درمان دیسک و تنگی نخاع با ورزش های آب درمانی

ورزش های آب درمانی برای دیسک و تنگی نخاع

کمر درد از بیماری های شایع است که تقریبا همه ی افراد را بعد از پا گذاشتن به سالمندی و پیری و حتی جوانان را درگیر می کند. کمر درد معمولاً دلایل متفاوتی می تواند داشته باشد اما از دلایل شایع کمر درد می توان ضعف عضلات، چاقی، نادرست نشستن، نادرست خوابیدن  حتی مشکلات ارثی مانند تنگی نخاع و به طرو فرسودگی مهره ها را نام برد. دیسک کمر و آرتروز نیز می توانند از دلایل مهم این درد باشند. دیسک کمر در واقع پارگی بافت و جداشدن استخوان ها و یا نزدیک شدن بیش از اندازه ی استخوان ها است.

معمولاً پزشکان و جراحان برای درمان همچنین دردهایی از عمل جراحی استفاده می کنند که خود خطرات و مضرات خاص خود را دارد مانند عوارض ناشی از بیهوشی مانند تهوع و… و یا عوارض داروهای مسکن بعد از جراحی که تاثیر منفی خود را روی بدن خواهد گذاشت و یا حتی آسیب دیدگی های عصبی که حین عمل جراحی ممکن است اتفاق بیفتد و معمولاً بر اثر فشردگی بیش از جد عصب و یا کشیدگی آن به مدت طولانی و یا حتی سهل انگاری های پزشکی صورت می گیرد.

راه های دیگری نیز برای درمان دردهای مرتبط به کمر وجود دارد. پزشکان با کمک متخصصان فیزیوتراپ می توانند ورزش هایی مناسب افراد مبتلا به دیسک کمر را طراحی و در اختیار بیماران قرار دهند. از دیگر عواملی که تاثیر زیادی در درمان افراد مبتلا دارد می توان آب درمانی را نام برد. آب درمانی یک روش درمانی است که سلامت و تندرستی افراد را بهبود می بخشد و یکی از روش های بسیار مناسب برای کنترل دردهای مزمن و آسیب دیدگی ها است. استفاده از یک استخر با دمایی بین ۳۲تا ۳۷درجه سانتی گراد شرایط بسیار مناسبی برای کاهش درد بیمار در آب است که می توان به راحتی آن را ایجاد کرد.

از تفاوت های ویژه ای که آب درمانی نسبت به سایر درمان ها دارد می توان شرایط ویژه آب که باعث می شود فرد وزن کمتری را روی استخوان ها و ستون فقزات خود تحمل کند و یا اصطحکاک بسیار کمی را که آب در مقابل بدن ایجاد می کند که خود سبب مقاومت و بالا رفتن تعادل و استقامت اندام آسیب دیده شود را نام برد. همچنین آب این امکان را به افراد می دهد که در صورت به هم خوردن تعادل و افتادن اتفاقی و یا آسیبی برای شان به وجودنیاورد.

همچنین محیط آب به آرامش روانی افراد کمک زیادی می کند و این موضوع باعث ایجاد سلامتی روحی و روانی بیمار می شود. فشار موجود داخل آب به بهبود جریان خون و سیستم قلبی عروقی بدن کمک بسیار زیادی می کند که این امر خود تاثیر زیادی در روند درمان بیمار خواهد داشت.

آب درمانی خود دو روش جدا دارد:

۱-گرما درمانی:

در این روش با استفاده از دمای بالا گردش جریان خون افزایش یافته و به دفع سریع سمومات از بدن و کاهش درد کمک زیادی می شود.

۲-ماساژ درمانی:

در این روش به کمک دستگاه واترجت حباب هایی در سطح آب ایجاد می شود و همچنین آب خود از تلاطم بالایی برخوردار است که این دو فعالیت به همراه هم می توانند شبیه ساز یک ماساژ بسیار قوی باشند حتی ما می توانیم برای بافت های داخلی و عمقی که ماساژ دادن آن ها بسیار سخت و نیاز به قدرت زیادی دارد از این روش استفاده کرد اما باید مراقب باشیم که استفاده از این دستگاه با شدت زیاد و یا در مدت طولانی می تواند سبب آسیب زدن به بافت های سطحی و حساس شود و حتی نتیه ای عکس برای درمان داشته باشد.

هنگامی که دمای بدن نسبتاً بالا قرار دارد و بدن گرم است عضلات آرام شده و توانای بسیار بیشتری برای حفظ انعطاف پذیری و تحرک دارند. به همین دلیل برای تاثیر بیشتر آب درمانی زمانی که در آب گرم قرار داریم و یا تازه از آب گرم خارج شدیم و بدن همچنان گرم است متخصص آب درمانی از روش هایی متناسب با نوع آسیب دیدگی ما استفاده می کند تا درمان بهتری را تجربه کنیم.

افرادی که مبتلا به آرتروز ستون فقرات، پارگی دیسک و یا کمردرد هستند معمولاً به دلیل درد بسیار زیادی که دارند توانایی انجام بسیاری از حرکات را در خشکی نخواهند داشت و به همین دلیل آب درمانی برای آن ها بهترین روش است.

برخی از تمرینات درد کمر را در زیر توضیح خواهیم داد:

۱-درحالی که روی یک پا قرار دارید و کمی آن را خم کرده اید سعی کنید پای دیگر را خم و به قفسه سینه نزدیک کنید برای حفظ تعادل دستان خود را به دیواره استخر نگه دارید این تمرین مناسب برای تقویت عضلات کمر، ران و پا است.

۲-سعی کنید دستان خود را به لبه استخر نگه دارد و بدن خود را روی آب دراز کرده و کشش دهید تا عضلات پشت و مفاصل ستون فقرات تقویت شوند.

۳-پیاده روی در آب از ورزش هایی است که کمک شایانی به تقویت عضلات پا می کند بدون آن که کوچک ترین فشاری به مفاصل زانو و لگن وارد شود بهتر است آب تا قفسه سینه بالا باشد تا بهترین تاثیر را روی عضلات بگذارد. باید توجه داشت که بر اساس شرایط بیمار شدت و دشواری این تمرینت باید توسط متخصصین تعیین شود.

توسط |۱۳۹۸-۱-۱۵ ۱۹:۵۸:۵۸ +۰۴:۳۰اردیبهشت ۲۱ام, ۱۳۹۷|آب درمانی, تمرینات, شنا|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه