خاستگاه انواع رشته های ورزشی

تاریخچه رشته های ورزشی

هر کدام از رشته های ورزشی که در دنیا شناخته شده و به رسمیت درآمده اند، پیشینه و خاستگاه خاص خود را دارند. تاریخچه رشته های ورزشی موضوعی است که کمتر به آن پرداخته شده است و هرکدام از این رشته ها در طول زمان دچار تغییراتی از قوانین، نوع بازی، تعداد افراد، جنس تجهیزات ورزشی و .. شده تا به شکل امروزی درآمده و  به رسمیت شناخته شده اند. در مطلب زیر سعی داشته ایم تا خاستگاه رشته های معروفی که اکثر مردم آن ها را می شناسند معرفی کنیم.

فوتبال

این رشته برای اولین بار در قاره آسیا و در کشور های چین و ژاپن شکل گرفت. در آن زمان ها شکل بازی فوتبال متفاوت بود. اسم این رشته، شکل توپ، اندازه و جنس توپ ها نیز متفاوت بود. به طور مثال در امپراطوری چین اسم این رشته تسوچو و در ژاپن که افراد در یک دایره کوچک بازی می کردند به نام کمری شناخته شده بود. با گذشت زمان این رشته تغییراتی کرد و در کشور یونان تغییرات بیشتر شد و بازیکنان در یک محوطه به شکل مستطیل شروع به بازی می کردند.

اما در آخر فوتبال مدرن در کشور انگلستان شکل گرفت. کشوری که پادشاهان آن زمان مخالف این رشته بودند زیرا فکر می کردند که این رشته باعث لطمه زدن به دیگر رشته های پر طرفدار در این کشور شود. در سال ۱۸۰۰ این رشته در مدارس انگلستان به شکل امروزی فعالیت خود را آغاز کرد و این رشته را به مرزهای دیگر معرفی کرد.

والیبال

قبل از اینکه والیبال به شکل رسمی درآید ،در ابتدا به اسم مینتونت توسط ویلیام مورگان در آمریکا شکل گرفت. این رشته ترکیبی از چهار رشته بسکتبال،هندبال، تنیس و بیسبال است. این رشته نیز مانند دیگر رشته ها تغییراتی در قوانین، تعداد بازیکنان،جنس توپ و … داشته است که به مرور زمان دستخوش تغییراتی شده است. در ابتدا هدف از این بازی فقط تفریح بود و بازیکنان فقط توپ را از ارتفاع بسیار پایین رد می کردند. حتی نوع توپ نیز مهم نبود. اما به مرور ارتفاع تور و میزان تحرک ورزشکاران بالا رفت و به این رشته توجه ویژه ای شد.

خاستگاه انواع رشته های ورزشی

بسکتبال

جیمز نای اسمیت پزشک کانادایی بود که در یکی از دانشگاه های ماساچوست آمریکا تدریس می کرد. با توجه به آب و هوا و فصل زمستان رییس دانشگاه از او خواست ورزشی ابداع کند که باعث حفظ آمادگی جسمانی دانشجویان در فصل زمستان شود. سرانجام جیمز با استفاده از دو سبد میوه که انتهای سبد بسته بود آن ها را روی دیواری قرار داد که ارتفاع آن از قد انسان بیشتر بود و به دو تیم آموزش داد که توپ را وارد سبد کنند. جیمز مقررات این رشته را تهیه کرد و برای دانشگاه ها ارسال کرد و با گسترش و محبوبیت این رشته در این زمینه نیز کتاب هایی را به چاپ رساند. پس از گذشت زمان فردی انگلیسی با استفاده از کلمات basket به معنای سبد و ball به معنای توپ، اسم این رشته ورزشی را بسکتبال گذاشتند.

بدمینتون

اگرچه خاستگاه اصلی بازی بدمینتون معلوم نیست اما بازی هایی که توپ های شبیه توپ بدمینتون(توپ سبک و پردار با انتهایی فشرده و مرتجع) و یک راکت داشتند بیش از ۲۰۰ سال قبل در چین، ژاپن، هند و یونان انجام می شدند. بین سال های ۱۸۵۹-۱۸۵۶ یک بازی که با عنوان بازی با چوگان پهن و شاتل کاک شناخته می شد در خانه بدمینتون که متعلق به دوک ایالتbeaufortدر انگلستان بود شروع به تغییر و تحول و تبدیل شدن به بازی مدرنی می کرد که امروزه بدمینتون نامیده می شود. بازی های مشابه در poonaهند در همین زمان انجام می شد و در سال۱۸۷۷ عنوان بدمینتون به آن ها اطلاق شد.

هدف از بازی چوگان پهن و شاتل کاک که در خانه ی بدمینتون انجام می شد این بود که تا آنجایی که ممکن است توپ را در هوا نگه دارند و این امر با ضربه به توپ بین دو نفر یا بیشتر محقق می شد اما امروزه برعکس این قضیه صادق است. اکنون هدف از این بازی این است که بازی را هرچه سریع تر با خواباندن توپ در زمین حریف و کسب امتیاز تمام کنیم. در سال ۱۸۹۳ انجمن بدمینتون انگلستان با مدیریت این بازی به صورت بین المللی تشکیل شد. فدراسیون بین المللی بدمینتونIBF در سال ۱۹۳۴ تاسیس شد و شامل ۹ عضو موسس بود. در سال ۲۰۰۶ نامIBF به BWF به معنی فدراسیون جهانی بمینتون تغییر پیدا کرد.

توسط |۱۳۹۸-۱-۲۸ ۲۳:۳۸:۰۷ +۰۴:۳۰فروردین ۲۸ام, ۱۳۹۸|رشته های ورزشی|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه