سن آموزش تخصصی مهارت های ورزشی

فعالیت ورزشی برای کودکان

فعالیت ورزشی برای کودکان بسیار ضروری است و نقش مهمی در رشد آن ها دارد. در هر سنی یک سری از فعالیت های ورزشی مناسب کودک است و شما باید به این نکته توجه داشته باشید که فرزند شما به کدام رشته ورزشی علاقه مند است و در آن استعداد دارد. قبل از شروع فعالیت و آموزش های ورزشی، کودکان باید یکسری مهارت های پایه و بنیادی را به طور کامل اجرا کنند مانند راه رفتن،دویدن،پریدن و …تا در هرم رشدی آن ها مشکل و آسیبی ایجاد نشود. زیرا پرداختن زودهنگام به فعالیت های ورزشی حرفه ای باعث عدم موفقیت وی در آن رشته ورزشی می شود و عواقب روحی و روانی بدی را نیز به دنبال خواهد داشت.

بهترین سن برای شروع ورزش

این مهارت ها تا سن ۶ سالگی تکمیل می شوند و اگر قبل از تمرین این مهارت ها، حرکات و آموزش های سنگینی را برای کودک در نظر گرفت، باعث بی انگیزگی و کاهش اعتماد به نفس در او و آسیب هایی در فیزیک بدنی وی می شود. بهتر است تا قبل از سنین ۶-۷ سالگی فعالیت های ورزشی کودکان بیشتر جنبه بازی داشته باشد و پس از این سن ترکیبی از رشته های مختلف ورزشی برای آموزش به آن ها یاد داد. بهتر است آموزش فقط محدود به یک رشته ورزشی نباشد و اصل تنوع را برای آن ها به کار گرفت. با افزایش سن کودکان و رسیدن به سنین۱۴-۱۵ سالگی آموزش ها وتمرینات به سمت تخصصی شدن می روند و اصولا پرداختن به فعالیت های ورزشی حرفه ای قبل از سن ۱۴ سالگی توصیه نمی شود.

از دیگر نکات مهم که می توان به آن اشاره کرد، شرکت کردن کودک در فعالیت های ورزشی گروهی متناسب با سن ، جنس،جثه کودک و دیگر عوامل است و همچنین استعدادیابی وی توسط مربیان با علم و دانش در این گروه های ورزشی، که در صورت درست طی شدن این مراحل، تاثیرات بسیار مثبتی در آینده ورزشی کودک دارد.

سن آموزش تخصصی مهارت های ورزشی

ورزش های مناسب برای کودکان

تقسیم بندی ورزش ها برای انتخاب در سنین مختلف به سه دسته: ورزش های بدون برخورد، ورزش هایی که برخورد در آن ها کم است و ورزش هایی که دارای برخورد های زیاد هستند. بهتر است برای سنین پایین، بین۶-۱۰ سال از ورزش های بدون برخورد و ورزش های پایه مانند،شنا،ژیمناستیک،دوهای کوتاه، تنیس روی میز استفاده کرد. از سنین ۱۱-۱۴ سالگی می توان ورزش های با برخورد کم مانند والیبال، بسکتبال،فوتبال و دوچرخه سواری را انتخاب کرد. و در نهایت بعد از ۱۵ سالگی و سن بلوغ می توان به سمت رشته های با برخورد و فشار زیاد مانند کشتی،وزنه برداری و دیگر رشته های سنگین ورزشی رفت.

تاثیر مسابقات بر روحیه کودکان

کارشناسان روانشناسی مخالف برگزاری مسابقات ورزشی در گروه های سنی پایین(نونهالان) هستند. آن ها اعتقاد دارند مسابقاتی که در آن ها برنده و بازنده به مردم معرفی می شود و برای بازیکن برنده مدال و جوایز و تشویق از سوی مردم را دارد، می تواند برای کودکی که بازی را باخته است تاثیرات روانی مخربی را در سنین پایین داشته باشد و ممکن است برای همیشه کودک را از ادامه فعالیت های ورزشی منصرف کند. به همین دلیل معتقدند این مسابقات بعد از سنین ۱۴ سالگی که فرد معنای واقعی برد و باخت را درک می کند برگزار شود.

هم چنین متخصصان در کشورهای پیشرفته برای کودکان در سنین پایین بازی هایی طراحی کرده اند که همه اعضای بدن را درگیر می کند و به رشد استخوانی بچه ها و تقویت عضلانی آن ها کمک فراوانی می کند. کارشناسان اعتقاد دارند که در این سنین بازی ها باید به گونه ای باشد که انرژی کودکان را تخلیه کند. اصولا آن ها مخالف کلاس های آموزشی هستند که هدف آن ها فقط سود مالی و آموزش مهارت های زیاد در تایم کوتاه و فشرده هستند که نتیجه ای جز کسل شدن و بی علاقگی کودک به ورزش کردن ندارد.

نکات مهم در انتخاب ورزش کودکان

  • هیچوقت از جملات امری برای کودکان خود استفاده نکنید. به طور مثال، (تو باید این را یاد بگیری) جمله ای که خیلی از والدین به اشتباه به فرزندان خود می گویند و باعث به وجود آمدن حالت تدافعی در بچه ها می شوند.
  • در انتخاب مربی برای فرزند خود حتما نهایت دقت را داشته باشید، زیرا به واسطه آموزش اشتباه و رفتار های بد و ایجاد ترس از سوی مربی، فرزند شما برای همیشه آن رشته ورزشی را کنار می گذارد و این ترس برای همیشه با او باقی می ماند( به طور مثال، آموزش های غلط برای یاد دادن رشته ورزشی شنا که برخی مربیان به اشتباه کودک را به داخل آب پرت می کنند و یا او را می ترسانند.)
  • فعالیتی که کودکان در سنین پایین انتخاب می کنند ،می تواند موفقیت آن ها را در بزرگسالی تضمین کند. بنابراین حتما به علاقه و استعداد او توجه کنید و برای انتخاب بهتر کمک های لازم را انجام دهید.
توسط |۱۳۹۷-۱۱-۱۷ ۰۳:۰۵:۲۹ +۰۳:۳۰بهمن ۱۷ام, ۱۳۹۷|تمرینات, رشته های ورزشی, ورزش کودکان|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه