معرفی انواع رشته های قایقرانی

شاخه های قایقرانی

قایقرانی یکی از رشته های جذاب و در عین حال بسیار سخت و قدرتی می باشد که جزء چهار رشته بزرگ مسابقات المپیک است.  شاخه های قایقرانی به دلیل تفاوت های موجود در نوع قایق و قوانین و محل های برگزاری از جذابیت بالایی برخوردار است. این رشته ورزشی توسط قایق های کانو و کایاک و در فضاهای باز انجام می شود. رشته های مختلف قایقرانی شامل :آب های آرام، آب های خروشان، اسلالوم، کانوپولو، قایقرانی بادبانی، تورینگ و دراگون بوت تقسیم می شود.

آب های آرام

آب های آرام یکی از مهم ترین رشته های خانواده قایقرانی در المپیک است که خود شامل ۱۲ مسابقه است و به دو رشته کانو و کایاک تقسیم می شود. در رشته کانو، ورزشکار روی قایق های باریکی زانو می زند و توسط پاروی این قایق که فقط در یک سمت کفه داشته پارو می زند. تفاوت کایاک با کانو در این است که در کایاک ورزشکار به حالت نشسته قرار دارد و از دست ها و اندام های خود برای هدایت قایق استفاده می کند و پاروی این قایق دو کفه دارد و ورزشکار به هر دو سمت پارو می زند. مسابقات این رشته در مسافت های ۲۰۰-۵۰۰-۱۰۰۰ متر و در انواع کایاک (یک نفره، دو نفره، چهار نفره) و کانو(یک نفره ، دو نفره) در دو بخش زنان و مردان برگزار می شود.

اسلالوم قایقرانی

اسلالوم یک دیگر از رشته های المپیکی است. مکان مسابقه در آب های خروشان و در دریاچه های طبیعی و یا مصنوعی برگزار می شود. در این آب ها طبق قوانین، در فاصله هایی دروازه هایی قرار داده می شود که ورزشکار باید بدون برخورد با این دروازه با حداکثر سرعت و بدون خطا خود را به پایان مسابقه برساند. با هر برخورد ورزشکار به میله های دروازه ، دو ثانیه به تایم او اضافه می شود و در صورت نداشتن تعادل و رد کردن دروازه ها، ۵۰ ثانیه به تایم او اضافه می شود.

این رشته در مسیر های ۲۵۰ و ۶۰۰ متر در دو بخش زنان و مردان برگزار می شود. از نکات مهم در این رشته ، داشتن قدرت بدنی بالا و مهارت ورزشکار در حفظ تعادل قایق خود در این نوع آب ها است و هنگام عبور از دروازه ها ورزشکار باید در جهت خلاف عقربه های ساعت حرکت داشته باشد و خود را به خط پایان مسابقه برساند.

معرفی انواع رشته های قایقرانی

رشته کانوپولو

کانوپولو یک ورزش گروهی با توپ است که ترکیبی از دو رشته قایقرانی و واترپلو است. این رشته هم بصورت تفریحی و هم بصورت مسابقه توسط دو تیم پنج نفره که هر کدام از بازیکنان بر روی قایق های خود قرار دارند، برگزار می شود. دو تیم سعی دارند که توپ را از دروازه حریف رد کنند و صاحب گل های بیشتری شوند تا بتوانند برنده بازی شوند. از کشورهای صاحب نام در این رشته می توان به استرالیا، هلند، آلمان، بریتانیا ، فرانسه و … اشاره کرد.

بازیکنان این رشته باید مهارت بالایی در کنترل سرعت قایق خود، قدرت عضلانی در دست ها و تکنیک های کاربردی برای پرتاب های هدفدار به سمت دروازه حریف که به صورت معلق در ارتفاع دو متری از آب قرار داده شده است، داشته باشند. این بازی به دو نیمه ۱۰ دقیقه ای تقسیم می شود و تعداد تعویض ها محدودیتی ندارد. این بازی دو داور دارد و برای نشان دادن خطای بازیکنان از سه کارت: سبز، زرد و قرمز استفاده می کنند.

روئینگ قایقرانی

روئینگ یکی از رشته های بسیار قدیمی قایقرانی است که شرکت کننده های زیادی را در مسابقات المپیک به خود اختصاص داده است و در کلاس های (یک ، دو، چهار و هشت نفره) برگزار می شود. ورزشکارانی که طول دست های بلند دارند و همچنین قد بلندی دارند دراین رشته موفق می شوند. تمامی عضلات بدن در این رشته درگیر می شود و ورزشکار باید از توده چربی پایین و استقامت عضلانی و قلبی عروقی بالایی برخودار باشد، زیرا مسافت های این رشته زیاد است(۲۰۰۰ متر). قایق های این رشته بلند، دارای نشیمنگاه متحرک هستند و جهت حرکت قایق برعکس است، یعنی ورزشکار هنگام پارو زدن ، پشت سر خود را نمی بیند و در کلاس های چند نفره ،مسیر مسابقه توسط فرد سکان دار که روبه روی ورزشکاران می نشیند، کنترل می شود.

معرفی انواع رشته های قایقرانی

نتیجه گیری

براری موفقیت در این رشته حتما باید اراده و پشتکار بالایی داشته باشید تا بتوانید تمرین زیاد و مسافت های طولانی را پارو بزنید. قایقرانی جزء رشته های ورزشی است که تمامی فاکتورهای آمادگی جسمانی در آن درگیر هستند و هرکدام به دیگری وابسته اند. هنگام تمرینات خود حتما به آهنگ های مورد علاقه خود گوش دهید. و حتما از یار تمرینی که سلیقه ورزشی او مانند شما است استفاد کنید تا بتوانید مسیرهای طولانی را با انرژی خوب سپری کنید.

توسط |۱۳۹۷-۱۱-۲۶ ۰۰:۰۳:۴۰ +۰۳:۳۰بهمن ۲۶ام, ۱۳۹۷|دسته‌بندی نشده, رشته های ورزشی|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه