معرفی رشته ورزشی واترپلو

واترپلو

واترپلو یکی از  رشته آبی جذاب است که طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است. در زمان های قدیم این ورزش در رودخانه ها اجرا می شد و به آن راگبی آبی نیز می گفتند. اما با گذشت زمان و پیشرفت تکولوژی، در حال حاظر در استخر های مجهز و بوسیله توپ های مخصوص اجرا می شود. مهارت شنا کردن یکی از مهم ترین عوامل برای فعالیت در این رشته ورشی است زیرا در طول بازی، بازیکن باید به طور مداوم طول استخر را شنا کند تا بتواند توپ را وارد دروازه حریف کند.

این رشته جزء قدیمی ترین رشته هایی است که وارد رویداد المپیک شد و از کشور های صاحب سبک در این ورزش می توان به انگلیس، مجارستان، ایتالیا و … اشاره کرد. هر تیم ۶ بازیکن اصلی و یک دروازه بان و ۶ بازیکن ذخیره دارد. زمان این بازی در مسابقات بین المللی و جهانی و المپیک به چهار نیمه هشت دقیقه ای تقسیم می شود و برای بانوان به چهار نیمه شش دقیقه ای تقسیم می شود و تیمی که تعداد توپ های بیشتری را وارد درازه  حریف کند برنده است.

اما در بازی های معمولی به دو نیمه ۸ دقیقه ای در مردان و ۷ دقیقه ای در زنان و با استراحت ۵ دقیقه بین نیمه ها تقسیم می شود. مربیان در طول بازی می توانند دوبار از تایم اوت استفاده کنند. تعداد تعویض ها محدودیتی ندارد و این کار فقط در زمان توقف بازی صورت می گیرد. طول استخر برای مسابقات واترپلو در بخش زنان کوچک تر از مردان است. وزن توپ بین ۴۰۰- ۴۵۰ گرم است.

معرفی رشته ورزشی واترپلو

مهارت ها و آمادگی جسمانی تخصصی واترپلو

همانطور که گفتیم مهارت اصلی و مهم در این رشته شنا کردن است. بازیکان باید توانایی و استقامت بسیار بالایی برای شنا کردن در طول بازی داشته باشند. زیرا در واترپلو تمامی بازیکنان می توانند در پست های حمله و دفاع قرار بگیرند، به همین دلیل باید توانایی خود را هم در دفاع کردن و هم در حمله کردن داشته باشند. شنای اصلی که در واترپلو اجرا می شود سخت تر از کرال سینه است به خاطر اینکه در تمام طول مدت سر شناگر باید بالای آب قرار داشته باشد تا توانایی دیدن توپ و دریافت کردن آن را داشته باشند. و به نوعی بازیکنان از یک استیل آزاد استفاده می کنند.

هم چنین آن ها باید بتوانند توپ را با یک دست خود کنترل کنند و در حین شنا کردن آن را پرتاب و یا دریافت کنند. به دلیل اینکه عمق استخر زیاد است بازیکنان باید بتوانند بدن خود را در سطح آب نگه دارند. اکثر آن ها از نوعی پای دوچرخه استفاده می کنند که به صورت دورانی داخل آب پا می زنند و این مدل باعث می شود که انرژی کمتری مصرف کنند.

از فاکتور های مهم  آمادگی جسمانی که اهمیت بیشتری نسبت به بقیه دارند می توان به استقامت قلبی عروقی وعضلانی، استقامت و قدرت در عضلات بالاتنه برای پرتاب ها و پایین تنه برای پای دوچره زدن در تایم طولانی، سرعت و سرعت عکس العمل برای ضد حمله ها، انعطاف پذیری در مفاصل بدن برای حرکات چرخشی در دست ها و پاها،  تمرکز برای کنترل توپ و پرتاب های هدفدار به سمت دروازه حریف و طراحی نقشه برای حمله و دفاع.

آسیب های رایج در واترپلو

ورزش کردن در استخر یکسری مشکلات جزئی مانند حساسیت چشم ها به آب استخر و قرمز شدن و سوزش  و خارش را به دنبال دارد. هم چنین بعضی بازیکنان اگزماهای پوستی و خارش و عفونت را نیز تجربه می کنند. اما از آسیب های اصلی که در طولانی مدت باعث مشکلات جدی در بازیکن می شود می توان به کشیدگی تاندون که بسیار شایع است اشاره کرد. به دلیل پرتاب های پر قدرت و هم چنین مسافت های طولانی که بازیکنان شنا می کنند این آسیب بسیار شایع است و همچنین ممکن است به عارضه شانه شناگران نیز مبتلا شوند. هم چنین آسیب های انگشتان دست و هم چنین ناحیه صورت از دیگر مواردی است که به دلیل برخورد های زیاد ممکن است در حین بازی برای بازیکن اتفاق بیفتد.

بهتر است برای پیشگیری از این آسیب ها بازیکنان از آمادگی جسمانی مناسب با سطحی که در آن فعالیت دارند برخوردار باشند، مهارت های را به طور کامل یاد بگیرند. حتما از تجهیزات با کیفیت بالا مانند کلاه و وسایل حفاظتی برای گوش و دهان خود که مخصوص واترپلو است استفاده کنند. قبل از تمرینات و شروع مسابقه بدن خود و مفاصل خود را با حرکات کششی گرم کنند. نوشیدن آب را فراموش نکنند و به تغذیه خود قبل از شروع تمرینات توجه زیادی داشته باشند تا دچار سنگینی در آب نشوند.

معرفی رشته ورزشی واترپلو

واترپلوی زنان در ایران

در سال ۱۳۴۹ تیم ملی ایران برای اولین بار در بخش آقایان در مسابقات آسیایی شرکت کرد. اما اولین دوره مسابقات واترپلوی بانوان در سال ۸۴ برگزار شد و از سال ۹۲ نیز لیگ این رشته شکل گرفت وعلاوه بر بخش دولتی، بخش خصوصی نیز از این رشته در بخش بانوان حمیت کرده اند. تیم شهر فارس از مدعیان این رشته ورزشی است و فعالیت های خود را با تمام مشکلات مالی ادامه می دهد به امید روزی که در این رشته تورنومنت های بین المللی برگزار شود. به تازگی در این رشته تیم ملی بانوان تشکیل شده است و امید است با حمایت های مسئولین شاهد موفقیت های فراوان در این رشته جذاب باشیم.

توسط |۱۳۹۷-۱۲-۵ ۰۰:۲۵:۳۰ +۰۳:۳۰اسفند ۵ام, ۱۳۹۷|رشته های ورزشی, شنا|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه