نوشابه های ورزشی

نوشابه ورزشی چیست؟

در حاضر،نوشابه های ورزشی، خیلی مورد توجه قرار گرفته اند و از دهه ی ۱۹۹۰ فروش آن ها رشد چشم گیری داشته است.اما نوشابه ورزشی چیست؟ و چه فوایدی برای ورزشکاران دارد؟ اساسا، آن ها با توجه به این نظریه شکل گرفته اند که چون عرق نمک دارد، بنابراین ما به یک نوشیدنی کمی نیاز داریم، این بیشتر یک حدس است و جنبه علمی ندارد. نوشابه های ورزشی از این به بعد راه درازی در پیش دارند.

همسویی علمی گسترده درباره نوشابه های ورزشی این است که آن ها جایگزین های خوبی برای مایع دفعی و کربوهیدرات (قند) هزینه ای هنگام ورزشند. هرچند بارها گفته شده است که نوشابه های ورزشی هنگام رویدادهای ورزشی سودمندترند، اما آن ها می توانند عملکرد ورزشی را هنگام رویداد های تناوبی شدید مانند رشته های ورزشی گروهی نیز گسترش دهند. همچنین، نوشابه های ورزشی، سدیم دفعی از راه عرق را جایگزین می کنند.

فواید نوشابه های ورزشی

همه می دانیم آب جایگزین خوبی برای مایعات بدن می باشد و برای فعالیت های زیادی مانند پیاده روی، باغبانی و فعالیت ورزشی سبک مناسب می باشد. همچنین، می دانیم که بسیاری از افراد شرکت کننده در بیشتر فعالیت های ورزشی شدید و طولانی، از نوشابه های ورزشی استفاده می کنند. فواید یک نوشابه ورزشی که می توان به یک ورزشکار توصیه کرد بدین شرح است:

  • عالی برای آبگیری مجدد.
  • مطلوب برای ورزش های طولانی تر از ۴۵ دقیقه.
  • کمک به پیشگیری از بروز کم سدیمی خون در رویدادهای فوق استقامتی.
  • ترک سریع معده و جذب سریع توسط خون.
  • هزینه اندک، به ویژه اگر از پودر تهه شود.
  • مناسب برای نوجوانان و بزرگسالان شرکت کننده در رشته های ورزشی استقامتی یا خیلی شدید.
  • اسیدی اند و بنابراین باید بدون تماس با اطراف دندان ها مصرف شوند( اگر دندان ها با اب شسته شودف بهتر است.)
  • طعم آن برای بیشتر ورزشکاران مطلوب است، بنابراین اغلب بیش از آب نوشیده می شوند.

نوشابه های ورزشی

ملاحظات درباره ی نوشابه ی ورزشی

هرچند غلظت کربوهیدرات و مقادیر سدیم جنبه های بسیار مهمی از یک نوشابه ورزشی اندف اما ملاحظات دیگر مانند طعم و مناسب بودن نیز می تواند بر انتخاب آن تاثیر داشته باشد.

بهترین کار آن است که نوشابه همواره خنک نگه داشته شود، مگر آن که شما در آب و هوای بسیار سرد به مسابقه بپردازید. اگر نمی توانید نوشیدنی را سرد نگه دارید، آن را منجمد کنید و ساعتی پیش از مصرف از حالت انجماد خارج گردانید. دمای نوشیدنی نمی تواند بر سرعت تخلیه ی معده ای وجذب آن توسط روده تاثیر داشته باشد. اگر در آب و هوای سرد فعالیت می کنید، می توانید از نوشابه با دمای زیاد استفاده کنید.

پژوهش ها با استفاده از ورزشکاران نشان می دهند آن ها هنگام و پس از فعالیت ورزشی نوشیدنی های ساده ترجیح می دهند. این حقیقت برای کودکان، نوجوانان و بزرگسالان یکسان است. اگر به دلیل شدت فعالیت ورزشی، دمای هوا یا مدت طولانی مسابقه در معرض خطر آب زدایی قرار دارید، بهتر است از نوشیدنی با طعم دلخواه خود استفاده کنید.( توجه: طعم دلخواه شما هنگام استراحت و فعالیت ورزشی با هم فرق می کند. ممکن است هنگام استراحت نوشیدنی گرم و شیرین را ترجیح دهید.)

بهتر است هنگام فعالیت ورزشی از نوشابه های کربناتدار(گازدار) استفاده نکنید. نوشابه های گازدار نسبت به نوشابه های بدون گاز (مانند، آب و نوشابه ورزشی) دیرتر جذب می شوند. گروهی پژوهشی دریافته است، تخلیه نوشیدنی های گازدار از معده سه برابر آهسته تر از نوشیدنی های ساده است. همچنین، نوشیدن نوشابه های گازدار دشوار است و بادگلو را به همراه دارند.

نوشابه های انرژی زا

نوشابه هایی به نام انرژی زا وجود دارند که در فروشگاه ها عرضه می شوند. اینها از دسته نوشابه ورزشی نیستند و پیش، هنگام و پس از فعالیت ورزشی توصیه نمی شوند. بسیاری از این نوشابه ها کافئین( اغلب به شکل گوآرانا) دارند و محتوی قند آن ها مثل نوشابه های گازدار است(۱۰ تا ۱۳ درصد) و به همین دلیل نسبت به نوشابه های ورزشی، دیرتر جذب می شوند. بیشتر آن ها تقریبا ۴۰ تا ۸۰ میلی گرم کافئین تامین می کند که با نوشیدن یک فنجان قهوه یا دو فنجان چای برابر است. این مقدار کافئین می تواند برای افرادی که به نوشیدن کافئین عادت ندارند، یک شوک باشد. با وجود این، کافئین موجود در نوشابه های کافئینی یا چای به خوبی قابل دستکاری است. لطفا فراموش نکنید این ها، نوشابه ورزشی نیستند.

توسط |۱۳۹۷-۱۰-۷ ۲۲:۳۶:۲۶ +۰۳:۳۰دی ۳ام, ۱۳۹۷|تغذیه|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه