معرفی مکمل بتا آلانین

با مکمل بتا آلانین بیشتر آشنا شویم

بتا آلانین یک آمینواسید غیرضروری است و با توجه به این که در بدن از ترکیب سایر آمینواسیدها سنتز (ساخته) می گردد، مقدار ساخته شده در بدن پاسخگوی نیازمندی های فیزیولوژیک افراد عادی می باشد. اما در ورزشکاران به سبب افزایش نیازمندی های فیزیولوژیک، نیازهای پروتئینی نیز افزایش می یابد، لیکن این موضوع به معنی مجوز استفاده از مکمل نیست. بعنوان یک ورزشکار شما با مصرف پروتئین کافی در رژیم غذایی خود قادر به تامین نیازمندی های بدنتان برای سنتز بتاآلانین و سایر پروتئین ها خواهید بود و مصرف مکمل های پروتئینی در صورت داشتن برنامه غذایی صحیح و منطبق با نیازمندی های جسمانی، فاقد منطق علمی است و عملاً تحمیل هزینه های مالی غیرضروری به ورزشکار و خانواده ها و هدر دادن پول می باشد.

بتاآلانین به صورت معمول به شکل خوراکی با هدف بهبود عملکرد ورزشی و ظرفیت تمرینی، ساختن توده عضلانی خالص و افزایش کارکردهای جسمانی در افراد سالمند مورد استفاده قرار می گیرد. در زنان یائسه به منظور درمان گر گرفتگی کاربرد دارد، اما این موضوع از نظر علمی به طور کامل پذیرفته نشده و نیازمند انجام آزمایشات دقیق می باشد.

این مکمل جزء مکمل های افزایش دهنده عملکرد و موثر و بی خطر می باشد. در سال های اخیر تحقیقاتی درباره تاثیر این ماده بر اساس ارتباط آن با کارنوزین انجام پذیرفته است. کارنوزین یک دی پپتید ساخته شده از اسید های آمینه هیستیدین و آلانین می باشد که به مقدار زیاد در عضلات اسکلتی وجود دارد. اعتقاد بر این است که کارنوزین اصلی ترین بافرکننده موجود در عضلات اسکلتی می باشد. بنابراین محتوای بالای این ترکیب در عضله، احتمال خستگی در اثر افزایش اسید درون عضلانی را کاهش داده و در شدت های تمرینی و ورزشی بالا امکان ادامه تمرین بیشتر را مهیا می کند. مطالعات نشان داده اند که مصرف خوراکی بتا آلانین به مدت ۲۸ روز منجر به افزایش سطوح کارنوزین در بدن می شود. این امر منجر به افزایش ظرفیت کاری و به تعویق انداختن خستگی می شود. در مطالعات دیگر نیز معلوم شد که مکمل بتا آلانین میزان خستگی را کاهش می دهد. مکمل آلانین باعث افزایش توده خالص بدن نیز می شود، این تاثیر ناشی از ماهیت این آمینواسید و دیگر آمینواسیدها در کمک به سنتز عضله می باشد. مصرف همزمان بتا آلانین با مکمل های کربوهیدراتی به دلیل تحریک انسولین و انتقال بهینه بتاآلانین به درون عضله مورد توجه متخصصین تغذیه ورزشی است. مصرف بتا آلانین قبل و بعد از فعالیت ورزشی به دلیل بالا بردن محتوای بتا آلانین در خون، دسترسی عضله به بتا آلانین در هنگام فعالیت را تسهیل می نماید.

مقدار و مدت زمان مصرف

مقدار مصرف روزانه بتا آلانین با توجه به اهداف و شرایط فیزیولوژیک از ۴ تا ۹ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن متغیر است. آثار بحث برانگیز مکمل سازی با بتا آلانین شامل افزایش قدرت و توان انفجاری عضلات، افزایش مقاومت بی هوازی و ظرفیت هوازی به ورزشکاران امکان فعالیت بیشتر قبل از خستگی می دهد. مصرف بتا آلانین به مدت بیش از ۴ هفته، احتمال اختلال با برداشت تائورین و در نتیجه اختلال در کارکرد قلبی را بیشتر می کند.

 

حافظ رحیم زاده

دکترای فیزیولوژی ورزشی

مدرس و مربی فدراسیون تکواندو جمهوری اسلامی ایران

توسط |۱۳۹۷-۱۲-۲۴ ۱۷:۵۰:۵۴ +۰۳:۳۰اسفند ۲۴ام, ۱۳۹۷|آمینواسید, مکمل ها|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه