والیبال و بسکتبال و کمک به افزایش قد کودکان

تاثیر والیبال و بسکتبال بر رشد قد

بسیاری از والدین نگران رشد قدی کودکان خود هستند و به دنبال راه های مختلف و انتخاب ورزش های مناسب برای رشد قدی کودکان خود هستند. تاثیر والیبال و بسکتبال بر رشد قد از زمان های گذشته تا به الان در میان مردم مطرح بوده است و اکثر والدین به امید افزایش قد کودکان خود ،آن ها را به سمت این رشته ها هدایت می کنند. در مطلب زیر به تحلیل این سوال می پردازیم که آیا این دو رشته ورزشی به طور قطعی باعث رشد قدی در کودکان می شود؟

عوامل مهم در افزایش قد

قبل از هرچیز به معرفی عوامل مهمی که در رشد جسمانی و قدی کودکان تاثیر می گذارد میپردازیم. یکی از مهم ترین و اصلی ترین عوامل که در رشد قد درصد زیادی را به خود اختصاص می دهد ،عامل ژنتیک است. قد والدین تاثیر بسیاری بر قد کودکان می گذارد. اگر والدین به طور میانگین قد کوتاهی داشته باشند، فرزند آن ها نیز قد کوتاهی دارد. هرچند با استفاده از روش های زیادی می توان تلاش کرد تا افزایش قد کمی در کودک اتفاق بیفتد اما این افزایش بسیار ناچیز است.

تغذیه عامل مهم دیگری است که در رشد قد تاثیر دارد. پس از تولد و مخصوصا در سنین رشد و تا قبل از رسیدن به سن بلوغ تغذیه کودکان باید کامل باشد و دچار سوء تغذیه نشوند و در رژیم غذایی آن ها از مواد غذایی حاوی کلسیم و پروتئین استفاده شود. خواب مناسب و کافی، زندگی در مناطق گرمسیر،ارتفاع و وضعیت اقتصادی خانواده ها نیز از عوامل دیگری هستند که در رشد و نمو و افزایش قد تاثیرگذار هستند.

والیبال و بسکتبال و کمک به افزایش قد کودکان

ورزش و افزایش قد

مهم ترین بحثی که در زمینه رشد قد این روزها مطرح است، تاثیر رشته های ورزشی به خصوصی است که می توان به رشته هایی مانند والیبال ،بسکتبال، شنا و … اشاره کرد. به طور کلی فعالیت کردن در هر رشته ورزشی باعث بهبود آمادگی جسمانی ،کاهش چربی و افزایش توده عضلانی می شود. والیبال و بسکتبال از مطرح ترین رشته هایی هستند که برای افزایش قد معرفی شده اند. یکسری از افراد به این رشته ها گرایش پیدا می کنند، زیرا قد بلند یک امتیاز برای موفقیت در این رشته ها است.

یکسری از افراد هم به این امید به این ورزش ها هدایت می شوند که تاثیر آن را در افزایش قد خود ببینند. تا به الان رشته ورزشی بخصوصی برای افزایش قد معرفی نشده است زیرا عوامل مهمی که در بالا ذکر شد (ژنتیک،تغذیه) در ابتدا تاثیرات مهم تری دارند، اما با فعالیت در رشته هایی که باعث کشش اندام ها می شود (مانند شنا ویا والیبال و بسکتبال) و هم چنین برخورد های مفصلی کم و فشار بیش از حد به مفاصل در آن ها کمتر است، می توان به افزایش قد در کودکان کمک ناچیزی کرد.

تاثیر هورمون رشد برقد

یکی از مهم ترین هورمون های بدن که ترشح آن تاثیر بسیار زیادی در رشد قدی کودکان دارد، هورمون رشد است. مهم ترین تاثیر آن افزایش رشد استخوانی در صفحات رشد است و کمبود ترشح آن در کودکان باعث کوتولگی(نانیسم) می شود و ترشح آن نیز بعد از بلوغ کاهش می یابد. بهتر است والدین توجه ویژه ای به رشد قد کودکان خود طبق کارنامه های سلامت داشته باشند. اگر متوجه این قضیه شدید که فرزند شما رشد قد مناسبی ندارد و نشانه های بلوغ در آن ها شروع شده است، به خصوص برای دختران که قبل از شروع اولین دوره عادت ماهیانه باید حتما به پزشک مراجعه کرده زیرا بعد از این اتفاق، گرچه به ندرت در بعضی دختران رشد قدی اتفاق میفتد اما به طور کلی و میانگین صفحات رشدی بسته می شوند و رشد قدی اتفاق نمیفتد.

به جز موارد گفته شده، عوامل دیگری نیز وجود دارد که باعث کوتاهی قد می شود مانند: ترشح کم برخی هورمون ها در بدن، مشکلات تیروئیدی، اختلالات تغذیه ای، اختلالات سوء جذب در دستگاه گوارش و بیماری های مختلف. اگر کودک شما رشد قدی مناسبی طبق کارنامه های سلامتی داشت، از سلامتی جسمانی خوبی برخوردار است اما اگر متوجه شدید که کودک با اختلالات رشد و یا کوتاهی قد مواجه شده است ، به احتمال زیاد یک مشکل از نظر سلامت بدنی دارد که با مراجعه به پزشک این مشکل کنترل می شود.

نتیجه گیری

متخصصین بر این اعتقاد دارند که قهرمانان از مادران خود متولد می شوند و بعد از تولد هر ژنی که نوزاد دارد بارز می شود و نمی توان در ژن آن ها تغییراتی به وجود آورد. اما در مراحل بعدی با انتخاب مربیان خوب، تغذیه مناسب و عوامل مهمی که در بالا مطرح کردیم می توان این قضیه راکنترل و سعی در بهبود آن داشت. این ادعا ها که ژیمناستیک که یکی از مهم ترین و پایه تمامی ورزش ها است و تمامی کودکان حتی به مدت کم(یک الی دو سال) باید در این رشته تمرین داشته باشند، باعث می شود قد کودک بسوزد، و یا والیبال و بسکتبال باعث رشد قدی بالایی در کودک می شود، رد شده است و هیچ یک صحیح نیست زیرا نقش اصلی در قد را ژنتیک تعیین می کند.

توسط |۱۳۹۷-۱۱-۲۹ ۲۳:۴۳:۵۶ +۰۳:۳۰بهمن ۲۹ام, ۱۳۹۷|تمرینات, رشته های ورزشی|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه