لاغری ران و باسن با ورزش هوازی یا تمرین با وزنه؟

چربی های ران و باسن

چربی های ران و باسن یکی از مشکلات اصلی اکثر افراد و به خصوص در زنان است. ذخیره چربی های اضافی بدن در این ناحیه به عوامل مختلفی مانند مسائل هورمونی، ژنتیک فرد ، سبک زندگی فرد و میزان تحرک او و هم چنین رژیم غذایی بستگی دارد. با افزایش سایز این قسمت ها تناسب اندام بین قسمت بالاتنه و پایین تنه فرد از بین می رود و حس نارضایتی را برای فرد مخصوصا هنگام خرید لباس های مورد علاقه و یا رفتن به مجالس در زنان به وجود می آورد که همین عوامل انگیزه فرد را برای لاغری ناحیه ران و باسن زیاد می کند.

برای چربی سوزی چربی های این ناحیه روش های مختلفی مانند جراحی،استفاده از دستگاه های لاغری، ماساژ لاغری و … است. اما بهترین و ماندگارترین روش که هیچ آسیبی به بدن شما وارد نمی کند داشتن رژیم غذایی متناسب با هدف خود و فعالیت ورزشی و تمرینات ویژه برای درگیر کردن عضلات این نواحی از بدن است.

چربی سوزی با تمرینات هوازی در طبیعت

اولین روش تمرینی که به ذهن هر فردی که وارد باشگاه می شود این است که من تنها با استفاده از دستگاه های هوازی (تردمیل،الپتیکال و دوچرخه) به لاغری این ناحیه می رسم و برخی از ورزشکاران اصرار بیش از حد به استفاده از این دستگاه ها در تایم طولانی دارند که این کار اشتباه است. در این موضوع که تمرینات هوازی برای چربی سوزی بسیار مفید هستند شکی نیست اما انتخاب تمرین هوازی کاربردی که نتیجه مطلوب داشته باشد مهم است.

اگر موقعیت و تایم خالی برای رفتن به طبیعت و فضای آزاد برای پیاده روی و دویدن را دارید، حتما این روش را انتخاب کنید. زیرا هنگام پیاده روی سریع و دویدن تمامی عضلات ناحیه پایین تنه شما (چهارسر، همسترینگ، باسن) درگیر می شوند و علاوه بر چربی سوزی باعث فرم دهی عضلات بدن شما می شود. اکثر بانوان این مطلب را به مربیان خود می گویند که من روزی نیم ساعت پیاده روی دارم و از محل کارم تا منزل را پیاده می روم و یا برای خرید پباده می روم. اما این پیاده روی تاثیری در چربی سوزی ندارد. پیاده روی برای چربی سوزی مفید است که ضربان قلب بالا باشد و در یک مسیر طولانی بدون داشتن توقف انجام شود تا تاثیرات خود را بزارد نه اینکه پیاده روی آرام و با توقف های زیاد باشد.

لاغری ران و باسن با ورزش هوازی یا تمرین با وزنه؟

تاثیر دستگاه های هوازی بر لاغری پایین تنه

در صورتی که امکان فعالیت در فضای آزاد برای تمرینات هوازی ندارید، استفاده از دستگاه ها برای شما مفید است و باگنجاندن این دستگاه ها در بین تمرینات خود در فواصل مختلف تایم ورزشی خود نتیجه خوبی کسب می کنید. اما به طور کلی هنگام استفاده از دستگاه ها به طور مثال تردمیل فقط نیمی از عضلات شما درگیر می شوند، هنگامی که شما به سمت جلو قدم برمی دارید عضلات چهار سر شما درگیر می شوند اما عضلات باسن و همسترینگ شما توسط نوار تردمیل به سمت عقب برده می شود و به نوعی نیروی کمکی است برای فعالیت هوازی شما. به همین دلیل ورزشکارانی که هدف آن ها علاوه بر چربی سوزی، فرم دهی این ناحیه است تمرینات خود را به این دستگاه ها محدود نکنند.

تمرینات با وزنه با چربی سوزی عضلات ران و باسن

تمرینات قدرتی و با وزنه در کنار تمرینات هوازی از بهترین و باثبات ترین روش ها برای چربی سوزی است و اکثر افراد از این روش نتیجه مثبتی گرفته اند. یکسری از حرکات قدرتی پایین تنه به عنوان تمرینات پایه شناخته شده اند و کالری سوزی بالاتری دارند زیرا بیشتر گروه های عضلانی را درگیر می کنند. در زیر به توضیح چند حرکت کالری سوز می پردازیم:

  • حرکت اسکوات تمرینی سنگین برای عضلات پا است که حرکتی چند مفصلی است و به خوش فرم شدن عضلات کمک فراوانی می کند.
  • حرکت پرس پا با دستگاه نیز حرکتی چند مفصلی است که تمام عضلات پا را درگیر می کند و شما می توانید با تغییر زاویه پاها و پنجه پاهای خود زوایای مختلف عضلات خود را تقویت کنید.
  • حرکت لانگز هم تمرینی کششی و هم حرکتی قدرتی و مفید برای چربی سوزی و فرم دهی است که علاوه بر عضلات پایین تنه عضلات ستون فقرات را تقویت می کند و  شما را مجبور می کند که کمر خود را تراز نگه دارید.
  • حرکت جلوپا دستگاه که حرکتی مفید و نسبتا راحت است که عضلات چهارسر شما را به خوبی درگیر می کند و در کنار آن نیز حرکت پشت پا با دستگاه که هم به صورت نشسته و هم به صورت خوابیده این دستگاه وجود دارد که برای چربی سوزی و فرم دهی بسیار مفید است.
توسط |۱۳۹۸-۱-۲۳ ۰۱:۰۳:۵۳ +۰۴:۳۰فروردین ۲۳ام, ۱۳۹۸|بدنسازی, تمرین هوازی, لاغری|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه