فواید مصرف آب فراوان در بدنسازی

مصرف آب برای ورزشکاران چه فوایدی را به همراه دارد؟

در حال حاضر آب به عنوان یک ماده گران بها که به آن مایه حیات نیز گفته می شود نقش بسیار مهمی در بدن هر یک از افراد دارد. همچنین این ماده گران بها در زندگی ورزشکاران نیز در مقایسه با سایر افراد نقش مهم تری دارد، چرا که ورزشکاران با انجام فعالیت های ورزشی طاقت فرسا باعث می شود که آب بیشتری را از دست بدهند و مجبور هستند که آب بیشتری را استفاده کنند.

فواید آب و میزان حجم آن در بدن

تمام افراد این را می دانند که ۷۵ درصد از حجم بدن را آب تشکیل می دهد و در صورتی که آب وجود نداشته باشد عضله ای هم وجود نخواهد داشت. هرچه میزان آب در سلول عضله بیشتر باشد متابولیسم بیشتری و چربی سوزی بیشتری خواهد داشت و از سوی دیگر میزان عضله سازی نیز افزایش خواهد داشت. همچنین اگر آب کمتری در عضله های شما وجود داشته باشد و یا به عبارت دیگری دهیدراته باشد نتیجه آن نیز برعکس خواهد بود.

در صورتی که در طول روز با انجام فعالیت های روزانه روز کم آبی را داشته باشید در زمان ورود به باشگاه استقامت عضلانی و قدرت شما نیز در طول تمرین کاهش خواهد داشت. در مجموع شما در حین تمرینات خود زودتر دچار خستگی می شوید و تمرین تان بی کیفیت و بی رمغ خواهد بود. کمبود آب در بدن باعث می شود که شما بعد از تمرین ریکاوری دیرتری داشته باشید و حتی فشار قلب عروقی نیز در این صورت افزایش پیدا می کند.

این حالت کمبود آب در بدن در مدت طولانی خطرات بسیاری را به همراه خواهد داشت و به عنوان یکی از عوراض جدی پیری زودرس در دستگاه گوارشی بدن و اندام های داخلی به حساب می آید. افرادی که به میزان کافی آب مصرف می نمایند از بالانس هورمونی بهتری برخوردار خواهند بود، به این معنی که از سطح تستوسترون بالا و سطح کورتیزول (استرس فشار عصبی) پایینی برخوردار هستند.

آب به عنوان یک ماده خنک کننده طبیعی و تنظیم کننده دمای بدن و بالا برنده متابولیسم مورد استفاده قرار می گیرد، با این حال کنترل آب و استفاده به موقع و به اندازه آن دارای اهمیت بسیار بالایی است.

میزان مصرف آب در یک روز معمولی برای افراد

در یک روز معمولی که هوا نیز گرم نیست افراد باید به طور متوسط به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن خود ۴۰میلی لیتر آب مصرف نمایند، به عنوان مثال در صورتی که وزن شما ۸۰کیلوگرم است باید در طول روز ۵٫۳لیتر آب مصرف نمایید تا بتوانید بدن تان را پر آب (هیدراته) کنید و دچار کم آبی (د هیدراته) نشوید.

مهم ترین زمان مصرف آب در ورزشکاران

مهم ترین زمانی که ورزشکاران باید آب بنوشند قبل از تمرین بوده و مهم تر از آن، این است که بعد از تمرین نیز برای داشتن یک ریکاوری سریع باید آب مصرف نمایند.

کم کردن وزن بعد از تمرین نسبت به قبل از تمرین

منظور از کم کردن وزن بعد از تمرین  در مقایسه با قبل از تمرین این است که وزن بدن تان بعد از تمرین بیشتر کاهش می یابد که این کم کردن وزن کاذب و به خاطر عرق کردن است. این مسئله باید سریعا پس از تمرین با نوشیدن آب سالم جایگزین شود که این آب می تواند نوشیدنی پروتئینی نیز باشد.

آبی که قبل و پس از تمرین مصرف می شود چگونه است؟

آبی که مورد استفاده قرار می گیرد باید تقریبا ۱۰ تا ۱۵ درجه سانتی گراد باشد، یعنی نه خیلی گرم و نه خیلی سرد باشد و در صورتی که در آن از قند استفاده می شود قند آن تقریبا ۸ درصد باشد. منظور این است که درصورت مصرف ۱لیتر آب می توانید ۳۰تا ۸۰گرم کربوهیدرات نیز در آن استفاده کنید که این کربوهیدرات می تواند شامل خرما و یا انگور شود. این مواد کمک بسیاری به افزایش سلول قرمز خود و ریکاوری سریع می کند.

توسط |۱۳۹۸-۱-۱۹ ۱۸:۱۹:۱۳ +۰۴:۳۰تیر ۳۰ام, ۱۳۹۷|بدنسازی, تغذیه|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه