معرفی تمام دستکش های ورزشی

دستکش های ورزشی

دستکش های ورزشی یک نوع پوشش محافظ برای دست ها و انگشتان ورزشکاران رشته های مختلف هستند و به طور کلی از دست ها در برابر هرگونه عوامل خارجی که باعث آسیب به دست و انگشتان می شود،محافظت می کند. که با توجه به نوع رشته های ورزشی، در مدل های مختلفی(۲ انگشتی، پنج انگشتی، ضد آب،دو لایه و یا پند لایه) تولید شده اند.

بیشترین استفاده از دستکش ها در رشته های رزمی است که برخورد در آن ها زیاد است. دستکش ها جنس، سایز، وزن و رنگ های مختلفی دارند و از مواد مختلفی مانند پارچه، پشم، چرم، لاتکس و … تولید می شوند. برخی از دستکش ها برای هر انگشت یک غلاف جداگانه دارند و برخی این این غلاف را ندارند و برخی نیز انگشتان را پوشش نمی دهند تا ورزشکار آزادی عمل داشته باشد مانند ورزشکاران رشته های دوچرخه سواری و قایق رانی. در مطلب زیر به معرفی دستکش های رشته های ورزشی پرداخته ایم.

دستکش بدنسازی

به دلیل اینکه ورزشکاران در این رشته ها از وزنه های سنگین استفاده می کنند و امکان به وجود آمدن تاول و پینه بر روی دست ها است، استفاده از دستکش ها ضروری است. علاوه بر جلوگیری از ناراحتی های پوستی، از کشیدگی و پیچ خوردگی در ناحیه مچ دست جلوگیری می کند. این دستکش ها انعطاف پذیری بالایی دارند و دوام خوبی دارند و با توجه به اندازه دست، در سایز های مختلف تولید می شوند.

هنگام استفاده از دستکش ها باید احساس راحتی داشته باشید و به گونه ای نباشد که هنگام استفاده از تجهیزات در دست شما جابه جا شود . جنس و کیفیت آن ها باید به گونه ای باشد که در برابر تمرینات سنگین مقاوم باشد و همچنین در اثر شستشو بعد از تمرین، از بین نرود. افرادی که در ناحیه مچ دست آسیب دیدگی دارند، حتما از دستکش های مخصوص که دارای بند هایی برای تنظیم کردن و محافظت از مچ دست آن ها است استفاده کنند.

معرفی تمام دستکش های ورزشی

دستکش فوتبال

انتخاب یک دستکش برای دروازه بان، کمک بسیار زیادی برای محافظت وی از دروازه خود و عملکرد قابل قبول او در بازی می کند. دستکش ها برای سطوح حرفه ای به انواع مختلفی مانند دستکش های برای سالن،دستکش ها برای زمین چمن طبیعی و زمین چمن مصنوعی تقسیم می شوند که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند. به طور مثال یک نوع آن چسبندگی بالایی دارد و دیگری از دستان محافظت بیشتری می کند.

از ویژگی های مهمی که یک دستکش فوتبال باید داشته باشد می توان به مواردی مانند: قدرت چسبندگی و چنگ زنی بالایی داشته باشد، از انگشتان و دست دروازه بان به خوبی محافظت کند و از لحاظ دفع و مهار کردن توپ برای دروازه بان مشکلی به وجود نیاورد. جنس کف دستکش ها از لاتکس است که باعث قدرت چسبندگی می شود و همچنین بسیار ظریف و آسیب پذیر هستند ، به همین دلیل سعی کنید به خوبی از آن ها مراقبت کنید و از اسپری های مخصوص برای تمیز کردن دستکش ها استفاده کرده و در صورت امکان یک جفت دستکش برای تمرینات و یک جفت برای مسابقات خود تهیه کنید.

معرفی تمام دستکش های ورزشی

دستکش کاراته

در مسابقات کمیته(مبارزه) که یکی از شاخه های رشته ورزشی کاراته است، ورزشکاران باید از دستکش های مخصوص کاراته، در تمرینات و مسابقات استفاده کنند. این دستکش ها نیز در انواع مختلف(کنترلی-شصت دار) و در دو رنگ قرمز و آبی تولید می شود. این دستکش ها از قسمت روی دست محافظت می کند و از آسیب دیدگی ناشی از برخورد دست بازیکنان به یکدیگر جلوگیری می کند. برای تهیه دستکش ها حتما به سایز آن توجه کنید و به گونه ای بزرگ نباشد که مانع حرکت مچ دست شما شود.

معرفی تمام دستکش های ورزشی

دستکش بوکس

دستکش بوکس در سه سایز کوچک،متوسط و بزرگ تولید می شود که سایز آن را با oz  نشان می دهند. سایز و وزن دستکش ها باهم تفاوت دارد. دستکش هایی که سایز آن ها بزرگتر است لایه های حافظتی بیشتری دارند و از دست ها محافظت بیشتری می کنند. بوکسور های حرفه ای که می خواهند برای مسابقات آماده تر باشند و قدرت دست و ضربات آن ها قابل قبول باشد و یا کسانیکه از میت و کیسه به طور مداوم استفاده می کنند از دستکش های بزرگتر و وزن بالا، بیشتر استفاده می کنند.

دستکش های بوکس نیز انواع مختلفی دارند: دستکش کیسه ای، دستکش مبارزه ای، دستکش آموزشی، دستکش حرفه ای، دستکش کاردیو،دستکش موی تای تقسیم می شوند. رنگ دستکش نیز بسیار مهم است زیرا هنگامی که حریف خسته است قدرت تشخیص و دیدن ضربات از سمت شما را ندارد و به همین دلیل از رنگ قرمز بیشتر استفاده می شود.

معرفی تمام دستکش های ورزشی

توسط |۱۳۹۷-۱۱-۱۹ ۰۱:۰۶:۰۲ +۰۳:۳۰بهمن ۱۹ام, ۱۳۹۷|رشته های ورزشی|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه