تمرین های ورزشی برای افزایش تمرکز

تمرکز

تمرکز یعنی داشتن ذهنی آرام و توجه و دقت برای رسیدن به اهداف به بهترین شکل ممکن. تمرکز کردن به شدت روی عملکرد مغز تاثیر دارد. جسم و ذهن ما هر دو به ورزش نیاز دارند و مکمل یکدیگر هستند.  برای اینکه روی یک موضوع بیش از ۵ ثانیه تمرکز داشت راههای مختلفی وجود دارد مانند: سبک زندگی ما، تغذیه، میزان ساعت خواب. اما یکی از مهم ترین و تاثیرگذارترین راه ها ورزش است که باعث فعالیت مغز و تمرکز بالا می شود.

افزایش تمرکز با ورزش

به دلیل اینکه تمامی ورزش ها به تمرکز نیاز دارند، پس با تمرین کردن و یادگیری مهارت های آن رشته ورزشی تمرکز و توجه نیز در ورزشکار تقویت می شود. از ورزش هایی که باعث افزایش تمرکز می شوند می توان به پیاده روی سریع هر روز به مدت یک ساعت در فضای طبیعی، ورزش تای چی که یکی از بهترین هنرهای رزمی برای برای پرورش ذهن و قدرت تمرکز است.

یوگا که علاوه بر افزایش تمرکز باعث کاهش استرس و رفع آشفتگی های ذهنی می شود، تیراندازی که یکی از رشته هایی است که به تمرکز بالا نیاز دارد و هم چنین باعث بهبود تمرکز می شود و به عنوان ورزش دقت و سرعت شناخته شده است. شطرنج که یکی از شناخته شده ترین رشته ها برای افزایش تمرکز است و همچنین عامل مهم برای موفقیت در این رشته تمرکز است. شطرنج نیز جزء در دسترس ترین راه ها برای افزایش تمرکز است . شما در هرجا که هستید حتی خونه نیز می توانید این بازی را انجام دهید.

تمرین های ورزشی برای افزایش تمرکز

تنفس صحیح و درست از ساده ترین تمرین ها برای افزایش تمرکز است. در ورزش هایی مانند تای چی و یوگا به دلیل اینکه توجه بر تمرکز زیاد است، به عنوان رشته هایی برای افزایش تمرکز است. دم و بازدم اصولی و تنفس سینه ای از نکات مهم برای داشتن یک تنفس صحیح است. به عنوان مثال در مدیتیشن که در یک اتاق خالی، با چشمان بسته و تمرکز به محرکی مانند تنفس می توان انجام داد. این تمرین در ورزشکاران به دلیل اینکه تحت شرایط سخت تمرین و استرس مسابقات هستند اجرا می شود تا بتواند باعث آرامش و تمدد اعصاب آن ها شود.

تمرین های ساده برای افزایش تمرکز

یکی از تمرینات این است که برای چند دقیقه به هیچ موضوعی فکر نکنید و ذهن شما خالی از فکر کردن باشد. به نوعی می توان گفت سرکوب کردن افکار. این یکی از سخت ترین تمرین های افزایش تمرکز است که با تمرین می توان اجرا کرد.

می توانید نشستن روی یک صندلی و یا مکانی که تا حالا تجربه دیدن آن را نداشتید انتخاب کرده و توجه کنید که چه مدت زمان می توانید آن جا بنشینید. این کار شاید راحت به نظر آید اما ممکن است هنگام قرار گرفتن در آن موقعیت سخت باشد.

می توانید در مکانی آرام درازکشیده و عضلات خود را شل کرده و به قلب خود فکر کنید. به هیچ محرکی جز ضربان قلب، پمپاژ خون، مسیری که خون شما در بدن جریان پیدا می کند توجه کنید.

در طول روز صداهای مختلفی در اطراف ما وجود دارد. می توانید تنها به یک صدا مانند صدای عبور ماشین ها توجه کرده و پس از چند دقیقه به صدای منتخب شده دیگری توجه کرده و تنها به صدایی که انتخاب کنید، تمرکز کنید.

می توانید از کتاب های رنگ آمیزی که برای سنین مختلف از کودکی تا بزرگسالی وجود دارد استفاده کنید. رنگ آمیزی یکی از راه های بسیار مفید برای افزایش تمرکز و توجه به یک فعالیت واحد می باشد.

یک موسیقی را انتخاب کرده و به تمام کلمات و ریتم آن توجه کنید و توجه کنید این موزیک باعث چه احساس و حالتی در شما می شود.

تمرین های ورزشی برای افزایش تمرکز

عوامل از دست رفتن تمرکز در ورزشکاران

برای تمامی ورزشکاران این اتفاق پیش آمده که هنگام تمرین و یا مسابقات تمرکز خود را از دست داده و حواسشون پرت شده است .این اتفاق باعث از دست دادن امتیاز، باختن، اخراج شدن، آسیب دیدگی آن ها و اتفاقات می شود. این عوامل به دو دسته عوامل داخلی و خارجی تقسیم می شوند. عوامل داخلی به درون فرد، افکار و نگرانی هایش مربوط می شود.

به طور مثال ورزشکار در ذهن خود سوالاتی مطرح می کند که به افکار منفی درباره آینده او مربوط می شود( این پرتابم گل می شود یا نه؟ ). خیلی از ورزشکاران نیز تنها به گذشته ورزشی و عملکرد بدی که داشتند فکر می کنند و این اتفاق در ذهن آن ها باعث می شود که تمرکز خود بر زمان حال را از دست داده و عملکرد بسیار پایین تری داشته باشند. هم چنین خستگی ورزشکار از لحاظ جسمی و ذهنی نیز می تواند باعث افت کارایی ورزشکار شود.

عوامل خارجی یعنی محرک هایی که در خارج و یا محیط بیرونی وجود دارد و باعث می شود که ورزشکار نتواند به عوامل درونی خود توجه کند. محرک های تصویری و صوتی جزء این دسته هستند. انداختن لیزر در چشم ورزشکار، صفحه نمایشگر امتیازات در زمین مسابقه، تشویق تماشاگران، صدای سخنگوی ورزشگاه از جمله عوامل خارجی حواس پرتی برای ورزشکار هستند.

توسط |۱۳۹۷-۱۲-۱۹ ۰۰:۳۷:۱۴ +۰۳:۳۰اسفند ۱۹ام, ۱۳۹۷|رشته های ورزشی|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه