ورزش های مخصوص دیسک کمر

چه ورزش هایی برای دیسک کمر موثر هستند؟

معمولاً از ورزش برای حفظ سلامتی روحی و جسمی استفاده می شود یعنی ما ورزش می کنیم برای حس شادابی و نشاط بعد و هنگام آن و یا ورزش می کنیم برای جلوگیری از انواع بیماری ها و چاقی و شاید بعضی وقتا نیز برای تفریح و پر کردن زمان هایی که صرفاً می خواهیم فعالیتی مفرح داشته باشیم از آن استفاده کنیم. اما چیزی که باید بدانیم این است که علم ورزش مبحثی مهم تر و پررنگ تر از موضوعات بالا است و بیشتر باید در آن دقیق شد.

در حال حاضر علم ورزش پیشرفت های خیلی زیادی دارد و دیگر به ورزش تنها به جشم یک فعالیت شاد و مفرح و یا فعالیتی برای جلوگیری از بیماری ها و چاقی نگاه نمی شود. ورزش وارد بحث طب شده است و از آن در امورات درمانی مختلف می توان استفاده کرد. تا جایی که بسیاری از متخصصان قلب و عروق و یا فیزیوتراپ ها و یا حتی متخصصان دستگاه عصبی و مغز از تمرینات و حرکت ورزشی در سریع شدن روند درمان مراجعه کنندگان استفاده می کنند.

از بیماری هایی که تمرینات ورزشی می تواند روی آن ها تاثیرگذار باشد می توان به MS، مشکلات عضلانی (گرفتگی ها و کم کار شدن عضلات) و مشکلات استخوان ها و اسکلت بدن و… اشاره کرد. دیشک کمر از مشکلاتی است که بیشتر افراد جامعه به دلایلی مانند بی تحرکی، حرکت نابه جا و سریع، چاقی، ایستادن نامناسب، جای خواب نامناسب، نامناسب نشستن روی صندلی و یا مدن زمان زیاد نشستن، تصادفات و آسیب های ورزشی و… به آن مبتلا می شوند.

زمانی می گوییم فرد دچار دیسک کمر شده است که بالشتک های پر از مایع بین مهره های ستون فقرات فرد از حالت عادی خود خارج شوند و به سمت داخل یا بیرون متمایل شوند که باعث فشار به اعصاب ستون مهره ها شده و درد ایجاد می کند و در حالات پیشرفته امکان دارد به قدری جابه جا شده باشد که مهره های فرد روی هم اصطحکاک پیدا کند.

انجام حرکات ورزشی می تواند تا مقدار خیلی زیادی برای درمان دردهای ناشی از دیسک کمر مفید و سودمند باشد و در مواقعی دیده شده می تواند از جراحی های پرهزینه و سخت ستون فقرات که خطرهای زیادی نیز دارد جلوگیری کند. همچنین تمرینات ورزشی به پیشگیری از این دردها نیز کمک زیادی می تواند بکند، تقویت کردن عضلات باعث می شود از درصد ایجاد آسیب در آن ناحیه به شدت زیادی کاسته شود.

نکته ای که درباره ی تمرینات ورزشی وجود دارد این است که ما باید دقت کافی را در انجام دادن آن ها داشته باشیم یعنی باید حرکات را به درست ترین شیوه ی ممکن فرا بگیریم و انجام دهیم زیرا انجام غلط این فعالیت ها خود موجب آسیب های زیادی در نقاط مختلف خصوصاً کمر و ستون فقرات می شود.

بهتر است قبل از انجام فعالیت ها و تمرینات ورزشی برای بهبود درد با پزشک خود و یا فیزیوتراپ مشورت کنیم تا مطمئن شویم آسیبی به سلامتی خود وارد نمی کنیم.

از ورزش هایی که برای دیسک کمر پیشنهاد می شود می توان به تیلت لگن (کج کردن لگن) اشاره کرد که باعث تقویت عضلات سمت پایینی پشت می شود و وضعیت قرار گیری بدن را بهبود می بخشد. بهتر است در ابتدا این ورزش را با تکرار پنج شروع کرده و به مرور زمان تعداد آن را افزایش دهیم تا ده بار در روز ادامه دهیم. کشش زانو به سینه از دیگر حرکات موثر است که باعث تقویت عضلات شکمی و عضلات پشتیبان اطراف کمر می شود. از دیگر حرکات تاثیرگذار می توان به فشردن تیغه شانه، پل زدن، حرکات کششی مانند کشش پشت، کشش چرخشی و… نام برد.

نکته مهم این تمرینات این است که نباید تا آستانه درد ادامه پیدا کند و قبل از درد باید انجام دادن آن ها را متوقف کنیم. همچنین گاهاً برای بهبود افرادی که مبتلا به دیسک هستند فعالیت در آب پیشنهاد می شود تا فرد یکسری محدودیت هایی که در خشکی دارد مانند تحمل وزن بالا یا عدم انعطاف کافی را نداشته باشد.

این فعالیت ها نیز بهتر است زیر نظر پزشک و متخصص آب درمانی صورت گیرد تا باعث ایجاد و تشدید آسیب نشود. از حرکات قابل استفاده داخل آب می توان به راه رفتن به عقب و جلو، نشست و تکیه دادن به لبه ی استخر و یا حرکات کششی مانند کشش عضلات پشت ران و… اشاره کرد که هر کدام می تواند تاثیر خوبی روی روند درمان داشته باشد.

از دیگر فعالیت های ورزشی که برای این بیماران پیشنهاد می شود ماساژ درمانی است، که فرد می تواند با مراجعه به فردی که در زمینه درمان با ماساژ تخصص دارد از درد خود بکاهد. لازم به ذکر است هر کدام از فعالیت های بالا می تواند مکمل هم باشند و با انجام دادن آن ها می توان دیسک کمر را درمان کرد و یا حتی روند درمان تحت نظر پزشک را تسریع بخشد.

توسط |۱۳۹۸-۱-۱۵ ۲۱:۱۹:۴۷ +۰۴:۳۰خرداد ۱ام, ۱۳۹۷|تمرینات اصلاحی, درمان مصدومیت های ورزشی|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه