تکنولوژی در ورزش

امروزه مبحث استفاده از تکنولوژی در ورزش مورد توجه بسیاری از کارشناسان در حوزه علوم ورزشی است. با استفاده از تکنولوژی بسیاری از روش های غلط و سنتی قدیمی از بین رفته اند و جای آن ها را دستگاه ها و متد های هوشمند گرفته است. جایگزین کردن این روش فواید بی شماری همچون: جلوگیری از آسیب های ورزشی و درمان های آن ، آنالیز های دقیق ار عملکرد ورزشکاران و بهبود و کسب نتایج مثبت و  بدست آوردن اطلاعات مفید اشاره کرد.

امروزه اکثر تجهیزات ورزشی، از ساده ترین وسایل مانند کفش و جوراب ورزشی تا وسایل و تجهیزات مجهز به تکنولوژی های پیشرفته شده اند. متاسفانه استفاده از تکنولوژی در کشور ما نسبت به دیگر کشور های دنیا، شناخته نشده است و تنها مربیان در سطوح ملی تا حدودی از آن ها اطلاع دارند. شاید عقب ماندن در کسب سکوهای ورزشی و مدال های جهانی و رنکینگ ها دلیلی جز استفاده نکردن از تکنولوژی در ورزش را نداشته باشد. در مطلب زیر به معرفی کوتاهی از تجهیزاتی که امروزه مورد توجه بسیاری از ورزشکاران در سراسر دنیا قرار گرفته است اشاره کرده ایم.

تاثیر تکنولوژی های نوین ورزشی در بدنسازی

تکنولوژی BLACK BOX VR

این تکنولوژی یک باشگاه هوشمند مجازی است.این باشگاه مجازی برای  ورزشکارانی که دچار خستگی، بی حوصلگی و تمرین زدگی شده اند بسیار مناسب است. در این باشگاه هوشمند بدن شما شرایط اتفاقات مجازی داخل آن را کنترل می کند . به نوعی هم تمرین می کنید و هم تفریح . سازندگان این تکنولوژی ادعا دارند که استفاده از این روش حتی برای تقویت سلامت بدن و تداوم تمرینات ورزشی از روش سنتی رایج در باشگاه ها نیز بیشتر است. تمرینات این باشگاه های مجازی نیز بسیار اصولی هستند و ورزشکار کاراکتر خود را هم در فضای مجازی و هم واقعی ارتقا می دهد.

تاثیر تکنولوژی های نوین ورزشی در بدنسازی

دستگاهEMS

این دستگاه یکی از پرطرفدارترین متد و دستگاه های در حال حاضر در دنیا است. سازندگان این دستگاه بر این باور هستند که تنها با ۲۰ دقیقه تمرین با این دستگاه می توان خیلی سریعتر به اهداف ورزشی خود رسید. این دستگاه لباس های مخصوصی دارد که به آن وصل است. ورزشکاران از طریق پوشیدن این لباس ها و انجام دادن تمریناتی که مربی برای آنان در نظر می گیرد در بیست دقیقه ۷۰۰ کالری می سوزانند. این دستگاه، پالس های الکترونیکی را به عضلات شما وارد می کند که از فواید آن می توان به تمرکز بیشتر بر گروه های بیشتری از عضلات بدن،  تقویت و فرم دهی، چربی سوزی و کاهش وزن و توان بخشی عضلات ضعیف شده اشاره کرد که در کمترین زمان، نتیجه بهتر و شدت بالاتری از تمرینات را تجربه می کنید.

تاثیر تکنولوژی های نوین ورزشی در بدنسازی

دستگاه هیوبر

درد در ناحیه ستون مهره ها زمانی اتفاق میفتد که عضلات کنار ستون فقرات فرد سفت شده باشد و ضعف در عضلات باعث تحت فشار قرار گرفتن ستون مهره ها می شود. پیشرفت تکنولوژی و احساس نیاز باعث تولید دستگاهی به نام هیوبر شد. این دستگاه باعث تقویت عضلات ثابت کننده و عمقی در ستون مهره ها می شود و برای ورزشکارانی که دچار آسیب در ناحیه ستون مهرها شده اند و یا افرادی که تحت عمل های جراحی قرار گرفته اند بسیار مناسب است. هم چنین باعث تقویت تعادل و هماهنگی در افراد می شود.

تاثیر تکنولوژی های نوین ورزشی در بدنسازی

ماسک ورزشی

یکی از تکنولوژی های جدید در عصر ورزش تولید ماسک های ورزشی است که وارد دنیای ورزشکاران حرفه ای و حتی مبتدیان شده است. به طور خلاصه این ماسک ها شرایط تمرین در ارتفاع و مکان هایی که اکسیژن کم است را برای شما بازسازی می کند و ورزشکار را از لحاظ استقامت قلبی عروقی آماده مسابقات و تمرینات آماده سازی می کند. این ماسک ها در سایز های مختلف و حتی در انواع مختلف برای ورزشکاران مبتدی و حرفه ای تولید شده است. از فواید این ماسک ها می توان به افزایش ظرفیت ریه، تمرین به تنفس های کمیق در شرایط کمبود اکسیژن. هم چنین باعث افزایش آستانه بی هوازی، تقویت دیافراگم می شود و توان هوازی را نیز در ورزشکار بالا می برد.

این ماسک ها فقط دهان و بینی ورزشکار را پوشش می دهد و باعث محدودیت در دید ورزشکار نمی شود. پیشرفته شدن این ماسک ها با ارتقا و استفاده از کلاهک های پلاستیکی که روی ماسک قرار دارد انجام می شود که با تغییر در مقدار و کنترل هوای ورودی به ماسک این اتفاق میفتد.