مصرف کراتین در بانوان ورزشکار

بانوان ورزشکار در چه صورت می توانند کراتین مصرف کنند؟

مصرف کراتین امروزه در بین بانوان ورزشکار شایع شده است اما بسیاری از این ورزشکاران بدون اطلاع از عوارض مصرف بی رویه کراتین برای رسیدن به اهداف خود در مدت کوتاه تری اقدام به مصرف بیش از اندازه توصیه شده این مکمل می کنند.تحقیقات ثابت کرده اند کراتین پیشرفت های جالبی در عملکرد بانوان  ورزشکار بوجود می آورد. کراتین یک ماده طبیعی است که در گوشت قرمز و ماهی وجود دارد. این ماده خستگی را کاهش داده و عملکرد را در یک تمرین یا فعالیت شدید بهبود می ببخشد.

بهترین مکمل بدنسازی برای خانم ها کدام است؟

یکی از سوالاتی که اکثر بانوان می پرسند این است که آیا خانم ها هم مثل آقایان با مصرف مکمل و تمرینات وزنه اندامشان مردانه و حجیم می شود؟ خانم ها هم مثل آقایان می توانند بسیاری از مکمل های ورزشی را مصرف کنند و نگران تاثیر منفی آن ها یا حجیم شدن اندامشان نباشند زیرا بدن خانم ها مقدار خیلی کمتری هورمون عضله ساز تستسترون تولید می‌کند.

مصرف مکمل های مناسب باعث خواهد شد تا سریع‌تر از متکی بودن صرف بر ورزش و رژیم غذایی، بدنی عضلانی بدست بیاورید و چربی سوزی کنید. پس خانم ها هم می توانند مکمل های مورد نیاز و تایید شده از سمت مربی با علم یا پزشک را مصرف کنند.این نکته را فراموش نکنید در دوران بارداری و شیردهی و کسانی که مشکل کلیوی دارند  مصرف یک سری از مکمل ها توصیه نمی شود و ممنوع است، در این دوران حتما با پزشک متخصص خود مشورت کنید.

پژوهش های زیادی بر روی مکمل کراتین انجام  گرفته، اکثر بانوانی که در رشته های استقامتی مانند ایروبیک یا دوومیدانی فعالیت می کنند کراتین جز ثابت برنامه آن ها قرار گرفته است. اگر برای اولین بار است که می‌خواهید کراتین مصرف کنید بهتر است از کراتین مونوهیدرات استفاده کنید زیرا تست شده و اثرات مثبت آن ثابت شده می‌باشد.هنگام تهیه کراتین این نکته را به یاد داشته باشید که بهتر است از کراتینی استفاده کنید که خالص باشد و درون محتویات آن مواد دیگری غیر از کراتین وجود نداشته باشد. براساس آمار فروش مکمل کراتین بعنوان پرفروشترین مکمل های بدنسازی شناخته شده است.

مصرف کراتین

مصرف کراتین، برای تولید انرژی، به عضلاتتان بیشتر سوخت رسانی می‌کند. هدف کراتین تولید انرژی از مسیری متفاوت در سلول های عضلات است، درست همانند بتا–آلانین که همین کار را با عضلات می کند. کراتین به عضلات آب رسانی هم می‌کند. بنابراین باید حتما در طول روز حداقل ۸ لیوان آب بیاشامید.

بانوان ورزشکاری که از مکمل کراتین برای کاهش وزن سریع خود استفاده می کنند، و آب کمتری نیز مصرف می کنند شاهد آسیب های جدی برای کلیه های خود می شوند که ممکن است جبران ناپذیر باشد.

این سوال برای شما هم پیش آمده که پس از استفاده از این مکمل شکل عضلات به سرعت تغییر می کند؟ این را بدانید که ساخته‌شدن بیشتر پروتئین‌ها در بدن نیازمند زمان است و امکان ندارد که با یک تمرین بدنسازی و استفاده از این مکمل پروتئین عضلات در تایم کوتاه چند برابر شود، زیرا این افزایش حجم ناشی از تورم سلول های عضلانی و نکته دیگر این که، پس از یک تمرین سنگین بدنسازی، برخی از سلول های عضلانی دچار اسپاسم یا گرفتگی می‌شوند و این گرفتگی، باعث سفتی و افزایش حجم ظاهری می‌شود.
اما تاثیرات مفیدی که مکمل کراتین در طولانی مدت روی افزایش میزان قدرت و استقامت و … می گذارد  بستگی به نوع برنامه تمرینی و میزان استفاده از این مکمل دارد.

در پایان

تحقیقات بر روی کراتین همچنان ادامه دارد. بانوان ورزشکار عزیز این نکته را همیشه به یاد داشته باشید، مکمل های ورزشی در کنار فواید آن می تواند خطراتی را برای سلامتی نیز در پی داشته باشد. اگر می خواهید مکمل ورزشی مصرف کنید از مشاور تغذیه راهنمایی بخواهید و از برندهای معتبر مکمل استفاده کنید.
هیچ دانشمندی نمی‌تواند بگوید کراتین یک مکمل بی خطر است و با هر میزان و به هر شکلی که استفاده شود هیچ عارضه‌ای ندارد. چیزی که متاسفانه در برخی از سایت‌ها توسط افرادی بی‌مسئولیت، بی‌اطلاع و شاید سودجو گفته می‌شود. شما نباید از فروشنده کراتین انتظار داشته‌باشید که به شما بگوید این مکمل ممکن است شما را بکشد.

کراتین با بسیاری از داروها تداخل دارد و اگر از دارویی استفاده می‌کنید حتما با پزشک خود درمیان بگذارید اگر خواستید هر مکملی را استفاده کنید باید از تمام عوارض آن اطلاع داشته‌باشید و از منابع علمی و معتبر، این اطلاعات را دریافت نمایید.

توسط |۱۳۹۷-۹-۱۴ ۲۱:۰۶:۱۴ +۰۳:۳۰آذر ۱۴ام, ۱۳۹۷|مکمل ها, ورزش بانوان, کراتین|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه