تفاوت های اصولی بدنسازی زنان و مردان

تفاوت های بدنسازی در زنان و مردان

دانستن تفاوت های بدنسازی در زنان و مردان بسیار مهم است و به آن ها کمک می کند که بدن خود را بهتر بشناسند و به اهداف خود دید واقع بینانه داشته باشند. اکثر بانوان ورزشکار به دنبال چربی سوزی و داشتن تناسب اندام و در برخی از آن ها کات کردن عضلات است. بانوان هیچ علاقه ای به حجیم شدن عضلاتشان ندارند و این ترس را همیشه در ذهن دارند و با مربی خود در میان می گذارند که نمی خواهیم بدن ما مثل مردان حجیم و عضلانی شود. این یک باور اشتباه است، زیرا بدن زنان و مردان از لحاظ ساختار و میزان ترشح هورمن ها کاملا متقاوت است. مهم ترین دلیل برای حجیم شدن عضلات، میزان ترشح هورمون تستسترون است که در بدن آقایان ترشح بیشتری دارد و در بدن زنان به دلیل ترشح بسیار پایین، باعث حجیم شدن عضلات بانوان نمی شود.

با توجه به تفاوت های بدنی بین دو جنس، برنامه های تمرینی بانوان و آقایان با یکدیگر باید متفاوت باشد. نکته ای که همیشه به بانوان گفته می شود این است که بهتر است برنامه تمرینی شما توسط مربی خانم تهیه شود زیرا او هم جنس شما است و از ساختار بدنی شما آگاهی بیشتری نسبت به یک آقا دارد و همینطور مربی خانم در سالن حضور دارد و نحوه صحیح حرکات و ایرادات را به صورت حضوری به شما می گوید که این مورد بسیار مهم است. ناگفته نماند که برخی از مربی های آقا و خانم نیز علم بالایی در زمینه برنامه تمرینی به هر دو جنس دارند و در این زمینه نیز موفق بودند.

تفاوت های برنامه های تمرینی زنان و مردان

۹۹ درصد آقایان به دنبال حجیم کردن عضلات بالاتنه خود(سینه،بازو، سرشانه) هستند و هدف اصلی اکثر آن ها همین است. اما در بانوان به این شکل نیست مخصوصا در مورد عضلات ناحیه بازو. به طور مثال علاقه آن ها نسبت به سفت شدن عضلات پشت بازو که در اکثر آن ها این ناحیه به مرور زمان چربی زیادی به دست می آورد و از بین بردن چربی ها و سفت شدن آن هم نیازمند تمرینات خاصی است.

مورد بعدی عضلات سینه بانوان است که ۹۰ درصد بانوان تمایل به کوچک شدن آن ندارند. مربیان عزیز باید توجه داشته باشند که بافت سینه بانوان از چربی است که به راحتی با یکسری تمرینات مخصوصا تمرینات هوازی این بافت از بین می رود و در نتیجه شل می شود و شکل نامطلوبی می گیرد و متاسفانه یکسری به دنبال عمل های زیبایی و پروتز می روند. بهتر است در برنامه تمرینی حتما تقویت عضلات سینه و بالاسینه وجود داشته باشد.

تفاوت های اصولی بدنسازی زنان و مردان

عضله بعدی عضلات ناحیه سرینی(باسن) است که در این ناحیه نیز تفاوت هایی بین دو جنس است. تنها ناحیه ای که بیشتر بانوان خواهان فرم گرفتن و حجیم شدن آن هستند عضلات ناحیه  باسن است. اما آقایان زیاد علاقه ای به حجیم کردن این ناحیه از بدن خود ندارند و به دنبال یک فرم گرفتن عادی هستند.

و در نهایت عضلات ناحیه شکم و پهلو که هر دو جنس خواهان چربی سوزی این ناحیه هستند و باید توجه داشته باشند که رژیم غذایی تاثیر بسیار مهمی در چربی سوزی این ناحیه از بدن دارد. و در کنار آن تمرینات هوازی و چربی سوز دیگر این چرخه را کامل می کنند.

تفاوت های بدنی مردان و زنان

وجود تفاوت های بدنی در مردان و زنان دلیل بر برتری نسبت به یکدیگر نیست زیرا هر کدام از این تفاوت ها با توجه به ساختار بدن و جنسیت فرد فواید خاص خودشان را دارند. مردان قدرت و زور بیشتری نسبت به زنان دارند و می توانند تمرینات دشواری را انجام دهند در نتیجه عضله سازی و به دنبال آن چربی سوزی در آن ها بیشتر است. زنان معمولا چربی بیشتری نسبت به مردان دارند و نواحی جذب چربی در هر دو جنس متفاوت است.

به دلیل داشتن هورمون های زنانه روند چربی سوزی در آن ها با دشواری بیشتری روبه رو است. هم چنین زنان انعطاف پذیری بالاتری نسبت به مردان دارند. مردان به دلیل داشتن هموگلوبین بیشتری که در خون خود دارند استقامت قلبی عروقی آن ها نسبت به زنان بالاتر است. ورزشکارانی که بدن آن ها عضلانی تر است چربی سوزی در بدن آن ها بیشتر رخ می دهد به همین دلیل مردان نسبت به زنان برای چربی سوزی راه آسان تری و نیاز به تلاش کمتری دارند زیرا بدن آن ها عضلانی تر است.

نتیجه گیری

اگر به طور خلاصه بخواهیم نتیجه کلی از این مبحث بگیریم بدین شرح است که بدن زنان و مردان از لحاظ ساختاری، هورمونی و موارد دیگر با هم تفاوت دارد. به همین دلیل برنامه های تمرینی آن ها نیز با یکدیگر متفاوت است . هیچوقت برنامه های دیگران را کپی نکنید(مردان و زنان) زیرا برنامه ها با توجه به ویژگی های هر فرد نوشته می شود. داشتن اراده و پشتکار و صبور بودن از دلایل مهم موفقیت برای رسیدن به هدف های ورزشی شما عزیران است.

توسط |۱۳۹۸-۱-۲۲ ۰۱:۵۱:۲۱ +۰۴:۳۰فروردین ۲۲ام, ۱۳۹۸|بدنسازی, تمرینات, کنترل وزن|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه