راهکارهایی برای حفظ آمادگی جسمانی در ایام عید نوروز

اضافه وزن در ایام نوروز

اضافه وزن در ایام نوروز یکی از مشکلاتی که اکثر افرد این تجربه را داشته اند. از نگرانی هایی که افراد دارند تعطیلی باشگاه ها و جدا شدن از تمرینات در این ایام است. سه نکته اساسی و مهم که در این دوران باید رعایت شود شامل: داشتن رژیم غذایی مناسب، داشتن تحرک و تمرینات ورزشی و خودداری از مصرف بیش از حد مواد غذایی شیرین و با کالری بالا است. به طور میانگین در ایام نوروز مردم حداقل یک کیلوگرم افزایش وزن پیدا می کنند که با  رعایت نکات مهمی که در این مطلب قرار می دهیم می توانید مانع این اتفاق بشوید و از بالا رفتن عدد روی ترازو جلوگیری کنید.

برای داشتن تعطیلات آرام و لذت بردن از این ایام و حفظ تناسب اندام اولین نکته تعادل در خورد مواد غذایی است. بعضی از افراد در این ایام خودشون را با جملاتی مثل: یک بار در سال عید داریم و یا اینکه اشکال نداره بعد تعطیلات این زیاده روی هارو جبران میکنم، خودشان را گول می زنند و شاید بعدا نتوانند این اضافه وزن ناشی از این ایام  را به زودی جبران کنند. پس حتما در خوردن غذاها در ایام نوروز تعادل داشته باشید.

هنگامی که تصمیم به زیاده روی و خوردن هرآنچه دلتان می خواست کردید، یاد زمان های سختی که مشغول به تمرین بودید و نهایت تلاش خود را برای کاهش وزن می کردید بیفتید تا  با یاداوری و مرور لحظات تمرین، از زیاده روی در خوردن پرهیز کنید. و در آخر، لطفا رودروایسی با اقوام را کنار گذاشته و در مهمانی ها با خود قرار بگذارید وسهم خود را از قبل تعیین کنید که مجاز به خوردن چه مواد غذایی هستید و خواهان بیشتر از آن نشوید.

راهکارهایی برای حفظ آمادگی جسمانی در ایام عید نوروز

برنامه ریزی ورزشی در نوروز

قبل از شروع هر کاری ابتدا برای آغاز این کار و داشتن فعالیت بدنی در این ایام باید یک برنامه ریزی منظم داشته باشید و مهم تر از هر چیز به آن پایبند باشید. شما به راحتی می توانید در کنار تایم استراحت خود و حتی تایم هایی که برای رفتن به مهمونی اختصاص می دهید، ساعت و مکان مناسبی را روزانه برای فعالیت های ورزشی خود اختصاص دهید. این مکان ها می تواند اتاق خواب شما و یا نزدیک ترین پارک به محل سکونت باشد. ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که با کدام تجهیزات ورزشی ورزش کنم؟ و یا اینکه با چه برنامه ورزشی این کار را آغاز کنم؟

ورزش های مناسب در نوروز

اگر شما در سفر هستید می توانید روزانه با انجام دادن حرکات کششی به مدت نیم الی یک ساعت، مانع تنبل شدن بدن خود شوید و یا با توجه به شهری که به آن سفر کردید و منابع طبیعی آن جا، به کوهنوردی، جنگل نوردی، پیاده روی و نرمش های صبحگاهی در کنار سواحل، دوچرخه سواری و … بپردازید. ورزش کردن در فضاهای باز در این ایام که آب وهوا مناسب و تمیز و سطح شهر ها خلوت تر است، می تواند تجربه خوبی را برای شما رغم بزند.

هم چنین با توجه به گسترده شدن فضای مجازی و فیلم های تمرینی موجود در سایت های معتبر ورزشی دنیا، شما می توانید با توجه به سطح آمادگی جسمانی خود، اهداف خود، سطح قبلی برنامه ورزشی خود، تمرینات ورزشی را دانلود کرده و قبل از شروع به ورزش کردن حتما و حتما این فیلم هارا به مربی خود نشان داده و نظر او را در این زمینه جویا شوید . در صورت مثبت بودن نظرمربی می توانید در ایام عید روزانه و یا با توجه به تایم خالی خود این تمرینات را انجام داده و حداقل، وزن را خود را ثابت نگه دارید.

راهکارهایی برای حفظ آمادگی جسمانی در ایام عید نوروز

نکات کلیدی و مهم  در ایام نوروز

  • بهتر است از راحت ترین فعالیت ها برای کالری سوزی خود استفاده کنید. به طور مثال در صورت نداشتن مشکلات زانو، از پله های خود بجای آسانسور در رفت و آمد ها استفاده کنید.
  • هنگامی که به مهمانی می روید به جای خوردن آجیل و شیرینی به سراغ میوه ها بروید.
  • با یک ذهنیت خوب این برنامه ریزی ورزشی را تدوین کنید. بجای اینکه مدام به چاق شدن در این ایام فکر کنید، با خود به این فکر کنید که با داشتن برنامه ریزی ساده و کامل براحتی می توانید مانع تنبلی و اضافه وزن در این ایام شوید.
  • قرار نیست شما در این ایام از لذت خوردن همه مواد غذایی ها محروم شوید زیرا با داشتن فعالیت بدنی و رژیم غذایی تعریف شده می توانید به اهداف ۱۳ روزه این ایام برسید.

نتیجه گیری

با توجه به تمامی نکات و راهنمایی های بالا، از این ایام لذت کافی را ببرید و برای خود کابوس و ترس از چاق شدن را نسازید. شما براحتی می توانید با یک برنامه ریزی اصولی و در عین حال ساده و کاربردی،در کنار تمامی گردش و تفریح ها از لحظات خود لذت کافی را ببرید و بعد از اتمام این ایام با انرژی فوق العاده و حس خوب و وزن ایده آل و کنترل شده ،سال جدید خود را شروع کنید.

توسط |۱۳۹۷-۱۱-۲۹ ۰۰:۵۵:۲۵ +۰۳:۳۰بهمن ۲۹ام, ۱۳۹۷|تمرین در خانه, تمرینات, چاقی|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه