باید آشنایی با داروها داشته باشد و اثرات خواص و مضررات دارو را بداند ولی تجویز دارو توسط پزشک تیم انجام می شود.

وظایف پزشکیار

وظیفه اصلی پزشکیار داشتن اطلاعات کافی در ضمینه عملی و عملی در مورد آسیب های ورزشی، نحوه ی برخورد با مصدوم، آشنایی با کمک های اولیه و به کار گیری از آن برای فرد آسیب دیده می باشد.

از وظایف پزشکیار همچنین میتوان به انجام کمک های اولیه که شامل موارد زیر می شود، اشاره کرد.

احیای قلبی عروقی

کشیدگی، در رفتگی، شکستگی

آتل بندی و مواردی از این قبیل نام برد.

تفاوت پزشک تیم ،پزشکیار ورزشی و پرستار

پزشک تیم: حیطه وظایف پزشک پیشگیری از آسیب های احتمالی، تشخیص وضعیت ورزشکار، تجویز، ارائه روش درمان، مدیریت و نظارت بر پزشکیاران می باشد.

پزشکیار ورزشی: اجرائی کردن دستورات پزشک و مطمئن شدن از پیشرفت رویه های از پیش تعریف شده و استانداردهای پزشکی در تیم می باشد و حیطه مسئولیت پزشکیار در تیم ها، باشگاه ها و مسابقات ورزشی می باشد و بیشتر یک شغل عملیاتی است.

پرستار: کار پرستار زمانی آغاز می شود که ورزشکار جهت مراقبت های پزشکی وارد بیمارستان شده و پرستاران در سطوح و گروه های مختلف دسته بندی شده و هر کدام بر اساس قوانین نظام پزشکی وظایف و حیطه مسئولیت خود را دارند.

توسط |۱۳۹۸-۱-۳۱ ۱۱:۱۰:۳۰ +۰۴:۳۰فروردین ۳۱ام, ۱۳۹۸|درمان مصدومیت های ورزشی, پزشکیار ورزشی|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه