ورزش بانوان و ارتباط آن با قاعدگی

تاثیر چرخه قاعدگی بر عملکرد ورزشی

تاثیر چرخه قاعدگی بر عملکرد ورزشی موضوعی است که برای برای اکثر بانوان ورزشکار پیش می آید. از آن جا که تغییرات فیزیولوژیکی در یک چرخه قائدگی طبیعی ۲۸ روزه اتفاق می افتد، این فرضیه مطرح شده است که در برخی مواقع عملکرد ورزشکار با توجه به آن تغییرات، تغییر می کند. به علاوه، پژوهش های زیادی انجام شده است تا معلوم شود کدام مرحله چرخه قاعدگی بر عملکرد زنان ورزشکار تاثیر می گذارد.

به طور کلی،نتایج پژوهش های دقیقی که در این زمینه انجام شده اند نشان می دهند عملکرد بدنی، مستقل از چرخه قاعدگی می باشد و ضرورتی ندارد برنامه های تمرینی یا مسابقات همسو با مراحل چرخه قاعدگی تنظیم شود. برای مثال، تغییرات قدرت و استقامت عضلانی ناشی از چرخه قاعدگی، دیده نشده است و بین عملکرد عضلات و غلظت پروژسترون و استروژن هیچ ارتباطی وجود ندارد و تغییرات بارزی در عملکرد هوازی و بی هوازی و قدرت عضلات رخ نمی دهد.

یکی از نگرانی های عمده خانوم ها در ارتباط با فعالیت جسمانی، تاثیری است که امکان دارد روی زمان قائدگی بگذارد و در بعضی حتی باعث تاخیر زمان حاملگی شود. ما معتقدیم که تمرین و ورزش بر این دومورد( قاعدگی و حاملگی) اثر مثبت دارد. قاعدگی روند پیچیده ای است که کل بدن و غدد را شامل می شود. دوران قاعدگی به سه مرحله کلی تقسیم می شود که به اصطلاح به دوران قبل ازقاعدگی، قاعدگی و بعد از قاعدگی تقسیم می شود. قاعدگی در حالت عادی، هر ۲۸ روز یک بار رخ می دهد. البته این زمان در خانم های مختلف فرق دارد. همچنین در مکان های مختلف جغرافیایی از ۲۱ تا ۳۵ روز در نوسان است.

ورزش بانوان و ارتباط آن با قاعدگی

مشکلات قاعدگی

دوران قبل از قائدگی معمولا ۵ روز جلوتر از جریان قاعدگی(خونریزی) واقعی است. در این مدت به خاطر نگهداری مایع قاعدگی و گرفتگی عضلانی، ناراحتی های زیادی ممکن است رخ دهد که با شروع خونریزی شروع می شود. زمان دوران قاعدگی به طور معمول ۳ تا ۵ روز است، ولی در بعضی از خانم ها ممکن است دو روز هم بیشتر طول بکشد، که البته طبیعی است. در شرایط طبیعی، یک خانم در خونریزی طبیعی، ۱/۵ تا ۵ اونس خون از دست می دهد. این مقدار خون از دست رفته به طور قطع نمی تواند مهم باشد و خیلی سریع به وسیله گلبول های قرمزی که توسط مغز استخوان ساخته می شود، جایگزین خواهد شد. بنابراین، در این شرایط، کم خونی پیش نمی آید.

خانم هایی که بیش از یک هفته خونریزی شدید داشته باشند، ممکن است به کم خونی مبتلا شوند. در این حالت، بهتر است به پزشک مراجعه کنند زیرا ممکن است تخمدان ها دچار ناراحتی شده باشند. بعضی از خانم ها با وجود داشتن کم خونی( کاهش در تعداد شمارش گلبول)، اصرار دارند که فعالیت های شدید ورزشی خود را ادامه دهند. به آن ها توصیه می شود که در برنامه غذایی خود، از مواد آهن دار و پر ویتامین استفاده کنند، زیرا بسیاری از کم خونی ها بر اثر کمبود آهن در تغذیه به وجود می آید.

شروع قاعدگی در دختران ورزشکار

به طور کلی کم خونی مربوط به قاعدگی نمی شود، مگر اینکه مشکلات و مسائلی در این مورد وجود داشته باشد. شروع اولین قاعدگی در دختران معمولا بین سال های ۱۲ تا۱۴ سالگی است و از ۹ تا ۱۶ سالگی متغیر می باشد. مطالعات اخیر نشان می دهند، اولین قاعدگی برای دخترانی که در سطح قهرمانی تمرین می کنند، ممکن است با تاخیر زیادی همراه باشد. در بعضی موارد هم دیده شده که دوران قاعدگی درست پس از قطع تمرینات سنگین و پرفشار شروع شده است. این پدیده نه تنها در قهرمانان یا ورزشکاران جوانی که اولین قاعدگی را تجربه می کنند، بلکه در زنان مسن تر که سرگزم تمرینات شدید قبل از مسابقه هستند نیز رخ می دهد. این موضوع به ویژه در ورزش های دو میدانی مشاهده شده است.

فیزیولوژیست های ورزشی معتقدند که این موضوع با چربی موجود در بدن خانم ها ارتباط دارد. وقتی مقدار چربی از حد معینی پایین تر باشد، قاعدگی متوقف می شود. اکثر خانم ها در دوران قاعدگی از درد های قسمت تحتانی شکم، گرفتگی عضلانی که با کمر درد و سردرد توام است، درد و حساسیت در ناحیه پستان ها و حالت تهوع شکایت می کنند. هر چند این ناراحتی ها اکثرا با شروع قاعدگی بروز می کنند، ولی جلوتر از قاعدگی نیز می توانند ظاهر شوند و در مدت خونریزی هم ادامه یابند. معمولا هنگامی که جریان خون بسیار منظم صورت می گیرد، این درد ها از بین می روند و یا متوقف می شوند.

ورزش بانوان و ارتباط آن با قاعدگی

تاثیر تمرینات ورزشی بر قاعدگی

تحقیقات و مطالعات زیادی در زمینه تاثیر تمرینات روی قاعدگی صورت گرفته است. این تحقیقات چندین عامل مانند قدرت عضلانی، قدرت پاها، تعادل و استقامت را شامل می شود. یک زن ورزشکار که از انگیزه عالی برخوردار است،به نظر نمی آید که اجازه دهد اجرای حرکاتش تحت تاثیر قاعدگی باشد. شواهد و مدارک موثقی هم وجود ندارد که نشان دهد، شرکت در فعالیت های ورزشی سبب تغییرات معنی دار در دوران قاعدگی می شود. با وجود این، مطالعات جدید نشان داده اند که قاعدگی دردناک در بین ورزشکاران یا دانش آموزان کمتر از کسانی است که از نظر حرکتی فعال نیستند.

آیا قاعدگی باعث محدودیت در تمرین ورزشی می شود؟

برای اکثر زنان در این مورد، محدودیتی وجود ندارد. تاکنون هیچ گونه آسیبی که ناشی از فعالیت ورزشی در دوران قاعدگی باشد، ثابت نشده است. برای مثال، زنان ورزشکار حرفه ای نیاز به توقف فعالیت به دلیل قاعدگی ندارند. مدرکی هم وجود ندارد که نشان دهد خانمی نیاز به توقف فعالیت بدنی در خلال این دوران دارد. راجع به تمرینات ورزشی در دوران قاعدگی سفارش شده است و حتی گفته اند که ناراحتی و دردها را کاهش می دهد.  هم چنین تمرینات ورزشی برای تقویت عضلات دیواره شکم برای شما مفید است. هرچند نمی توان تضمین کرد که فعالیت های جسمانی شما را از قاعدگی دردناک دور می سازد ولی برای جسمتان بسیار مفید است و ما هیچ شکی در توصیه فعالیت های ورزشی به خود راه نمی دهیم.

توسط |2019-04-16T23:03:40+03:30آوریل 16th, 2019|ورزش بانوان|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه