قوی کردن عضلات پشت برای درمان دیسک خفیف کمر

کمر درد

کمردرد یکی از انواع اصلی ناهنجاری ها در بین مردم است. این آسیب امروزه حتی در میان نوجوانان و جوانان نیز شایع شده است و نزدیک به ۸۰ درصد بزرگسالان را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. تحقیقات نشان داده است که کمر درد در بین کارمندانی که در فضاهای بسته مانند اداره کار می کنند، همچنین افرادی که به کارهای دستی مانند کشاورزی مشغول هستند، و کسانی که بیش از ۳ ساعت در طول روز یک جا می نشینند و افرادی که دارای قوس کمری زیاد در ناحیه ستون فقرات خود هستند، بسیار رایج است.

یک سوم آسیب های مربوط به کار، تنه را در بر دارد و از این میان بیش از ۶۰ درصد شامل کمر می شوند. .بدن انسان یک زنجیره به هم پیوسته است و نقص در ناحیه کمر می تواند منجر به عدم کارایی در سایر نواحی بدن شود. برخی از عضلات در اندام های فوقانی وتحتانی قرار دارند که با کمربند کمری- لگنی مرتبط بوده و بر عملکرد آن اثر می گذارد و نقص در عملکرد آن ها، به نقص عملکردی کمربند کمری- لگنی و یا بالعکس، منجر شود.

دیسک کمر چگونه به وجود می آید؟

در ابتدا دیسک کمر به صورت خفیف است و فقط ترک های جزئی در دیواره مهره ها وجود دارد و از داروهای ضد التهاب مانند آسپرین، ایبوپروفن و … استفاده می شود. دیسک کمر بنابه دلایل مختلفی مانند: وجود آسیب دیدگی هایی که در کمر و یا گردن وجود دارد، کشیدگی شدید عضلات، ضعف شدید عضلات به خصوص در ناحیه کمربند کمری- لگنی، بلند کردن وسایل سنگین و به طرز غلط، چاقی و اضافه وزن شدید، هم چنین استعمال دخانیات می تواند از عوامل به وجود آمدن دیسک کمر شوند.

در مراحل بعدی که باعث دیسک شدید کمر می شود، در اولین مرحله آن دیسک بیرون می زند. بیماران در این مرحله درد شدید در ناحیه کمر خود دارند که اکثر آن ها به سمت جراحی می روند. اما بهتر است که نهایت تلاش خود را به کار گیرند و با استفاده از راه حل های مختلف سعی کنند که عمل جراحی را به تعویق بیندازند و با داشتن سبک زندگی و رعایت کردن در انجام کارهای روزانه خود و ورزش کردن، شرایط خود را بهبود ببخشند.

قوی کردن عضلات پشت برای درمان دیسک خفیف کمر

 روش های درمان دیسک کمر

اولین مرحله برای درمان هر دردی، استفاده از دارو است که اکثر پزشکان داروهای ضد التهابی و یا شل کننده ها را به بیمار تجویز می کنند. ورزش کردن، آب درمانی، لیزر درمانی، درمان های دستی که به وسیله متخصص توانبخشی انجام می شود، ماساژ درمانی و … از راه های درمانی دیگرهستند.

پیشگیری از دیسک کمر

  • نحوه صحیح بلند کردن وسایل را یاد بگیرید و آن ها را حتما در زندگی روزمره خود رعایت کنید تا به یک عادت صحیح تبدیل شود.
  • به طرزصحیح  نشستن خود را در منزل، پشت میز کار، هنگام رانندگی، هنگام مطالعه توجه زیادی داشته باشید.
  • طرز ایستاد و راه رفتن شما تاثیر بسیار زیادی در این آسیب دارد، پس هنگام راه رفتن و ایستادن حتما به این موارد توجه داشته باشید.
  • چاقی و اضافه وزن نیز از دلایلی است که باعث کمر درد های شدید در افراد مخصوصا بانوان می شود. حتما به تناسب اندام خود برای داشتن زندگی بهترو بدون درد توجه داشته باشید.
  • ورزش منظم و مداوم یکی دیگر از راه های کاربردی و مفید برای جلوگیری از این آسیب است. با تقویت کردن عضلات ناحیه کمر خود و بالابردن انعطاف پذیری نواحی کمری- لگنی می توانید سالیان طولانی باعث جلوگیری از دیسک کمر در خود شوید.

قوی کردن عضلات پشت برای درمان دیسک خفیف کمر

ارزیابی بدن برای تشخیص دیسک کمر

با ارزیابی وضعیت بدنی که در باشگاه ها و کلینیک های ورزشی توسط متخصصان پزشکی-ورزشی انمام می شود، نواحی مشکل آفرین زیادی که باید برای روشن شدن مشکلات و آسیب های پیش رو، مورد توجه قرار بگیرند را شناسایی می کنند. ارزیابی وضعیت بدنی باعث می شود تا در ابتدا به جای درمان علاءم به پیشگیری از عوامل خطرزا بپردازیم.

با یک مثال راحت این موضوع را کامل متوجه می شوید. برای پوشاندن ترک های روی دیوار به راحتی می توانیم از گچ استفاده کنیم و سپس روی آن را رنگ بزنیم. اما اگر ستون های ضعیف و تغییر وضعیت یک خانه را که به مرور زمان ایجاد شده است را به حال خود رها کنیم، ترک های دیوار دوباره خودشان را نشان می دهند و شاید حتی ترک های بزرگ تر در دیوار و مشکلاتی در سقف ایجاد شود. همین مساله نیز برای بدن نیز به کار می رود.

می توانید با استفاده از داروهای ضد التهابی، اصلاح فعالیت ها یا به راحتی با فشردن محل درد، به درمان علاءم ادامه داد. اما همه ی این ها تا مدت زمان کوتاهی کاربرد دارد و درمان قطعی نیست. در صورتی که ما به درمان علل التهاب، ناراحتی ها و یا ضعف های عضلانی بپردازیم و آن ها را شناسایی و راه حل های مناسب برای آن ها پیدا کنیم، به نتایج بهتری دست پیدا می کنیم.

توسط |۱۳۹۷-۱۲-۲ ۰۱:۱۷:۰۲ +۰۳:۳۰اسفند ۲ام, ۱۳۹۷|تمرینات, تمرینات اصلاحی|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه