تفاوت بین راکت بال و اسکواش چیست؟

راکت بال، تنیس بدون تور

رشته ورزشی راکت بال(تنیس بدون تور) یکی از رشته های خانواده اسکواش است که به آن اسکواش ۵۷ نیز گفته می شود و دلیل این نام گذاری بخاطر قطر توپ آن است که ۵۷ میلی متر است. قوانین این رشته شباهت های زیادی به اسکواش دارد. این رشته به این دلیل به وجود آمد که افرادی که به دلیل بالارفتن سن توانایی بازی اسکواش را نداشتند بتوانند در این رشته که قوانین آن از اسکواش راحت تر است فعالیت کنند. راکت بال با توجه به نوع زمین های بازی آن، به دو صورت انگلیسی و آمریکایی برگزار می شود. یعنی نوع انگلیسی در همان زمین های اسکواش انجام می شود اما نوع آمریکایی تفاوت هایی در زمین بازی دارد.

نحوه بازی در راکت بال

این بازی توسط دو نفر و با تجهیزات مخصوص خود(راکت و توپ) آغاز می شود. برنده مسابقه باید ۲ از۳ گیم و یا ۳ از ۵ گیم را بدست بیاورد. راکت بال در دوبازی ۱۵ امتیازی انجام می شود. در صورت تساوی بازیکنان در بازی سوم امتیاز نهایی ۱۱ است. با استفاده از سکه انداختن و یا چرخاندن راکت ، بازیکن سرویس زننده تعیین می شود. قبل از شروع بازی داوران ۵ دقیقه تایم برای گرم کردن بازیکنان به آن ها می دهند. فردی که در ابتدا حق زدن سرویس را دارد می تواند سمت زمین مورد نظر خود را برای زدن سرویس انتخاب کند و اگر با ادامه دادن بازی امتیاز را بدست آورد، در ادامه برای سرویس دوباره باید سمت زمین خود را عوض کند.

تفاوت بین راکت بال و اسکواش چیست؟

قبل از شروع بازی و زدن سرویس ، بازیکن باید توپ را به زمین بزند و سپس به سمت دیوار مقابل خود ضربه بزند، به گونه ای که فرود توپ در زمین حریف باشد که این کار قوانین خاص خود را دارد و در صورت رعایت نکردن برای بازیکن خطا در نظر گرفته می شود. بازیکن بعد از اینکه ضربه خود را به توپ می زند، باید مسیر را برای حریفش باز کند و نباید مانع رسیدن او به توپ شود و حریف باید آزادی کامل برای ضربه زدن در ادامه بازی داشته باشد. در راکت بال مانند تنیس بازیکن می تواند دو ضربه سرویس داشته باشد اما در اسکواش هر بازیکن فقط یکبار می تواند سرویس بزند.

آشنایی با اسکواش

اسکواش ورزشی است که در یک چهاردیواری شیشه ای برگزار می شود و ضربات توسط بازیکنان با استفاده از راکت و توپ مخصوص بدون وجود توری در زمین زده می شود. در اسکواش امتیاز نهایی ۱۱ می باشد و بازیکن باید حداقل دو امتیاز اختلاف داشته باشد و سه گیم از ۵ گیم را برای برنده شدن بدست بیاورد. با توجه به خلاصه از معرفی این رشته در مطالب قبلی داشتیم، در ادامه به توضیح مباحث جدیدتری از این رشته می پردازیم.

آسیب ها و نکات مهم اسکواش

به دلیل سرعت بالای این بازی که آن را به یک رشته ورزشی جذاب تبدیل کرده است باید نکاتی را برای جلوگیری از آسیب های احتمالی رعایت کرد. به دلیل جابه جایی های فراوان و بالارفتن ضربان قلب در این رشته، افرادی که در سنین بالا(۴۰ سال به بالا) قصد فعالیت در این رشته رادارند باید حتما تست های پزشکی را انجام دهند و در صورت تایید پزشک وارد این رشته شوند. هم چنین افرادی که از بازی کردن و یا ماندن در فضاهای بسته که زمین اسکواش نیز مثالی از آن است احساس ناراحتی و ترس دارند، نباید در این رشته ها فعالیت داشته باشند.

تفاوت بین راکت بال و اسکواش چیست؟

این نکته را نیز به یاد داشته باشید که انتخاب تجهیزات نامناسب در هر ورزشی می تواند از عوامل اولیه و مهم آسیب دیدگی ها باشد پس حتما موقع انتخاب و خرید تجهیزات دقت کافی را داشته باشید و بخاطر سلامتی بدن خود، بهترین آن را از فروشگاه های معتبر تهیه کنید. به دلیل به کارگرفتن اندام های فوقانی مانند شانه،کتف، آرنج در این رشته و ضربات متعددی که با یک دست برتر توسط بازیکنان زده می شود.

ذکر این نکته مهم لازم است که مربیان برای جلوگیری از آسیب ها و ناهنجاری هایی که به واسطه فعالیت در رشته های ورزشی بوجود می آید، تمرینات اصلاحی را انجام دهند. به طور مثال مربیان باید علاوه بر تقویت دست برتر بازیکن که در تمرینات و مسابقات از آن استفاده می کند، باید در تمرینات نیز بازیکن را مجبور به بازی با دست غیر برتر کنند تا از ناهنجاری های بدنی در این رشته مانند شانه نابرابر جلوگیری شود.

 اسکواش و لاغری

در گذشته باور مردم بر این بود که برای کاهش وزن فقط به سراغ رشته هایی مانند شنا، دوچرخه سواری و پیاده روی رفت. در صورتی که امروزه با معرفی ورزش های جدید در دنیا و فواید آن ها ثابت شده است که رشته های راکتی ماند اسکواش، راکت بال و … هم کالری سوزی بالایی دارند و می توانند علاوه بر لاغری  فواید دیگری از جمله بالارفتن سرعت و سرعت عکس العمل بیشتر، بالارفتن انعطاف مفاصل بدن، تقویت استقامت قلبی عروقی و عضلات بدن اشاره کرد.

توسط |۱۳۹۷-۱۱-۱۵ ۲۳:۰۰:۴۲ +۰۳:۳۰بهمن ۱۵ام, ۱۳۹۷|تمرینات, رشته های ورزشی, لاغری|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه