معرفی رشته های ورزشی نابینایان

رشته های ورزشی نابینایان

فدراسیون نابینایان و کم بینایان از سال ۱۳۷۸ فعالیت خود را آغاز کرد و هم اکنون نیز تحت پوشش فدراسیون ورزش های جانبازان و معلولین  قرار گرفته است. در ایران در حال حاظر رشته های ورزشی نابینایان شامل: گلبال، فوتبال ۵ نفره، شطرنج، دو و میدانی، همگانی، بولینگ، پاورلیفتینگ، جودو، کوهنوردی و دوچرخه سواری است. این رشته ها زیر نظر فدراسیون نابینایان برای مردان در ۱۰ رشته ورزشی فعال است و برای زنان نیز در ۵ رشته: شنا، گلبال، شطرنج، بولینگ و دو ومیدانی فعال است.

از افتخارات و عناوین قهرمانی کسب شده توسط ورزشکاران ایرانی می توان به مقام قهرمانی جهان در وزنه برداری،نایب قهرمانی جهان در رشته جودو، قهرمانی آسیا در رشته ورزشی شطرنج و … اشاره کرد.

کلاس بندی ورزش نابینایان

کلاس بندی های پزشکی- ورزشی و قوانینی که توسط سازمان جهانی تعیین شده است به شرح زیر است:

  • در کلاسB1، ورزشکار نابینای مطلق است و توانایی تشخیص دادن شکل درست اجسام را ندارد و نمی توانند نور را تشخیص دهند.
  • در کلاس B2، ورزشکار می تواند تا حدودی اجسام را تشخیص دهد.
  • در کلاسB3، میدان دید ورزشکار بیشتر از پنج درجه است و بهتر می تواند تشخیص دهد.

کلاس بندی های ورزشکاران نابینا با توجه به معاینه چشم آن ها و هم چنین وسایل و تجهیزاتی که همیشه استفاده می کنند، مانند عینک و لنز صورت می گیرد.

معرفی رشته های ورزشی نابینایان

گلبال،جذاب ترین ورزش نابینایان

گلبال یکی از رشته هایی است که نابینایان در آن فعالیت می کنند. این ورزش برای پرورش سربازان نابینا جنگ جهانی دوم طراحی شد و برای اولین بار در پارالمپیک تورنتو شرکت داده شد. از هر تیم سه بازیکن داخل زمین حضور دارند و سه بازیکن ذخیره هستند. چشمان تمام بازیکنان بسته است و باید تنها با قدرت شنوایی خود جهت توپ را تشخیص داده و مانع از ورود توپ حریف به دروازه خود شوند. توپ گلبال سنگین و از جنس لاستیک سخت است که داخل آن زنگوله ای دارد تا بازیکنان بتوانند از طریق صدای زنگوله جهت توپ را تشخیص دهند.

تیم ها باید تلاش کنند نزدیک دروازه خود وایسند و مانع از عبور توپ تیم مقابل از دروازه خود شوند. از کشورهای قدرتمند در این رشته می توان به آلمان، اتریش، بلژیک اشاره کرد. استفاده از عینک و لنز برای ورزشکاران هنگام بازی ممنوع است و آن ها باید از چشم بند در تمام مدتی که در جریان بازی هستند حتی وقت اضافه ها استفاده کنند. هم چنین قبل از استفاده از چشم بند، چشم تمانی بازیکنان با نوار چسب پانسمان به طور کامل پوشانده و سپس چشم بند قرار داده می شود.

تایم این بازی به دو نیمه ده دقیقه ای که بین هر نیمه ۵ دقیقه تایم استراحت است تقسیم می شود و ده داور این بازی را قضاوت می کنند. اگر بعد از اتمام بازی، تعداد گل ها برابر بود، دو تایم اضافه سه دقیقه ای در نظر گرفته می شود و هر تیمی که اولین گل را بزند برنده بازی است و بازی به اتمام می رسد. به هر تیم در کل تایم بازی سه تایم اوت ۴۵ ثانیه ای داده می شود که مربیان نکات فنی را به بازیکنان یادآور شوند.

شودان، ورزش نابینایان

شودان نیز رشته ای است که هم افراد نابینا و هم افرد بینا می توانند فعالیت داشته باشند اما تنها افراد نابینا می توانند در مسابقات آن شرکت کنند. این بازی شبیه به تنیس روی میز است و توسط دو بازیکن اجرا می شود. تجهیزات این رشته شامل: یک میز مخصوص طراحی شده برای این رشته، راکت، توپ مخصوص که داخل آن ساچمه هایی برای ایجاد صدا است، چشم بند و دستکش است. این بازی با زدن سرویس آغاز می شود. بازیکنی که دو ست از سه ست را ببرد و زودتر به امتیاز ۱۱ برسد برنده بازی است. نکته جالب این است که تماشاگران باید سکوت را کاملا رعایت کنند تا بازیکنان متوجه جهت توپ شوند.

معرفی رشته های ورزشی نابینایان

تاثیر ورزش بر روحیه و امید نابینایان

میزان نا امیدی و افسردگی در افراد معلول و نابینا بیشتر از بقیه اقشار جامعه است. داشتن امید در زندگی آن ها نقطه قوتی است که می تواند کمک بسیار زیادی در روحیه آن ها داشته باشد. ورزش و فعالیت بدنی نگاه آن ها را به پیرامون خود تغییر می دهد و می تواند با بالا بردن تحرک آن ها باعث جهت یابی بهتر آن ها برای فعالیت های روزمره آن ها شود. هم چنین باعث بالا بردن تمرکز، تعادل و توجه آن ها شده و به بهبود سلامتی و جلوگیری از ضعف ها و آسیب های جسمانی که ممکن است در شرایط مختلفی آن را تجربه کنند، می شود و مهارت های اجتماعی آن ها را نیز بالا می برد.

توسط |۱۳۹۷-۱۲-۱۷ ۰۱:۳۹:۴۸ +۰۳:۳۰اسفند ۱۷ام, ۱۳۹۷|رشته های ورزشی, ورزش معلولین|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه