راه های افزایش متابولیسم بدن

چگونه می توان سوخت و ساز بدن را افزایش داد؟

هنگامی که شما وعده های غذایی پرحجم در فاصله های زمانی طولانی استفاده می کنید، سرعت سوخت و ساز مواد غذایی در مقایسه با زمانی که حجم های غذایی کم ولی در ساعات مشخص و به طور پیاپی استفاده می کنید کمتر است.

متابولیسم و یا سوخت و ساز بدن همان گونه که از اسمش پیدا است به فرآیندی گفته می شود که در طی آن مواد غذایی خوراکی پس از تبدیل شدن به اندازه های کوچکتر و قبل جذب این مواد برای تبدیل شدن به ترکیبات ذخیره ای و یا استفاده برای تولید انرژی مورد استفاده قرار می گیرد. به طور طبیعی سوخت و ساز بدن هنگامی افزایش پیدا می کند که این فرآیند با سرعت بالاتری صورت گیرد.

بالا رفتن سوخت و ساز بدن باعث می شود که بدن به انرژی بیشتری نیاز پیدا کند و در نهایت مصرف مواد انباشته شده در بدن مانند چربی ها و قندها برای تامین این انرژی بیشتر می شود. بنابراین به طور کلی می توان گفت سرعت سوخت و ساز و متابولیسم بدن به معنای سرعت سوختن کالری در بدن می باشد. ولی بالا رفتن متابولیسم از دوران گذشته یکی از راه های موثر برای کاهش و کنترل وزن در سراسر دنیا بوده است.

میزان سوخت و ساز بدن و یا همان متابولیسم وابسته به عواملی بسیاری می باشد از جمله:

ژنتیک: تعدادی از افراد به صورت ژنتیک از متابولیسم بالایی برخوردار هستند.

جنسیت: یکی دیگر ازعواملی که به متابولیسم بدن وابسته است جنسیت می باشد. به طور مثال مردها در مقایسه با زنان کالری بیشتری می سوزانند. حتی وقتی که شدت فعالیت در هر دو جنس به طور یکسان باشد. مثلا در خواب.

سن و سال: برای بسیاری از افراد میزان سوخت و ساز بدن پس از چهل سالگی به طور پیوسته کاهش پیدا می کند. ولی جای نگرانی نیست. با اینکه ما نمی توانیم سن و سال، ژنتیک و جنسیت خود را کنترل کنیم ولی روش های دیگری نیز برای بالا بردن سرعت سوخت و ساز برای بدن وجود دارد. مانند ورزش و رژیم درمانی.

۱-عضله بسازید

بدن ما همیشه در حال سوزاندن کالری است. حتی وقتی که ما هیچ فعالیتی را انجام نمی دهیم. این میزان سوخت و ساز که به آن سوخت و ساز استراحت نیز گفته می شود همیشه در کسانی که دارای توده عضلانی و ماهیچه بیشتری هستند بیشتر است. به کار بردن انرژی یک کیلوگرم توده عضلانی سه برابر یک کیلوگرم توده چربی بدن است. همچنین پس از یک جلسه ورزش سنگین و مقاومتی ماهیچه های تمام بدن شما فعال می شوند و مطمئناً افزایش متابولیسم بدن در این هنگام بیشتر به چشم می آید.

۲-کمی هم راه بروید

ورزش های هوازی همچون ورزش های مقاومتی و بدنسازی عضلات بزرگ نمی سازند ولی باعث بالا رفتن میزان متابولیسم بدن در زمان های بعد از ورزش می شوند. جالب است بدانید پیاده روی با سرعت کم ولی در زمان بیشتر در مقایسه با پیاده روی تند در زمان کم تاثیر بیشتری دارد. بنابراین سعی کنید هر روز به مدت ۴۰ دقیقه به پیاده روی به سرعت زیاد و بدون استراحت بپردازید.

۳-با آب خوردن چربی بسوزانید

بدن برای سوزاندن کالری به آب نیاز دارد. حتی در صورتی که بدن دچار کمبود آب خفیف نیز شود، باعث می شود سرعت سوخت و ساز کاهش پیدا کند. بر اساس مطالعه ای که انجام شده است نشان داد کسانی که در طول روز ۸ لیوان آب می نوشند در مقایسه با افرادی که ۴لیوان آب در طول روز مصرف می کنند سرعت سوخت و ساز بدن شان بیشتر است.

برای این که بتوانید بدن تان را هیدراته کنید باید قبل و بعد از هر وعده غذایی یک لیوان آب خالص بنوشید. همچین سعی کنید از میوه و سبزیجات تازه نیز استفاده نمایید.

۴-نوشیدنی های انرژی زا

برخی از ترکیبات در نوشیدنی های انرژی زا منجر به بالا رفتن میزان سوخت و ساز بدن می شود. این نوع نوشیدنی ها دارای مقدار زیادی کافئین هستند که مصرف انرژی در بدن را بالا می برند. ولی استفاده از این انرژی زاها اغلب نیز باعث ایجاد مشکلاتی مانند افزایش فشار خون، اضطراب، استرس و اختلالات خواب در برخی افراد می شوند. به همین دلیل استفاده از این نوع نوشیدنی ها خیلی پیشنهاد نمی شوند.

توسط |2019-04-08T18:45:05+03:30جولای 23rd, 2018|تغذیه, تناسب اندام, لاغری, کنترل وزن|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه