تمرینات ورزشی بتل روپ

بتل روپ

بتل روپ طنابی ضخیم و بلند است که در باشگاه های ورزشی خوب و استاندارد استفاده می شود. این طناب به عنوان ورزشی جدید شناخته شده است و برای ارتقای آمادگی جسمانی و تنوع تمرینی قابل استفاده نیز می باشد. این طناب ها در قطر های مختلف برای آقایان و بانوان و در طول های مختلف(۱۵ متری،۳۰ متری و …) وجود دارد. در اکثر باشگاه ها به دلیل ایجاد موج توسط این طناب ها از سایز بلند آن ۱۵( متری) استفاده می شود.

فواید تمرین با بتل روپ

در هنگام تمرین با بتل روپ، عضلات بالاتنه بیشتر از پایین تنه درگیر هستند، به همین دلیل برای قدرت و عضله سازی عضلات بالاتنه مخصوصا در ورزشکاران مبارزه ای مانند بوکس بسیار مفید است. بسیاری از ورزشکاران پس از گذشت مدتی از تمرینات خود، از تمرین با دستگاه ها و وسیله های تکراری خسته می شوند. بتل روپ وسیله ی ورزشی جدیدی است که می تواند حالت بی روح بودن را از باشگاه ورزشی جدا کند. در این تمرین به دلیل درگیری همزمان تمامی عضلات بدن و به نوعی جنب و جوش زیاد در آن، طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است.

تمرینات ورزشی بتل روپ

اکثر تمرینات بتل روپ به گونه ای است که حداقل از تایم یک دقیقه به بالا انجام می شود. این یک قانون نیست و مربیان می توانند با توجه به تفاوت های فردی این مدت را تغییر دهند. اما به طور کلی تمرینات بتل روپ باعث بالابردن استقامت عضلات می شود. هم چنین ورزشکار تلاش خود را بیشتر کرده و بر عوامل مزاحم ذهنی مبنی بر عدم توانایی او، غلبه می کند و اعتماد به نفس خود را بالا می برد.

در تمرینات بتل روپ می توان همزمان از یک دست و یا دو دست برای گرفتن طناب استفاده کرد که این موارد به خلاقیت تمرینی مربی بستگی دارد. هنگامی که طناب توسط دو دست گرفته شود، موج ایجاد شده توسط دو دست باعث می شود که ورزشکار به قسمت های ضعیف و یا قوی تر بدن خود توجه کند و ببیند که در کدام سمت موج قوی تر و موج ضعیف تر ایجاد شده است. با تمرینات مکرر این ضعف به مرور از بین می رود و در قدرت عضلانی بدن تعادل برقرار می شود.

آموزش استفاده از بتل روپ

از نکات مهم و ابتدایی برای استفاده از وسیله های ورزشی، ریلکس بودن و تنفس صحیح است. طناب ها را سفت نگیرید زیرا این کار باعث خسته شدن زود هنگام شما می شود. طناب ها را راحت بگیرید و بدن خود را در حالت ریلکس نگه داشته تا بتوانید تمرینات را در تایم طولانی ادامه دهید. اگر بدن شما در حالت انقباض باشد، تنفس شما به درستی صورت نمی گیرد و همین عامل باعث افت عملکرد شما می شود. شدت تمرینات بتل روپ توسط مربیان دستکاری می شود اما به صورت کلی به دلیل اینکه باید در تایم بالاتر از یک دقیقه اجرا شود، تنفس صحیح و هماهنگ کردن آن با تمرین بسیار مهم است. این نکته نیز قابل ذکر است که هر چه شدت و زمان تمرینات بتل روپ بالا رود، شدت و دقت در تنفس نیز مهم تر می شود.

در تمرینات بتل روپ حتما از عضلات پایین تنه خود استفاده کنید و از ساکن ماندن و تحرک نداشتن خودداری کنید. اندام های پایین تنه در انتقال نیرو به طناب و بالابردن میزان قدرت عضلات بالاتنه تاثیر بسیاری دارد.

انواع تمرینات بتل روپ

اولین تصویری که از تمرینات بتل روپ در ذهن افراد ورزشکار ثبت شده است، تمرینات موجی بتل روپ است. این موج ها که توسط کل اندام های بدن به طناب انتقال داده می شود، جذابیت و انگیزه ی بالایی را برای ورزشکاران ایجاد می کند. می توانید این موج ها را با یک دست و برای بالابردن شدت تمرین می توانید در ترکیب با حرکات ورزشی دیگر(اسکوات+ موج دست) اجرا کنید. هم چنین مانند دیگر ورزش ها می توانید در ست ها، تکرارها، حالت بدن، حالت گرفتن دست ها و درگیر کردن زوایای مختلف عضلات تغییراتی ایجاد کنید.

تمرینات ورزشی بتل روپ

خیلی از افراد تصور دارند تمرینات بتل روپ بسیار راحت است اما وقتی طناب ها را به دست می گیرند متوجه سخت و سنگین بودن این تمرینات می شوند. اگر برای اولین بار تونستید حتی ۲۰ ثانیه موج بزنید خیلی خوب است. ورزشکاران حرفه ای که به طور منظم تمرینات بتل روپ را انجام می دهند قادرند بیش از ۱۰ دقیقه بدون استراحت تمرینات را اجرا کنند. علاوه بر تمرینات موجی می توان از تمرینات کشیدن طناب ،بالا رفتن از طناب (تمرینات آماده سازی کشتی، صخره نوردی)، تمرینات دو نفره چالش برانگیز را نیز به کار ببرید.

توسط |۱۳۹۷-۱۲-۲۳ ۲۳:۲۹:۵۴ +۰۳:۳۰اسفند ۲۳ام, ۱۳۹۷|تجهیزات ورزشی, تمرینات|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه