راهنمای خرید کتونی رشته های مختلف ورزشی

انتخاب کتونی ورزشی

هر رشته ورزشی با توجه به نیاز ها و فعالیت های آن رشته ، نوع خاصی از آن کتونی ورزشی را نیاز دارد. انتخاب کتونی های ورزشی از نظر وزن، پهنا، میزان سبک بودن، نوع بندهای آن، مواد به کار رفته، کف کفش و نرم بودن آن متفاوت است. انتخاب کتونی ورزشی مناسب در عملکرد ورزشی ورزشکار بسیار مهم است. زیرا کتونی از فشار های و استرس های ناشی از تمرین و مسابقه که به پای ورزشکار وارد می شود جلوگیری می کند. اگر در هفته بیش از سه جلسه در رشته ورزشی خاص تمرینات حرفه ای دارید، بهتر است که کتونی ورزشی خاص آن رشته را تهیه کنید.

کتونی مخصوص رشته های مختلف ورزشی

به طورمثال کتونی مخصوص دویدن باید سبک و بسیار نرم باشد و پنجه آن باریک نباشد. نرم بودن کف آن به این دلیل است که فشارهای ناشی از هربار اصابت کف پا به زمین را جذب کند. کفش های پیاده روی نسبت به دویدن باید کمی سفت تر باشند. به دلیل اینکه در رشته ورزشی بسکتبال ورزشکار به طور مداوم در حال حرکت های چرخشی مچ پا است کتونی آن باید کف ضخیم داشته باشد وکناره های آن بلند باشد تا مچ پای ورزشکار را از آسیب های ناشی از چرخش های فراوان مچ پا در تمرین جلوگیری کند. کتونی کشتی باید انعطاف بالایی داشته باشد، حتما ساق دار باشد و کف آن آج هایی برای جلوگیری از لیز خوردن در تشک کشتی را داشته باشد.

کفش کوهنوردی باید محکم و مقاوم باشد، آب به داخل آن نفوذ نکند، از مچ پا محافظت کند و لیز نخورد. کتونی والیبال حتما باید لژ داشته باشد زیرا در این رشته بازیکنان پرش های زیادی دارند، هم چنین ساق دار باشد تا از مچ پا هنگام فرودها محافظت کند. کتونی فوتبال باید استوک داشته باشد و رویه آن به گونه ای باشد که به راحتی بتوان به توپ تغییر جهت داد و مانع حرکت مچ پای شما نباشد. بر عکس کتونی فوتسال نباید استوک داشته باشد و کف آن باید صاف باشد و آج های مخصوص خود برای جلوگیری از ضربه گیری را داشته باشد.

راهنمای خرید کتونی رشته های مختلف ورزشی

نکات مهم هنگام خرید کتونی ورزشی

اولین ومهم ترین نکته این است که هنگام تحرک با کتونی احساس راحتی داشته باشید و کتونی شما تنگ نباشد. بهتر است هنگام عصر برای خرید کتونی اقدام کنید زیرا پا تورم مناسب خود را دارد و حتما جوراب ورزشی همراه خود برای خرید داشته باشید. برای اطمینان از انعطاف پذیر بودن آن نیز می توانید کتونی را کامل خم کنید.  بین نوک پا و کتونی شما باید مقداری فاصله خالی وجود داشته باشد.

بعد از انتخاب کتونی با آن راه بروید تا بتوانید راحت بودن آن را بسنجید. هم چنین به کف کتونی و میزان اصطکاک آن توجه داشته باشید تا هنگام تمرین به مشکل بر نخورید.با توجه به مقدار تمرینات شما، باید این نکته را در نظر داشته باشید که عمر کتونی شما چقدر است، اگر کف آن به اندازه کافی ساییده شده است و یا بعد از تمرینات در مچ و یا کف پا احساس درد و ناراحتی دارید بهتر است به فکر تعویض آن باشید

بهترین مارک ها برای کتونی ورزشی

همان طور که می دانید، پا قلب دوم انسان است و انتخاب کتونی ورزشی با کیفیت بسیار مهم است. خیلی از افراد با خرید کتونی های ارزان قیمت آسیب های جدی را به بدن مخصوصا زانو و کمرخود وارد می کنند. یک سری از مارک های ورزشی کتونی های ورزشی با کیفیت عالی تولید می کنند که در کشورهای مختلف نمایندگی ها و خریداران همیشگی خود را دارند.

کمتر ورزشکاری است که برند معروف آدیداس را نشنیده باشد و یا از کتونی های آن استفاده نکرده باشد. آدیداس یکی از قدیمی ترین برند های ورزشی است که  با لگوی معروف خود که سه خط موازی است جزء پنج شرکت معروف و بزرگ تولید کننده کتونی ورزشی است. این شرکت بیش از ۴۰۰ نوع کتونی تولید کرده است و رقابت تنگاتنگی با شرکت نایک دارد.

راهنمای خرید کتونی رشته های مختلف ورزشی

شرکت نایک یکی دیگر از مارک های معروف ورزشی در تولید کتونی های ورزشی است که نکته قابل توجه آن، استفاده از فناوری های بسیار پیشرفته است که متناسب با آناتومی بدن ورزشکار و نیاز های آن است طراحی و تولید می شود. این شرکت پر مخاطب ترین صفحه اینستاگرام را در بین دیگر شرکت های ورزشی دارد. هم چنین کریستانو رونالدو و ماریا شاراپوا از مدل های ورزشی معروف این شرکت هستند. از دیگر مارک های دیگر معروف و با کیفیت نیز می توان به پوما، ریباک، سالامون، آندر آرمور، نیوبالانس و …. اشاره کرد.

بسیاری از ورزشکاران معروف و حرفه ای دنیا کتونی  های خود را به شرکت های معروف سفارش می دهند. قالب پای آن ها گرفته می شود به صورت اختصاصی و تنها برای آن ها با توجه به رشته ورزشی و نیاز های آن ها ، کتونی آنها تولید می شود.

توسط |۱۳۹۸-۲-۸ ۲۳:۱۱:۰۳ +۰۴:۳۰اردیبهشت ۸ام, ۱۳۹۸|تجهیزات ورزشی, رشته های ورزشی|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه