معرفی رشته های ورزشی معلولین

ورزش و معلولین

ورزش و معلولین دو عنصر مکمل و جدایی ناپذیرند. بدون شک ورزش و فعالیت بدنی باعث سلامتی معلولان و جلوگیری از عوارض ثانویه آن خواهد شد. با توجه به حوادث و اتفاقات و گسترش تعداد معلولان، برخی افراد به این باور اشتباه رسیده اند که معلولیت باعث محدودیت می شود. در صورتی که این افراد هم حق زندگی دارند و می توانند با توجه به ویژگی های خاص خود و انتخاب فعالیت های تعیین شده برای آن ها، به زندگی و کمک به روند سلامتی بدنی و روحی خود ادامه دهند.

اهمیت ورزش برای معلولین

ورزش یکی از مهم ترین ، بهترین و موثرترین  درمان ها برای معلولین است. افراد معلول بیشتر از افراد سالم به ورزش و فعالیت نیاز دارند. پس از جنگ جهانی دوم به دلیل افزایش تعداد معلولین، توجه به این افراد و کارهای تحقیقاتی در این زمینه بیشتر شد و حدود ۱۰۰ سال است که از به وجود آمدن ورزش معلولین می گذرد. معلولیت انواع مختلفی دارد که رشته های ورزشی ،کلاس بندی ها و قوانین هر نوع از معلولیت متفاوت است.

به طور مثال ورزش مناسب برای افرادی که از ویلچر استفاده می کنند شامل : والیبال، بسکتبال، بدمینتون است که باعث تقویت عضلات بالاتنه آن ها می شود. هم چنین رشته هایی که معلولین می توانند در آن فعالیت داشته و در رویدادهای بزرگ ورزشی شرکت کنند عبارت است  از دو و میدانی(دو ها و میدانی ها)، شنا(پرجمعیت ترین رشته ویژه افراد نخاعی). ، وزنه برداری، تنیس روی میز، بسکتبال با ویلچر، والیبال نشسته، تیراندازی، تیر و کمان، شمشیر بازی ، قایقرانی،اسب سواری. هر کدام از این رشته ها کلاس بندی می شوند و معلولین با توجه به ویژگی های خود در کلاس مربوط خود قرار می گیرند. به طور مثال در دو و میدانی در قسمت دویدن ها ، افرادی که قطع شدگی از بالای زانو دارند در یک کلاس و افرادی که قطع شدگی از زیر زانو دارند در یک کلاس دیگر شرکت می کنند.

معرفی رشته های ورزشی معلولین

معرفی رشته های ورزش معلولین

در رشته دو ومیدانی که یکی از جذاب ترین رشته ها در این قسمت معلولین است به دو دسته میدانی ها و دوها تقسیم می شود. در بخش میدانی ها ورزشکاران در ۱۳ کلاس و در بخش میدانی ها در ۹ کلاس با یکدیگر به رقابت می پردازند. والیبال نشسته از دیگر رشته ها است که سایر معلولین با حداقل معلولیت می توانند شرکت داشته باشند اما معلولین ضایعه نخاعی حق شرکت ندارند.

رشته شمشیربازی فقط ورزشکاران ویلچری می توانند شرکت داشته باشند و به سه کلاس تقسیم می شود. در رشته دوچرخه سواری نیز قطع عضوها، آسیب دیدگان نخاعی می توانند شرکت داشته باشند که این رشته نیز با توجه به ناتوانی ورزشکار از دوچرخه های که با دست هدایت می شود استفاده می کنند.

شرکت کنندگان رشته شنا نیز به سه گروه تقسیم می شوند. رشته بولینگ نیز برای ورزشکاران فلج مغزی است که روی ویلچر رقابت می کنند. رشته تیر اندازی نیز ورزشکاران به دو گروه اصلی که هرکدام به ۳ زیرگروه فرعی تقسیم می شود رقابت می کنند. که این گروه های فرعی از حداقل معلولیت تا حداکثر معلولیت تقسیم می شوند. رشته تنیس روی میز نیز در ۱۰ کلاس متفاوت برگزار می شود.

در رشته وزنه برداری نیز ورزشکاران باید شرایط ویژه داشته باشند به طور مثال  حداکثر محدودیت آرنج ۲۰ درجه باشد، حداقل سن ۱۴ سال باشد، کوتاهی پا به میزان حداقل ۷ سانتی متر و موارد دیگر. هم چنین افرادی که عقب ماندگی ذهنی دارند و بهره هوشی آن ها کمتر از ۳۰ است ،فعالیت های گروهی برای آن ها توصیه نمی شود و برای هر نفر یک مربی کارآزموده باید باشد و برنامه طراحی کند. بجز این دسته، بقیه این نوع معلولین می توانند در رشته های گروهی و انفرادی شرکت داشته باشند.

معرفی رشته های ورزشی معلولین

ورزش معلولین در ایران

فدراسیون ورزش های معلولین در ایران در اواخر سال۱۳۵۸ تشکیل شد و در سال ۱۳۵۹ به فدراسیون ورزش های جانبازان و معلولین تغییر کرد و اولین اعزام تیم معلولین به مسابقات المپیک هلند برای کسب تجربه و شناختن قوانین و شرکت در اجلاس این فدراسیون بود. هم کنون ۱۵ رشته ورزشی زیر نظر این فدراسیون فعالیت می کنند. از قهرمانان در رشته های معلولین می توان به زهرا رحمتی، سیامند رحمان، حسن جانفشان و دیگر تیم های ورزشی که عناوین قهرمانی جهانی کسب کرده اند اشاره کرد.

ذکر این نکته نیز مهم است که انسان های سالم و مربیان می توانند اعتماد به نفس و کمک لازم را به آن ها برای شروع فعالیت ورزشی بدهند. هم چنین این افراد توانسته اند با گرفتن سهمیه های ورزشی در کنار افراد سالم رقابت کنند مانند زهرا نعمتی که علاوه بر پارالمپیک در المپیک نیز شرکت کرد و ثابت کردکه معلولیت، محدودیت نیست و قطعا با دیدن این افراد ضریب امید به زندگی در همه انسان ها افزایش پیدا می کند.

توسط |۱۳۹۷-۱۲-۱۶ ۰۰:۳۴:۴۹ +۰۳:۳۰اسفند ۱۶ام, ۱۳۹۷|رشته های ورزشی|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه