حرکات مخصوص گودی کمر

گودی کمر

یکی از مشکلات عمده ستون مهره ها، گودی کمر است. وضعیت بدنی نامناسب، عضلات شکم را ضعیف می کند، شکم به جلو کشیده می شود و یک قوس غیر طبیعی در کمر به سمت جلو ایجاد می شود. این امر موجب ضعف و درد می شود، سر و کمر به سمت جلو حرکت می کند و قسمت پشت و گردن تحت کشش قرار می گیرد و گردش خون و گوارش دچار اختلال می شود. اگر گودی کمر فشار زیادی را بر کمر شما وارد کند باعث درد زیاد در ناحیه کمر و اختلالات حرکتی می شود.

در قسمت های مختلف ستون فقرات انحراف هایی وجود دارد( گردن، پشت، کمر) که مزایایی از جمله شوک هایی که به بدن وارد می شود را از بین می برد، ساختار بدن را متعادل و حفظ می کند و باعث راحتی حرکات برای انسان می شود. اگر انحنا موجود در ناحیه کمر بیش از حد باشد و ستون فقرات شکل S مانند خود را حفظ نکند، و همچنین هنگامی که در حرکات ورزشی مختلف به جلو خم می شوید این منحنی تغییر شکل ندهد وگودی کمر به همان حالت باقی بماند، باید به پزشک مراجعه کرد.

علت گودی کمر

چاقی یک از دلایل اصلی گودی کمر است. افرادی که چاق می شوند به مرورعضلات شکم آن ها ضعیف می شود و همین دلیل باعث افزایش قوس بیشتر در ناحیه کمر آن ها می شود. هم چنین در پوکی استخوان به این دلیل که استخوان ها تراکم خود را از دست می دهند احتمال وقوع این عارضه بیشتر می شود. گودی کمر در خانوم ها بیشتر است. اولین عامل پیدایش گودی کمر در بانوان به دوران بلوغ و رشد ناگهانی آن ها برمی گردد که به دلایل شرایط بدنی بوجود آمده قوز می کنند و همین عامل باعث ضعف عضلات شکم و پیدایش ناهنجاری های بدنی در آن ها می شود.

دلیل بعدی بارداری در خانوم ها است که در این دوره شکم بزرگ می شود و عضلات آن ضعیف و همین عامل باعث جلوآمدن ستون فقرات و افزایش گودی کمر می شود. در دوران بارداری اگر ورزش های مخصوص گودی کمر انجام نشود، ممکن است این قوس و گودی همیشه باقی بماند. از دلایل دیگر می توان به پوشیدن کفش های پاشنه بلند توسط بانوان اشاره کرد. کفش نهایتا باید ۳ الی ۵ سانتی متر پاشنه داشته باشد و هم چنین پاشنه آن پهن باشد اما بهتر است که از پوشیدن کفش های پاشنه بلند تا حد امکان جلوگیری شود.

حرکات مخصوص گودی کمر

 تمرینات موثر در رفع گودی کمر

به طور خلاصه وساده، تمامی حرکاتی که در آن انقباض عضلات شکم رخ دهد ، تمرینی برای رفع گودی کمر است. به طور مثال در تمامی حرکات دراز و نشست که زانو خم و کف پاها به زمین چسبیده است و یا در اکثر حرکات تقویت عضلات شکم که به صورت ایستاده انجام می شود برای رفع این عارضه مفید است. در زیر به چند تمرین ساده و کاربردی که به راحتی در منزل نیز می توانید انجام دهید اشاره می کنیم.

  • به پشت و روی کمر بخوابید سپس سر خود را از زمین جدا کرده و سعی کنید سر را به سینه خود نزدیک کرده . با این تمرین کمر شما به زمین نزدیک شده و هم چنین با انقباض عضلات شکم ،به مرور زمان گودی کمر شما رفع می شود. تمرینات کرانچ در حالت های مختلف قابل اجرا است. به این نکته توجه کنید که افرادی که گودی کمر دارند به هیچ وجه نباید در حرکت های کرانچ پاهای خود را به صورت صاف نزدیک زمین کنند و یا هنگام انجام حرکات کرانچ پاها به صورت صاف روی زمین باشد. حتما زانو ها خم باشد تا گودی کمر شما پر شود.
  • به پشت و روی کمر بخوابید سپس دو زانوی خود را بصورت خم از زمین جدا کرده و همزمان به داخل شکم بیارید و بعد از چند ثانیه به حالت اولیه برگردید. این تمرین را می توانید به صورت تک پا نیز انجام دهید.
  • به صورت ایستاده و یا خوابیده به روی کمر، هوا را وارد ریه های خود کنید و به مدت چند ثانیه در این حالت باقی بمانید، سپس به حالت اولیه برگردید.

حرکات مخصوص گودی کمر

درمان گودی کمر

برای درمان این مشکل اکثر افراد سریعا به سراغ استفاده از داروها می روند که هیچ تاثیری در درمان قطعی آن ندارد و فقط به طور موقت درد را از بین می رود. بهتر است برای درمان از خدمات طب فیزیکی و توانبخشی استفاده کرده وکمتر به سراغ استفاده از داروهای شیمیایی بروید. در این روش حرکات ورزشی و اصلاحی به شما آموزش داده می شود. متخصصین این روش تمامی نکات و حرکات را به شما، از نحوه ایستادن تا انجام تمرینات را با توجه به شدت عارضه شما آموزش می دهند که در روند بهبودی شما بسیار موثر است.

نتیجه گیری

در هر حال همه چیز از بین نرفته است. اصلاح پوسچر بدنی غلط کاملا امکان پذیر است اما به کمی زمان و صبر و حوصله نیازمند است تا به صورت طبیعی خود برگردد. بعضی از عادات غلط بدنی را می توان نسبتا سریع از بین برد اما در برخی دیگر مشکلات طی سالیان طولانی توسعه پیدا کرده و اصلاح آن به زمان و پشتکار زیادی نیازمند است. در هر حال مزایای پوسچر بدنی درست خیلی بیشتر از تلاشی که برای آن می شود ارزشمند است. از مزایا اصلاح پوسچر بدنی می توان به قدرتمند شدن عضلات، عملکرد بهتر قلب و معده، تعادل و هماهنگی بیشتر، نرم شدن حرکات، گردش خون بهتر و تقویت سیستم ایمنی برای مبارزه با بیماری ها اشاره کرد.

توسط |۱۳۹۷-۱۲-۲۵ ۲۲:۲۰:۲۵ +۰۳:۳۰اسفند ۲۵ام, ۱۳۹۷|آموزش, تمرینات اصلاحی|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه