فواید و مضرات طناب زدن

طناب

طناب یکی از تجهیزات ورزشی است که هر ورزشکاری که هدف آن کاهش وزن، بالابردن استقامت هوازی و عضله سازی پایین تنه است، آن را در برنامه تمرینی خود قرار می دهد. طناب زنی از زمان های قدیم در بازی های کودکانه وجود داشته وامروزه به عنوان ابزاری برای کاهش وزن شناخته شده است. ورزش با این وسیله یکی از ارزان ترین روش ها برای چربی سوزی است که شما در هرمکان و با کمترین هزینه برای خرید طناب می توانید شدت برنامه تمرینی را بالا ببرید. کالری سوزی طناب زدن نسبت به دویدن بیشتر است و حتی در بدترین شرایط آب و هوایی که امکان دویدن در فضای باز نیست، شما در خانه با یک طناب ساده می توانید کالری سوزی داشته باشید.

فواید طناب زدن

به دلیل این که طناب زنی یک فعالیت با استفاده از وزن بدن است، علاوه بر بالابردن استقامت قلبی عروقی، باعث تقویت بافت ها و ماهیچه های عمقی بدن می شود. این فعالیت تمام عضلات بالاتنه،عضلات شکم و مرکزی و عضلات پایین تنه را همزمان درگیر می کند، مخصوصا باعث عضله سازی عضلات پایین تنه( ران،ساق پا و عضلات دوقلو) می شود.

به دلیل اینکه طناب زنی باعث تقویت فاکتورهای آمادگی جسمانی مانند چابکی، تعادل،هماهنگی می شود در اکثر تمرینات تخصصی رشته های ورزشی مختلف استفاده می شود. اغلب دوندگان، کشتی گیران،رزمی کاران  و دیگر رشته هایی که به استقامت عضلانی و تنفسی نیاز دارند، طناب زنی جزء جدایی ناپذیر تمرینات آن ها است.

طناب ها با توجه به اهداف ورزشکاران انواع مختلفی دارند. طناب های چرمی به قدرت بیشتری برای چرخاندن نیاز دارند و برای افراد مبتدی مناسب نیستند و برای ورزشکارانی که به قدرت بیشتری نیاز دارند مانند بوکسورها استفاده می شود. یا به طور مثال طناب های کابلی که بسیار نازک هستند و برای ورزشکاران سرعتی بسیار مناسب است  به دلیل سبک بودن آن احتمال خراب شدن و حتی آسیب دیدن اعضای بدن نیز زیاد است.

فواید و مضرات طناب زدن

آسیب های طناب زدن

اگر طناب زدن با توجه به مراحل آن و رعایت کردن آن ها انجام شود هیچ مشکلی برای افراد سالم ندارد. ورزشکارانی که دارای مشکلات ارتوپدی و زانو درد و کمر درد هستند، پروتزهای پزشکی دارند و خانوم های باردار به هیچ وجه نبایداز طناب استفاده کنند و پزشک معالج آن ها باید اجازه این کار را به آن ها بدهد.

یک سوالی که برای اکثر بانوان پیش می آید این است که آیا طناب زدن باعث افتادگی رحم می شود؟ جواب این سوال بستگی به شرایط بدنی فرد دارد. اگر فردی که توان ۵ دقیقه پیاده روی ندارد و اضافه وزن بالایی دارد، در شروع کار و تمریناتش طناب زدن برای او مفید نیست. بهتر است مربی چند جلسه به تقویت عضلات مرکزی و شکم پهلوی او بپردازد و تا حدودی عضلات وی را تقویت کند. زیرا هنگام پرش ها و فرود ها اگر عضلات وی تقویت نشده باشند، مفاصل دچار آسیب می شوند. پس بهتر است در کنار طناب زدن حتما تمرینات تقویت عضلات مرکزی(core) در نظر گرفته شود تا از آسیب های احتمالی جلوگیری شود.

مراحل یادگیری طناب زدن

برای افراد مبتدی که می خواهند طناب زدن را یاد بگیرند بهتر است قبل از شروع با طناب ابتدا مهارت های پریدن را یاد بگیرند. سپس ضرب آهنگ آن را یاد بگیرند و بعد از یادگیری هر مرحله ، شروع به ترکیب کردن مراحل مختلف یادگیری کنند. بعد از تمرینات زیاد و گرفتن طناب به دستان، مرحله بعدی هماهنگی بین پریدن و برخورد نکردن پا به طناب است که این کار باید با تمرکز بالا و ضرب اهنگ های آرام صورت بگیرد.

یکی از نکات مهم که اکثر ورزشکاران مبتدی به اشتباه انجام می دهند چرخاندن کل دست هنگام طناب زدن است. این کار علاوه بر اینکه انرژی بیشتری ازشما می گیرد باعث گیر کردن پا به طناب نیز می شود. هنگام طناب زدن باید تنها مچ دست چرخش داشته باشد و این کار با قدرت زیاد انجام شود. آرنج ها در کنار بدن و شانه هادر حالت ریلکسی و بدون انقباض قرار داشته باشند. پریدن نیز باید آرام صورت بگیرد و فرود و پرش با پنجه پا صورت بگیرد و هنگام فرود حتما مقداری زانوها در حالت خم قرار داشته باشند تا فشار را جذب کنند. خیلی از ورزشکاران مبتدی با کف پا فرود می آیند که باعث آسیب دیدن کمر می شود. و در آخر نکته مهم این است که هنگام طناب زدن حتما به دم و بازدم خود دقت کنید تا دچار گرفتگی عضلات تنفسی و کمبود اکسیژن نشوید.

توسط |۱۳۹۸-۲-۷ ۲۳:۲۶:۱۷ +۰۴:۳۰اردیبهشت ۷ام, ۱۳۹۸|تجهیزات ورزشی, لاغری|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه