باید ها و نباید های مصرف کراتین

اطلاعاتی در خصوص کراتین و عوارض آن

کراتین متشکل از سه آمینو اسید به نام های متینونین، گلیسین و آرژنین است. ترکیب این سه آمینواسید پروتئین را به وجود می آورند و با کنش های شیمیایی در کبد و کلیه کراتین تولید می گردد. کراتین به محصول نهایی سوخت و ساز پروتئین گفته می شود که از طریق خون به عضلات می رسد.

نیمی از میزان کراتین در بدن انسان ها و حیوانات به وسیله گوشت تامین می گردد و حدودا ۹۵ درصد کراتین بدن در عضلات اسکلتی تبدیل به کراتینین می شود. با توجه به اینکه در سبزیجات کراتین وجود ندارد، می توان یا استفاده از مکمل غذایی این کمبود را جبران کرد و توده ی عضلانی، قدرت و عملکرد آن را بالا برد. استفاده از کراتین به شکل پودر محلول در آن و یا شیک پروتئین، بهترین روش مصرف این مکمل محسوب می شود.

کراتینین

کراتینین به فرآورده ای از سوخت و ساز در ماهیچه ها می گویند که از کراتین برگرفته است. بعد از این که کراتین در ماهیچه ها دهیدراته می شود، کراتین تبدیل به کراتینین می گردد و وارد خون می شود. هر روز دو درصد از کراتین بدن تبدیل به کراتینین می شود و سپس در چرخش از طریق کلیه ها به اندازه دو گرم در روز دفع می گردد. کراتین با ادرار از بدن خارج می شود.

کراتین ازجمله منابع ذخیره ی انرژی به حساب می آید که در فعالیت ها و ورزش های سرعتی و انفجاری مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین به عنوان یک ماده غذایی مکمل در زمان خاص و محدود، فقط باید پزشک متخصص آن را تجویز کند. استفاده خوراکی از مکمل های کراتین در روند فعالیت های شدید و کوتاه مدت ورزشی نظیر دو سرعت، باعث شدیدتر شدن کارکرد ورزشکار می شود.

بالا رفتن بار بر اثر استفاده بیش از حد از کراتین در مدت طولانی، اثرات تخریب کننده ای را برای کلیه دارد. استفاده بیش از حد از کراتین علاوه بر اینکه موجب بالا رفتن انرژی نمی شود بلکه باعث پیری و فرسودگی زودهنگام در ورزشکاران می گردد.

کارشناسان توصیه می کنند که در زمان استفاده از کراتین، از آب به میزان کافی استفاده کنید. یکی از عوارضی که استفاده از کراتین به همراه دارد تجمع آب در بدن به خصوص در نواحی روده و ماهیچه ی اسکلتی است. این مسئله امکان دارد موجب دهیدراسیون و یا کم آبی ناشی از دریافت کراتین شود. به همین دلیل در زمان استفاده از کراتین باید به ازای هر کیلوگرم وزن بدن، ۳۰ گرم آب استفاده شود.

دهیدراسیون

حفظ وضعیت آن مناسب در بدن در زمان استفاده از کراتین لازم است. این مسئله به این دلیل اهمیت زیادی دارد که بعد از استفاده از کراتین، آب بدن در ماهیچه های اسکلیت جمع می شود و محتوای آب در دیگر بافت های بدن کم می شود.

از جمله عوارض استفاده از کراتین، کاهش ادرار در بدن است. این مسئله به خصوص در تمرین ورزشی سنگین و در آب و هوای گرم می تواند موجب نقص تنظیم حجرارت بدن و همینطور خستگی ناشی از گرما گردد.

عوارض جانبی کراتین

یکی از سوالات عمده ی مصرف کنندگان پیرامون مکمل کراتین، اثرات جانبی این ماده است. بررسی ها و مطالعات پژوهشگران علوم پزشکی برای تشخیص عوارض جانبی احتمالی کراتین در حال اجرا می باشد.

بعضی ازا ین عوارض در منابع غلمی مندرج شده است و بسیاری از آن ها برای جمع شدن آب در بدن به خصوص در نواحی روده و ماهیچه اسکلتی است. این گونه جمع شدن آب امکان دارد موجب دهیدراسیون و یا کم آبی متعاقب دریافت کراتین شود.

به همین دلیل زمانی که از کراتین به کار برده می شود، دست کم یک اونس آب به اعضای هر کیلوگرم وزن بدن استفاده نمایید.

البته پیش از آن که اظهار نظری پیش بیاید نکته ای را باید بدانید که این عوارض فقط در مطالعاتی وجود دارد و همواره در مطالعات گسترده تر تایید نشده اند. همچنین همانگونه که مطالعه خواهید کرد این عوارض معمولاٌ بر اثر عدم تعادل آب و مواد معدنی در بدن ایجاد می شوند و با استفاده از یک برنامه غذایی مناسب و ترکیب کردن کامل پودر کراتین در آب و یا آبمیوه می توان از آن جلوگیری کرد. البته تنها اثری که مورد توجه قرار می گیرد احتمال ایجاد بار اضافی بر روی کلیه ها در پی استفاده از کراتین است.

توسط |۱۳۹۸-۱-۱۹ ۱۸:۴۱:۲۵ +۰۴:۳۰تیر ۳۱ام, ۱۳۹۷|مکمل ها, پروتئین, پروتین ها و امینو اسیدها, کراتین|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه