برای تناسب اندام بدنسازی بهتر است یا شنا

بدنسازی یا شنا؟ راهی برای تناسب اندام

تناسب اندام یعنی همخوانی اندام بدن چه نسبت به دیگر اندام ها و چه نسبت به قامت کل بدن، یکی از اهداف مهم افراد است. برای رسیدن به تناسب اندام افراد دست به فعالیت های مختلف می زنند. استفاده از برنامه غذایی های مختلف و سخت، ورزش ها و تمرینات خاص و حتی عمل جراحی که آخرین گزینه است و آسیب های زیادی می تواند وارد کند و حتی اگر آسیب چندانی وارد نکند قطعاً بعد از مدتی دوباره بدن به حالت قبل از جراحی برخواهد گشت.

در استفاده از رژیم ها و برنامه های غذایی نیز باید به این نکته توجه کنیم که رژیم های نباید به گونه ای باشد که در دریافت مواد غذایی مورد نیاز بدن به مشکل بربخوریم. یعنی باید در برنامه های غذایی از تمام موارد مورد نیاز بدن استفاده شود. ورزش و فعالیت های بدنی تا مقدار بسیار زیاد و چشمگیری به تناسب اندام کمک خواهد کرد نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که منظور از تناسب اندام صرفاً لاغری نیست و همان مقدار که چاقی بیش از اندازه می تواند سلامتی را به خطر بیاندازد و اندام را زشت جلوه کند.

لاغری نیز هم می تواند سلامتی را به خطر بیاندازد و هم اندام را نامتناسب و بدشکل نشان خواهد داد پس بهتر است به جای سعی در لاغری به تناسب اندام تلاش کنیم تا بدنی متناسب با قد خود داشته باشیمو توده ی عضلانی را افزایش دهیم تا به تناسب اندام برسیم.

شنا از ورزش های بسیار کاربردی هوازی است که علاوه بر تاثیر بسیار زیاد و مثبتی که روی اندام ما می گذارد به دلیل محیطی که دارد و درون آب بودنش تاثیرات خوبی در روحیه ی ما نیز می گذارد. ورزش های هوازی در مدت زمان طولانی تری نسبت ورزش های بی هوازی انجام خواهد شد و همچنین ورزش های هوازی در از بین بردن چربی های اضافه و لاغری تاثیر بسیار بیشتری دارند. شنا نیز می تواند تاثیر بسیار خوبی و چشمگیری در کاهش وزن داشته باشد.

شنا کردن سه روز در هفته و هر جلسه تمرینی به مدت دو ساعت می تواند زمان خوبی و کافی برای دیدن نتایج کاهش وزن این ورزش باشد. اگر تمرینات و حرکات شنا در مدت زمان کمتر و با شدت بیشتری نسبت به قبل انجام بپذیرد می تواند گزینه ی خوبی برای ورزش های مقاومتی قرار گیرد و باعث عضله سازی شود. به طور کل چیزی که باید بدانیم این است که برای رسیدن به اندام مناسب اول باید به وزن ایده آل برسیم و بعد توده ی عضلانی بدن خود را بیشتر کنیم این قانون کلی برای تناسب اندام است.

حال اگر قرار است برای رسیدن به وزن ایده آل کاهش وزن داشته باشیم خب بهتر است از ورزش های هوازی استفاده کنیم تا به وزن ایده آل خود برسیم. اما اگر لاغر هستیم و نیاز به افزایش وزن داریم برای رسیدن به وزن ایده آل خود بهتر است با ورزش های مقاومتی شروع کنیم تا با افزایش بافت عضلاتی وزن بدنمان نیز بیشتر شود. نمی توان گفت یک ورزش صرفاً استقامتی و یا صرفاً مقاومتی است و همینجور که در ورزش شنا گفته شد، با تغییر در مقدار زمان و سرعت و یا تغییر در میزان شدت یک ورزش می توان تا مقداری تغییر در خود ورزش و نتایج حاصل از آن ورزش ایجاد کرد.

ورزش بدنسازی نیز به همین گونه است، نمی توانیم بگوییم تا چه حد می تواند برای تناسب اندام مفید باشد. اما کار با وزنه جزو ورزش های مقاومتی حساب می شود زیرا در مدت زمان کم فشار بسیار زیادی به بدن وارد خواهد شد. این موضوع کمک بسیار زیادی به عضله سازی خواهد کرد و همانطور که قهرمان این رشته را می بینیم همه ازاندامی درشت و عضلانی برخوردار هستند.

اما اگر بخواهیم از بدنسازی برای کاهش بافت چربی و کاهش وزن استفاده کنیم بهتر است قسمت هوازی تمرینات را بیشتر از قبل ادامه دهیم. پیاده روی روی تردمیل یا استفاده از دوچرخه ی ثابت می تواند گزینه ی خوبی برای استفاده از ورزش بدنسازی در جهت کاهش وزن باشد. این که بخواهیم بین دو ورزش انتخاب کنیم یکم سخت خواهد بود. این موضوع که برای تناسب اندام ورزش شنا مناسب تر است یا ورزش بدنسازی تا مقدار زیادی به علاقه ی فرد و یا در دسترس بودن آن ورزش برای آن فرد مربوط است.

اما ما می توانیم هر کدام از این تمرینات را به دلخواه خود انتخاب کنیم و با ایجاد تغییر در شدت و زمان تمرینات استفاده کنیم و اینجوری علاوه بر تناسب اندام به سطح بالایی از آمادگی جسمانی نیز خواهیم رسید.

توسط |۱۳۹۸-۱-۱۵ ۲۰:۰۶:۵۴ +۰۴:۳۰اردیبهشت ۲۵ام, ۱۳۹۷|بدنسازی, تناسب اندام, شنا|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه