فواید شنا برای سلامتی

شنا چه فوایدی برای سلامتی دارد؟

ورزش شنا را معمولاً از سن کودکی و تعطیلی مدارس در تابستان به دلیل گرمی هوا شروع می کنند و معمولاً افراد اگر ترس از آب نداشته باشند به خوبی آن را یاد گرفته و در طی زندگی خود نه تنها به عنوان یک ورزش بلکه به عنوان یک تفریح از آن لذت می برند. اما اگر در همان سن کودکی ترس از آن به وجود بیاید برای کودک، این ترس سال ها می تواند زندگی او را درگیر کند؛ از دلایل مهم این ترس هم می تواند نداشتن مربی با مهارت کافی و یا به یاد داشتن خاطره ای بد باشد. (مثلاً یکباره پرتاب شدن درون آب) نسبت به بقیه ورزش های آبی شنا از محبوبیت بیشتری برخوردار است و این نشانه ی فواید زیاد این ورزش است.

شنا ورزشی است که نه تنها با جسم انسان ها بلکه باطن آن ها را درگیر و باعث آرامش روحی و جسمی می شود. این ورزش غالباً در چهار نوع است که در زیر به انواع آن و فوایدش می پردازیم و همچنین عضلات درگیر را نام می بریم:

شنای قورباغه

ویژگی این شنا تنفس راحت است، شنای کندی است و انرژی کمتری نیز صرف می کند به این شکل انجام می شود که بدن در حالتی افقی روی آب است؛ هر دو دست آب را از جلو به وسیله ساعت و کف دست به عقب می کشند و از همان زیر آب دست ها به جلو کشیده می شود و دوباره تکرار فشار با پاها نیز توسط ضربه هایی که به آب وارد می کند آب را کنار می زند (کف پا) قسمت جناغی سینه و عضلات ۴سر ران بیشترین درگیری را دارد.

شنای کرال سینه

این شنا در مصر ابداع شده و نسبتاً شنای محبوبی است به دلیل ناهماهنگ بودن سیستم عصبی- عضلانی معمولاً این شنا را به درستی و زیبایی تمام نمی توانند انجام دهند؛ اما با هماهنگ کردن عملکر پاها و عملکرد دست ها و نفس گیری می توان این شنا را به بهترین شکل انجام داد. حرکت پاها به این هست که انگار داخل آب قدم بر می داریم، حرکت هایی کوتاه و سریع و از مفصل ران و لگن انجام می گیرد؛ زانو مقدار بسیار کمی حرکت دارد، نکته دیگر این است که پاها باید کاملاً نزدیک به هم باشند و از هم فاصله نگیرند.

در دست ها حرکت به این گونه است که دو دست به جلو کشیده شده است یک دست را مانند پارو از کتف به سمت آب فشار می دهیم و بعد از آرنج آن را شکسته دوباره با حالتی کشیده شده به جلو قرار می دهیم و دست بعد به همین گونه برای نفس گیری نیز هنگامی که دست از آرنج شکسته شده است سر را به شانه دست دیگر چسبانده و با چرخش گردن به سمت دستی که حرکت را انجام می دهد.

در ادامه صورت را از آب بیرون برده و تنفس را انجام می دهیم و بعد دست و صورت را به هم در آب فرو کرده و ادامه حرکتی حرکت را انجام می دهد صورت را از آب بیرون برده و تنفس را انجام می دهیم و بعد دست و صورت را با هم در آب فرو کرده و ادامه حرکت را انجام می دهیم با این چند هماهنگی ساده می توانیم این شنا را به خوبی انجام دهیم، از عضلات درگیر در این شنا می توان سه سر بازو و چهار سر بازویی را نام برد.

شنای کرال پشت

تقریبا آسان ترین شنا است، زیرا صورت کاملاً بیرون آب قرار دارد و این موضوع باعث می شود به هیچ عنوان مشکلی برای نفس گیری نداشته باشیم. این گونه انجام می شود که بدن به شکل افقی و به پشت به موازات سطح آب قرار می گیرد و سر فقط تا گوش داخل آب است؛ پاها مانند کرال سینه هستند و با این تفاوت که انگار آب روی پای ما قرار دارد و می خواهیم آب را شوت را کنیم؛ دست ها نیز از کتف به سمت عقب و داخل آب رفته و آب را شل پارو به جلو پرتاب می کند. از عضلات درگیر می توان به دلتویید قدامی اشاره کرد.

شنای پروانه

تقریباً زیباترین شنا است و در مسابقات از پر بیننده ترین شناها است؛ در سال ۱۹۳۰میلادی به وجود آمده است و معمولاً به دلیل انرژی زیادی که می گیرد آن را سخت ترین نوع شنا می دانند. حرکت آن به این گونه است که پاها مانند دلفین از کمر موج می گیرد و در حالی که جفت کنار هم قرار دارد بالا و پایین می شود؛ و دست ها به داخل آب و بعد جلو صورت و بعد کنار پهلوها رفته و در نهایت از کتف و به صورت مستقیم بیرون آب می آید و دوباره تکرار حرکت انجام می گیرد؛ از عضلات درگیرد این شنا می توان عضلات ذوزنقه ای و پشتی را نام برد.

فواید کلی شنا

اولین نکته مثبتی که راجع به این ورزش می توان گفت این است که فشار بدن را کم می کند یعنی هنگام حرکت استخوان ها وزن زیادی را تحمل نمی کنند چون بدن در آب قرار دارد و وزن بسیار کمتری دارد نسبت به حالت های دیگر؛ این موضوع برای افرادی که آرتروز دارند یا بیش از اندازه چاق هستند و دردهای مفصلی که از چاقی نشأت گرفته اند بسیار خوشحال کننده است. همچنین شنا ورزش بسیار مناسبی برای تقویت فاکتورهای آمادگی جسمانی مخصوصاً انعطاف پذیری است زیرا تعداد بسیار زیادی از عضلات در هر حرکت شنا درگیر می شوند.

این ورزش به تقویت سیستم قلبی- عروقی نیز می پردازد و باعث تقویت قلب و خون رسانی بسیار بهتر می شود، زیرا شنا یک ورزش هوازی است و همچنین به افراد مبتلا به فشار خون بالا هم کمک می کند ویژگی دیگر ورزش های هوازی چربی سوزی آن ها است و ورزش سنا هم از این مورد مستثنا نیست این ورزش به لاغری کمک بسیار زیادی می کند و می توان از این جهت هم این ورزش را مفید شناخت.

 

توسط |۱۳۹۸-۱-۱۵ ۱۹:۵۳:۰۵ +۰۴:۳۰اردیبهشت ۸ام, ۱۳۹۷|شنا|۲ نظر

۲ نظر

  1. ماهان اردیبهشت ۸, ۱۳۹۷ در ۸:۲۴ ب.ظ - پاسخ دادن

    مطلبتون خوب بود ولي ميتونه بهتر از اينا باشه

    • admin مهر ۲۹, ۱۳۹۷ در ۹:۲۹ ب.ظ - پاسخ دادن

      ممنون تمامتلاشما هم رضایت شماست

ثبت ديدگاه