معرفی رشته ورزشی شمشیربازی

قدمت رشته ورزشی شمشیربازی

در زمان های قدیم مردم از شمشیربازی برای دفاع از خود و مبارزات در جنگ ها استفاده می کردند و به مرور این کار به یک رشته ورزشی در میان مردم تبدیل شد. قدمت رشته ورزشی شمشیربازی زیاد است و جزء پنج رشته ورزشی اصلی (شمشیربازی، دو و میدانی، شنا، ژیمناستیک و دوچرخه‌سواری) است که در اکثر دوره های المپیک وجود داشته است. در مسابقات پارالمپیک نیز ورزشکاران با استفاده از ویلچر به رقابت می پردازند. محل فدراسیون جهانی شمشیربازی(FIE) در لوزان سوییس است و اولین مدرسه شمشیربازی نیز در پاریس افتتاح شد. از کشورهای صاحب سبک در این رشته می توان به ایتالیا، فرانسه، مجارستان و روسیه اشاره کرد.

قوانین شمشیربازی

مسابقات این رشته در دوبخش آقایان و بانوان، هم به صورت انفرادی و تیمی برگزار می شود. هر تیم شمشیربازی متشکل از ۴ بازیکن است که ۳ نفر بازیکن اصلی و یک نفر بازیکن ذخیره است. شمشیرباز ها باید از لباس های مخصوص، دستکش و ماسک توری فلزی که جلوی صورت آن ها قرار می گیرد تا از آسیب های احتمالی به این ناحیه جلوگیری شود، استفاده کنند. هنگام بازی، به هر کدام از لباس های بازیکنان یک کابل سیم متصل است که ضربه های شمشیربازان را با استفاده از دستگاهی که سیم  به آن وصل است، محاسبه می کند. به محل بازی شمشیربازان پیست می گویند و جنس زمین آن از توری فلزی است.

معرفی رشته ورزشی شمشیربازی

 رشته های شمشیربازی

شمشیربازی در سه رشته سابر، اپه و فلوره انجام می شود. هر کدام از این رشته ها قوانین و شمشیرهای مخصوص خود را دارند.

فلوره شمشیری است که خاصیت فنری دارد و وزن آن ۵۰۰ گرم است. در صورتی که ورزشکار بتواند فشاری معادل ۵۰۰ گرم بر بدن حریف وارد کند ، دستگاه برای او امتیاز ثبت می کند. هم چنین ضربه ای قابل قبول است که به قسمت عقب و جلوی سینه حریف وارد شود. تعداد ضرباتی که بانوان و آقایون در دور مقدماتی می توانند وارد کنند ۵ ضربه در تایم ۳ دقیقه است و در مراحل بعدی و حذفی ۱۵ ضربه در سه تایم ۳ دقیقه ای است و یک سرداور این دیدار را قضاوت می کند.

اپه شمشیری ضخیم است که ۷۵۰ گرم وزن دارد. برای گرفتن امتیاز شمشیرباز باید ضربه ای معادل ۷۵۰ گرم به بدن حریف وارد کند تا توسط دستگاه ضبط شود. در رشته اپه ورزشکار می تواند تنها با نوک شمشیر خود تمام نقاط بدن حریف را مورد ضربه قرار دهد وبا ۵ ضربه در تایم ۳ دقیقه ای بیشترین امتیاز را بدست بیاورد.

سابر رشته ای از شمشیربازی است که به سرعت عکس العمل بالایی نسبت به دو رشته قبلی نیاز دارد. وزن شمشیر سابر ۵۰۰ گرم است. شمشیرباز می تواند با نوک و لبه های شمشیر خود قسمت های بالاتنه حریف خود را مورد ضربه قرار دهد. در این بازی نیز تعداد ضربات ۵ ضربه در تایم سه دقیقه ای است و توسط یک سرداور قضاوت می شود.

معرفی رشته ورزشی شمشیربازی

آمادگی جسمانی ورزشکاران شمشیرباز

شمشیربازی جزء رشته هایی است که علاوه بر آمادگی جسمانی بالا، نیازمند آمادگی ذهنی و هوش بالا نیز است. هنگامی که شمشیرباز از آمادگی جسمانی و ذهنی بالایی برخوردار باشد می تواند به راحتی زمان حمله را تشخیص داده و حریف را غافلگیر کرده و امتیاز کسب کند. در مقاله ای که تحت عنوان بررسی ویژگی های آمادگی جسمانی و آنتروپومتریک( اندازه گیری و سنجش  قسمت های مختلف بدن) مردان نخبه تیم ملی شمشیربازی ایران صورت گرفت.

به طور خلاصه این نتایج به دست آمد که  شمشیربازان ایران از نظر توان هوازی، توان بی هوازی، چابکی و زمان واکنش با یکدیگر تفاوت ندارند. اما از نظر سرعت، نیروی عضلانی و انعطاف پذیری ران با یکدیگر تفاوت دارند. هم چنین شمشیربازان فلوره از نظر سرعت و نیروی عضلانی از سطح بالاتری برخوردارند و شمشیربازان سابر از انعطاف پذیری بیشتری در ران برخوردارند که این اطلاعات می تواند مربیان را در استعداد یابی کمک کند.

شمشیربازی در ایران

از قهرمانان این رشته در بخش مردان می توان به مجتبی عابدینی، علی پاکدامن، محمد رهبری و فرزاد باهر ارسباران اشاره کرد که توانسته اند مدال های آسیایی و رنکینگ های جهانی را کسب کنند. درسال ۱۹۷۴ تهران تیم ملی بانوان ایران توانست دو طلای تیمی، یک مدال نقره و یک مدال برنز کسب  کند. از قهرمانان قدیمی این رشته در بخش زنان می توان به مریم آچاک، ژیلا الماسی، مهوش شفاعی اشاره کرد. هم اکنون در بخش زنان به دلیل نوپا بودن این رشته شاهد عناوین جهانی نبوده ایم. امید است با حمایت مسئولین شاهد عناوین قهرمانی در دو بخش زنان و مردان در ایران باشیم.

توسط |۱۳۹۷-۱۲-۱۱ ۲۰:۱۵:۵۳ +۰۳:۳۰اسفند ۱۱ام, ۱۳۹۷|رشته های ورزشی, مقالات|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه