معرفی تمام توپ های ورزشی

توپ های ورزشی

توپ های ورزشی ،اجسامی هستند که به شکل های مختلفی وجود دارند و در بازی های ورزشی گوناگون کاربرد های متفاوتی دارند. آن ها یکی از تجهیزات مهم و ضروری برای بازی ها و تمرینات ورزشی هستند، طوری که با توجه به رده سنی های مختلف و یا مبتدی و یا حرفه ای بودن ورزشکار توپ ها فرق می کنند. توپ های وزشی جنس،رنگ،اندازه،سایز،وزن و شکل خاصی دارند و این موارد باعث جذابیت آن ها در رشته های ورزشی مختلف شده است. ورزش های توپی که بوسیله توپ اجرا می شوند می توان به رشته هایی مانند: والیبال، بسکتبال، فوتبال، هندبال و …. اشاره کرد. در این مطلب می خواهیم توضیحاتی درباره تمامی توپ های ورزشی برای شما بدهیم.

توپ فوتبال

با توجه به سطح برگزاری بازی ها و همچنین نوع زمین بازی،توپ های فوتبال به انواع مختلفی تقسیم می شوند. فدراسیون جهانی فوتبال استاندارهایی را برای توپ ها با توجه به حرفه ای و رسمی بودن مسابقات و یا آماتور و غیر رسمی بودن تعیین کرده است. به طور کلی توپ ها باید کروی شکل باشند،جنس آن ها از چرم و یا دیگر مواد مناسب و مجاز باشد و از نظر وزن و فشار درون توپ باید طبق قوانین فیفا باشد.

توپ فوتبال از ۴ قسمت اصلی(پوشش یا کاور،دوخت آن، پوشش داخلی و کیسه های هوای داخلی) تشکیل شده است. همچنین باید ۳ علامت تایید فیفا را بر روی خود داشته باشند. توپ ها سایز های مختلفی دارند. برای سنین ۶-۸ سال از سایز ۳ که کوچکترین سایز است استفاده می شود، از سایز ۴ برای سنین ۹-۱۱ سال استفاده می شود و از سایز ۵ برای سنین ۱۲ سال به بالا استفاده می شود.

معرفی تمام توپ های ورزشی

توپ والیبال

توپ های  والیبال با توجه نوع مسابقات (داخل سالن- ساحلی) متفاوت است. هم چنین از نظر وزن،فشارهوا، جنس و محیط توپ بای طبق قوانین فدراسیون جهانی والیبال باشند. توپ های ساحلی سنگین تر از توپ های داخل سالن هستند ،فشار هوای کمتری دارند، بزرگ تر هستند ولایه خارجی آن ها ضخیم تر است. میکاسا یکی از بزرگ ترین برندهای تولید توپ والیبال است که فدراسیون جهانی برای تمامی بازی های والیبال این برند را تایید کرده است. یک توپ مناسب نباید هیچگونه کجی ونا متعادلی در خود داشته باشد، وزن آن به گونه ای باشد که در برابر وزش باد مقاوم باشد. رنگ آن به گونه ای باشد که در برابر نور قابل دید باشد و هیچ گونه بیرون زدگی در آن وجود نداشته باشد.

توپ بسکتبال

توپ بسکتبال کروی شکل است و با توجه به رده های سنی مختلف سایز های مختلفی دارد، اما نسبت به توپ های رشته های دیگر،بزرگ تر است. جنس آن از چرم،لاستیک و کامپوزیت است. توپ های لاستیکی ارزان تر از بقیه است و بیشتر برای بازی های خیابانی از آن استفاده می شود. توپ های جنس چرم مصنوعی کیفیت بهتری دارند و هم برای بازی های داخل سالن و هم بازی های خیابانی از آن استفاده می شود. توپ های چرم اصل که کیفیت بسیار بالایی دارند برای مسابقات فوق حرفه ای و داخل سالن استفاده می شود. توپ ها رنگ های مختلفی دارند اما معروف ترین رنگ ،نارنجی متمایل به قهوه ای همراه با مرز های مشکی است.

معرفی تمام توپ های ورزشی

توپ هندبال

توپ هندبال نیز کروی شکل است و برای رده های سنی مختلف سایزهای مختلفی دارد. سطح آن نباید لغزنده و براق باشد و هیچگونه بیرون زدگی نداشته باشد و جنس آن به گونه ای باشد که در اثر ضربات متعدد و محکم از بین نرود. همچنین دوخت آن در نوع های دست دوز، تمیز و مناسب باشد. از برند های بزرگ در تولید توپ های هندبال می توان به آدیداس،مولتن،بتا و … اشاره کرد. در هر بازی حداقل دو توپ باید برای ذخیره وجود داشته باشد که در صورت تشخیص داور توپ تعویض شود.

معرفی تمام توپ های ورزشی

توپ بدمینتون

توپ های بدمینتون که به آن شاتل نیز گفته می شود، در دو نوع پلاستیکی و پری در بازار وجود دارد. توپ های پلاستیکی سرعت بیشتری دارند و در تمرینات و در بعضی مسابقات آماتور از آن استفاده می شود. بهترین نوع توپ نوع پری آن می باشد. سر توپ از جنس چوب پنبه است و از ۱۴-۱۶ پر تشکیل شده است که وزن چوب پنبه از پرها باید بیشتر باشد.

برای مسابقات رسمی از نوع پری استفاده می شود. توپ های بدمینتون با توجه به رنگ بندی های مختلف ،ویژگی ها و سرعت های مختلفی دارند. به طور مثال توپ های دور آبی برای آب وهوای نرمال توصیه می شود و توپ های دور سبز برای آب و هوای گرم استفاده می شود و توپ های دور قرمز برای آب و هوای سرد استفاده می شود. از برند های بزرگ در این زمینه می توان به یونکس اشاره کرد.

معرفی تمام توپ های ورزشی

توپ تنیس

توپ های تنیس نسبت به دیگر توپ ها کوچتر است اما کوچکترین نیست. این توپ ها به سه دسته: توپ های رده سنی کودکان،توپ های تمرینی و توپ های مسابقه ای تقسیم می شود. رنگ توپ،سبز و یا زرد است و سطح بیرونی آن باید یکنواخت باشد و از دلایلی که این رنگ استفاده شد این بود که توپ ها در صفحه تلویزیون قابل دیدن باشند. توپ های تنیس دارای پرز هایی هستند،این پرز ها نقش مهمی در سرعت بهتر و پرواز توپ دارد و بازیکنان حرفه ای هنگام آغاز سرویس توپ هایی را انتخاب می کنند که پرز های بیشتری داشته باشد.

معرفی تمام توپ های ورزشی

توپ سپک تاکرا

توپ این رشته ورزشی نیز جنس پلاستیکی و یا فایبرگلاس دارد و یا از جنس بامبو و خیزران است که فدراسیون جهانی نوع پلاستیکی آن را برای مسابقات تایید کرده است. شکل توپ نیز کروی است و باید از ۱۲بخش و ۲۰ تقاطع بافته شده باشد. وزن توپ قبل از بازی باید بررسی شود و نباید کمتر از ۱۷۰ گرم باشد.

معرفی تمام توپ های ورزشی

توپ پینگ پنگ

این توپ نیز کروی شکل و اندازه آن نسبت به توپ تنیس کوچک تر است و جنس آن از سلولوئید و یا پلاستیک است و رنگ آن سفید و یا نارنجی است.  رنگ آن باید مات باشد که انعکاس نور امکان پذیر نباشد. اگر فرورفتگی در توپ ایجاد شود و یا سوراخی درون آن ها ایجاد شود و گاز آن خارج شود ،کارایی خود را از دست می دهند و قابل استفاده نیستند.

معرفی تمام توپ های ورزشی

توپ گلبال

وزن توپ گلبال ۱٫۲۵ کیلوگرم است. این توپ ۸ سوراخ دارد که هنگام حرکت و جابه جایی توپ، زنگوله های درون آن تولید صدا می کند تا بازیکنان که از لحاظ بینایی شرایط مناسبی ندارند بتوانند جهت توپ را تشخیص دهند. این توپ ها کروی هستند و جنس آنان از لاستیک است و لایه بیرونی آن از جنس چرم است و نباید باد زیادی داشته باشند تا دچار پرش شود .

معرفی تمام توپ های ورزشی

توپ بولینگ

وزن توپ های بولینگ متفاوت است و از ۶ الی ۱۶ پوند( هر پوند ۴۵۰ گرم) وجود دارد. توپ هایی که وزن آن ها زیر ۱۰ پوند است برای کودکان و بانوان مناسب تر است و توصیه می شود. جنس این توپ ها، پلاستیکی، اورتان، زرین و ذره ای است. در صورتی که وزن توپ ها افزایش پیدا کنند، فاصله سوراخ هایی که انگشتان در آن برای هدایت کردن توپ قرا می گیرند، بیشترمی شود.

هنگام انتخاب توپ حتما به وزن آن و محل قرار گیری انگشتان توجه کنید تا بتوانید توپ را پرتاب کنید. توپ ها نیز به دو نوع آماتور و حرفه ای تقسیم می شوند که به نوع مبتدی آن هاوس بال گفته می شود. اما افرادی که به صورت حرفه ای بازی می کنند برای خود توپ های شخصی دارند و توپ های حرفه ای در ابتدا هیچ سوراخی ندارند و با دستگاه های مخصوص با توجه به اندازه و سایز انگشتان بازیکن روی توپ سوراخ ها را ایجاد می کنند.

معرفی تمام توپ های ورزشی

توپ گلف

ورزش گلف، پرتاب توپ به وسیله چوب در مراحل مختلف است که  در نهایت توپ وارد سوراخ های تعیین شده در زمین بازی می شود. جنس این توپ از لاستیک است که روکش خارجی آن از پلاستیک ساخته شده است. برای پرتاب  توپ های گلف انرژی کمتری مصرف می شود و دلیل وجود سطوح ناهمواری روی توپ گلف این است که این فرورفتگی ها باعث می شود توپ مسافت بیشتری را طی کند و هم چنین این شیارها باعث افزایش دقت نشانه روی می شود. به تازگی توپ های هوشمند گلف تولید شده اند که مجهز به حسگرهایی هستند که از طریق آن می توان سرعت، شدت، چرخش توپ و مسیری پیش رو را تشخیص دهد. هم چنین از این طریق می توان به آنالیز مهارت های بازیکنان و تمرینات لازم جهت رفع اشکال آن ها استتفاده کرد.

معرفی تمام توپ های ورزشی

توسط |۱۳۹۷-۱۲-۱ ۰۱:۳۰:۰۳ +۰۳:۳۰بهمن ۱۸ام, ۱۳۹۷|رشته های ورزشی|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه