رشته ورزشی اسپینینگ

اسپینینگ یا دوچرخه ثابت

اسپینینگ یکی از رشته های ورزش همگانی است که با دوچرخه های ثابت و موزیک مخصوص برگزار می شود. به نوعی اسپینینگ شبیه سازی کردن یک جاده است که ورزشکار در حال رکاب زدن در آن جاده است اما در فضای پوشیده سالنی(سالن های سه بعدی اسپینینگ). از زمانی که قد فرد به ارتفاع و پدال دوچرخه برسد می تواند در این رشته فعالیت کند و از لحاظ سنی محدودیتی ندارد. موزیک های اسپینینگ باید استاندارد باشد و حرکات طراحی شده با موزیک هماهنگ باشد.

اسپینینگ یک ورزش گروهی است که هرکدام از ورزشکاران بر روی دوچرخه های خود نشسته و مربی آن ها را رهبری و نکات مهم را در طول تمرین به آنان می گوید. با توجه به سطح آمادگی جسمانی، ورزشکاران باید به تایم این کلاس ورزشی دقت کنند. به طور مثال فردی که برای اولین بار در کلاس اسپینینگ ثبت نام می کند و تا به حال هیچ ورزشی انجام نداده نباید بیشتر از ۲۰ الی ۳۰ دقیقه تمرین کند تا سیستم قلبس عروقی و عضلانی او آماده شود.(البته تمامی این موارد به شیوه تمرینی مربی و سطح کلاس نیز بستگی دارد).

فواید رشته ورزشی اسپینینگ

در این رشته ورزشکار می تواند به راحتی ضربان قلب خود را برای مرحله چربی سوزی بالا ببرد و به اهداف چربی سوزی و کاهش وزن خود برسد.

  • اسپینینگ باعث گردش خون و اکسیژن رسانی بهتر به بافت ها و اندام های بدن است که از مهم ترین آن ها می توان به تقویت سیستم قلبی-عروقی اشاره کرد..
  • هنگام تمرین در این کلاس به دلیل اینکه عضلات پا نقش بیشتری دارند و در حال رکاب زدن هستند پس از گذشت چند جلسه متوجه تغییرات در عضلات پایین تنه خود می شوید. با بالابردن شدت فعالیت و از دست دادن چربی های اضافی ناحیه پا، شاهد فرم گرفتن عضلات پا و تناسب عضلات باسن و پا می شوید.
  • به دلیل جذابیت و هیجان بالای این رشته ورزشی، ورزشکاران در حین کالری سوزی بالایی که در تمرین دارند، شاهد گذر زمان سریع نیز هستند. مربیان این رشته با استفاده از تکنیک هایی جسمی و ذهنی که به کار می ببرند باعث حواس پرتی به شکل مثبت می شوند.
  • علاوه بر عضلات پایین تنه می توان با ابتکارات تمرینی که مربی به کار می برد عضلات بالاتنه و ناحیه مرکزی بدن را نیز درگیر کرد و به طور کلی تمام عضلات بدن در حین تمرین کالری سوزی داشته باشند.

رشته ورزشی اسپینینگ

آیا اسپینینگ باعث آسیب زانوها می شود؟

این سوال اولین درگیری ذهنی است که برای هر ورزشکار درباره این رشته مطرح می شود. در صورت رعایت نکردن نکات فنی و ضروری درباره هر رشته ورزشی، آسیب دیدگی جزء جدایی ناپذیر آن رشته می شود. برای جلوگیری از آسیب دیدگی ناحیه زانو رعایت یکسری نکات ضروری است: ورزشکار سابقه آسیب دیدگی قبلی در ناحیه زانو نداشته باشد. دوچرخه های سالن استاندارد باشند و قبل از شروع تمرین ورزشکار حتما تنطیمات دوچرخه را انجام دهد و مربی آن ها بررسی کند. میزان افزایش مقاومت در حین رکاب زدن به ورزشکاران آموزش داده شود و هر فرد با توجه به شرایط بدنی خود این مقاومت را افزایش دهد.

نکات مهم و ضروری رشته اسپینینگ

ورزشکاران مخصوصا افرادی که مبتدی هستند و برای اولین در کلاس های اسپینینگ شرکت می کنند باید نکات مهمی را برای جلوگیری از آسیب و داشتن یک تمرین خوب رعایت کنند. اولین نکته انتخاب کفش مناسب ورزشی است که حتما کمی لژ داشته باشد تا هنگام رکاب زدن به پاشنه پا و همچنین مچ پا فشار بیش از حد وارد نشود. هم چنین شلوار های مخصوص اسپینینگ نیز وجود دارد که دارای پدهای محافظ هستند که استفاده از آن ضروری نیست.

ورزشکاران باید به نکاتی که مربی به آن ها می گوید با دقت گوش دهند. به طور مثال، تنظیم ارتفاع زین و فرمان دوچرخه که با توجه به قد و ساختار بدنی هر ورزشکار است، نحوه قرارگیری بدن و حالت صحیح هنگام رکاب زدن از نکات مهم و قابل توجه هستند. اگر از قبل دارای مشکلات قلبی عروقی و یا مشکلات زانو و کمر هستید  و یا در حین تمرین دچار این مشکلات می شوید، حتما این موارد را به مربی خود گزارش دهید . و در آخر، در تمام مدتی که رکاب می زنید به مربی خود توجه کنید زیرا در هر قسمت از تمرین امکان دارد مقاومت،ریتم رکاب زدن و حالت بدن شما تغییر کند.

ثبت ديدگاه