نکات بهداشتی برای مردان ورزشکار

بهداشت ورزشی در مردان ورزشکار

بهداشت ورزشی در مردان ورزشکار کمتر رعایت می شود. به همین دلیل آن ها بیشتر در معرض انتقال آلودگی ها و بیماری ها به دیگر افراد و همچنین خودشان در معرض خطر هستند و باید بیشتر این مسائل را رعایت کنند. به خصوص افرد چاق که ممکن است آلودگی ها و قارچ ها به داخل ترک های پوست آن ها نفوذ پیدا کند.

متاسفانه ۳۰ درصد مردان ورزشکار به بیماری پوستی قارچ پا مبتلا هستند که می تواند دلایلی مانند با پای برهنه راه رفتن در محیط رختکن، راه رفتن با پا در قسمت حمام ها در استخر ها، استفاده از جوراب هاب نایلونی، تعویض نکردن جوراب و کتونی ورزشی بعد از اتمام تمرین، نشستن جوراب و قرار ندادن کتونی در معرض نور خورشید و هوای آزاد و موارد دیگر اشاره کرد.

هم چنین دست های آلوده عامل انتقال بسیاری از بیماری های تنفسی و گوارشی هستند که تنها ۷۷ درصد مردان دستان خود را بعد از کار و یا ورزش میشویند که این آمار در زنان ۹۳ درصد است. هم چنین غدد زیر بغل که یک مایع روغنی از خود ترشح می کند که در ترکیب با باکتری ها باعث بوی بد می شود، که این مورد در مردان بسیار زیاد است. در صورت عدم رسیدگی به بهداشت این ناحیه نیز شاهد انواع خارش ها و دور شدن دوستان و اطرافیان از کنار شما به دلیل ایجاد بوی بد خواهید شد.

بهداشت لباس ورزشی مردان

اکثر مردان هنگام تمرین بدون لباس و یا از رکابی های ورزشی استفاده می کنند.آن ها هنگام تمرین دچار تعریق زیاد می شوند که باعث می شود این عرق بر روی دستگاه ها باقی بماند که صحنه جالبی را به وجود نمی آورد و باعث مشکلات در بین دیگر ورزشکاران در استفاده از دستگاه ها می شود. بهتر است مردان حتما از یک حوله با جنس نسبتا ضخیم و بلند استفاده کنند که کل مکانی که روی آن قرار می گیرند را بپوشاند. این کار باعث می شود که عرق آن ها جذب حوله شود و مشکلی برای دیگر افراد به وجود نیاورد. هم چنین با پوشش کامل بدن مانند استفاده از تیشرت و شلوار ورزشی بلند، باعث حفظ سلامتی خود و پیشگیری از تماس پوست بدن با نقاط آلوده شوند.

نکات بهداشتی برای مردان ورزشکار

لباس ورزشی مناسب آقایان باید نسبتا گشاد باشد و احساس راحتی در آن داشته باشند. زیرا به دلیل بالا بودن شدت تمرینات مردان و استفاده از وزنه های سنگین در بدنسازی باعث اصطحکاک بین پوست بدن و لباس ورزشی می شود. پس جنس لباس و سایز آن به گونه ای باشد که به پوست بدن آسیبی وارد نشود. این نکته را نیز به یاد داشته باشید که لباس تمرین خود را حتما بعد از هر جلسه تعویض کرده و آن رابشویید زیرا آقایان تعریق بسیار زیادی دارند که اکثر آن ها هم بوی بسیار بد و تندی دارد.  کتونی ورزشی نیز محل بسیار مناسب و راحتی برای رشد انواع باکتری ها، قارچ ها و ویروس ها است که در محیط های گرم و مرطوب خیلی سریع رشد می کنند.

آموزش نکات بهداشتی در سالن های ورزشی

رعایت بهداشت ورزشی و بهداشت فردی در باشگاه ها از طریق آموزش توسط مربیان و مدیران باشگاه و مطالعه خود ورزشکاران صورت می گیرد. مربیانی که بتوانند رابطه خوبی با شاگردان خود برقرار کنند می توانند این موارد را دوستانه تذکر دهند زیرا شاگردان از مربی خود حرف شنوی دارند. هم چنین مدیران باشگاه ها می توانند با تهیه بروشورهای بهداشتی هنگام ثبت نام ورزشکاران ، به آن ها این بروشورها را تحویل داده تا آن ها مطالعه کرده و این نکات را رعایت کنند. اگه دقت کرده باشید در باشگاه ها نیز در قسمت رختکن نیز نکات مهم بهداشتی را در قالب یک متن یا بنر نصب کرده اند تا در معرض دید ورزشکاران قرار گیرد.

مسئله بهداشت و ایمنی باشگاه های ورزشی به قدری مهم است که شامل ۴۸ ماده قانونی و۲۱ تبصره است که مدیران برای تاسیس حتما باید رعایت کنند. به طور مثال کف قسمت هایی از باشگاه مانند رختکن، دوش ها و سرویس های بهداشتی ضد آب و رطوبت باشد. هم چنین بهداشت نور، عایق کاری، درجه حرارت سالن های ورزشی قبل، هنگام و بعد از شروع سانس ورزشی رعایت شود. تهویه مناسب که مسئله بسیار مهمی برای هر باشگاه است نیز تاثیر بسیار زیادی در بهداشت ورزشی و حتی بهداشت فردی ورزشکار دارد. به طور مثال سیستم تهویه در روز و شب متفاوت است و باید بگونه ای باشد که درساعت ۴ بار هوا را تعویض کند، در تمامی سالن ها و رختکن ها نصب شود و از ورود گرد و خاک به باشگاه جلوگیری کند.

توسط |۱۳۹۷-۱۲-۱۳ ۲۳:۲۳:۴۰ +۰۳:۳۰اسفند ۱۳ام, ۱۳۹۷|دسته‌بندی نشده|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه