بعد از باشگاه چه بخوریم؟

چه غذایی را باید بعد از باشگاه بخوریم؟

ورزش کردن و داشتن فعالیت روزانه به تنهایی نمی تواند باعث تناسب اندام شود. شاید تاثیرات بسیار چشمگیری روی بدن ما ایجاد کند اما ورزش به تنهایی کافی نیست و مشاهده می شوند افرادی که فعالیت بدنی بسیار زیادی دارند اما هنوز از اندام و هیکل خود رضایت کافی را ندارند عوامل بسیار زیادی روی اندام متناسب تاثیرگذار است که مهم ترین آن تغذیه است البته باید بدانیم که نه تغذیه به تنهایی و نه فعالیت جسمانی به تنهایی می تواند کافی باشد بلکه حضور این دو در کنار هم است که می تواند ما را به اندام ایده آل برساند.

به طور کل تغذیه در موقعیت های مختلف انسان می تواند بر روی جسم و روح او تاثیرات بسیار زیادی بگذارد مانند دانش آموزان که با تغذیه صحیح در دوره امتحانات می توانند استرس خود را کاهش دهند حال اهمیت این موضوع زمانی که بعد از تمرین های نسبتاً شدید است و بدن احتیاح به سوخت گیری دارد قطعاً چند برابر می شود.

بعد از باشگاه انرژی زیادی از دست داده ایم و شدیداً گرسنه هستیم. باید بدانیم این چند ساعتی ورزش کرده ایم دلیل خوبی نیست تا ما هر آن چه که می بینیم و می خواهیم را بخوریم این کار نه تنها مواد غذایی لازم را برای بدن فراهم نمی کند بلکه می تواند تمام زحمات ما را و ورزش کردن های ما را به باد دهد.

چند ماده غذایی برای بعد از ورزش بسیار توصیه می شود که در ادامه درباره ی آن ها صحبت می کنیمو اما مهم ترین چیز نوشیدن آب مایعات است. بعد از ورزش عرق کرده ایم و آب زیادی از داده ایم، همراه آب مواد معدنی زیادی از ما خارج شده است که باید هر چه سریع تر آن ها را برگردانیم. نوشیدن آب قبل و بعد و هنگام ورزش بسیار مفید است و برای استفاده ی بیشتر و بهتر می توان از نوشیدنی های ورزشی که مقداری نمک دیگر مواد معدنی را در خود دارند استفاده کرد.

همچنین استفاده از آب میوه های طبیعی که دارای کربوهیدرات ساده هستید نیز می تواند مفید باشد مانند آب پرتقال، آب هویج و… که علاوه بر آب و کربوهیدرات و الکترولیت ها را در خود جای داده باشند.

پروتئین

پروتئین به ما کمک می کند تا بافت های آسیب دیده عضلات را ترمیم کنیم همچنین کمک بسیار زیادی برای عضله سازی به ما می کند.

کربوهیدرات

هنگام ورزش مقدار زیادی از کربوهیدرات های عضله سوخته می شود و ما نیاز داریم ان را تامین کنیم تا عضله سازی رخ دهد. بنابراین بهتر است بعد از ورزش از دو منبع کربوهیدرات و پروتئین با هم استفاده شود تا علاوه بر تامین انرژی مورد نیاز بدن عضله سازی رخ دهد.

سیب زمین و تخم مرغ آب پز از بهترین غذاها برای بعد از تمرین می تواند باشد که هم نیاز به پروتئین و هم نیاز به کربوهیدرات را پاسخ می دهد. ساندویچ کره ی بادام زمینی نیز می تواند گزینه ی بسیار خوبی برای بعد از فعالیت بدنی باشد که می توان از آن استفاده کرد.

برخی از مواد غذایی وجود دارند که استفاده از آن ها به طور کل پیشنهاد نمی شود اما بعد از تمرین تاکید زیادی روی استفاده نکردن آن ها است زیرا به راحتی می تواند به سلامت ما آسیب زده و همچنین تناسب اندام ما را از بین ببرند، مانند شیرینی جات و شکلات ها. کربوهیدرات بعد از ورزش برای ما مفید است و به آن نیاز داریم اما برای تامین آن نباید از شکلات ها و شیرینی استفاده کرد دلیل آن هم به خاطر فرق بین قندهای شکلات و چیزهایی مانند سیب زمینی است.

سبزیجات

سبزیجات فواید زیادی برای سلامتی و بدن ما دارد و تا حد زیادی می تواند به تناسب اندام ما کمک کند و بسیاری از مواد مورد نیاز بدن را نیز در دسترس بدن قرار می دهد اما توصیه می شود با شکم خالی و بعد از تمرین سبزیحات استفاده نشود.

غذاهای چرب و فست فود به دلیل داشتن کمترین ارزش غذایی اصلاً برای بعد از ورزش مناسب نیستند و همچنین نه تنها نیازهای بدن به انواع مواد غذایی را پوشش نمی دهند بلکه به دلیل چربی زیادی که دارند باعث از بین رفتن تناسب اندام ما می شوند. نوشیدنی های انرژی زا را هنگام ورزش برای تامین انرژی مورد نیاز بدن می توان استفاده کرد اما بعد از تمرین نوشیدن آن ها باعث صدمه زدن به بدن می شود. نوشیدنی انرژی زا برای زمانی است که بدن در حال صرف انرژی زیادی است، نه وقتی که در حالت استراحت و یا ریکاوری است.

نوشیدن نوشابه نیز علاوه بر از بین بردن کلسیم بدن و ایجاد پوکی استخوان صدمات بسیار زیادی به سیستم گوارش و بقیه سیستم های بدن وارد می کند و خوردن آن اصلاً توصیه نمی شود مخصوصاً بعد از ورزش که بدن در حالت سوخت گیری است.

خوردن شیرکاکائو نیز به دلیل چربی بالا و قند مصنوعی که دارد بعد از ورزش توصیه نمی شود. نکته ای که باید بدانیم این است که با خوردن غذای خوب و مناسب می توان نتایج حاصل از تمرینات را چند برابر کرد.

توسط |۱۳۹۸-۱-۱۵ ۲۱:۰۶:۱۴ +۰۴:۳۰اردیبهشت ۲۸ام, ۱۳۹۷|تغذیه, تناسب اندام, پروتئین|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه