اهمیت ساعت خواب مناسب برای ورزشکاران

بهترین زمان خواب برای ورزشکاران

ورزشکاران موفق و حرفه ای که سالهاست بدن سالمی دارند و عناوین قهرمانی خود را حفظ کردند از خواب کافی در زمان مناسب برخوردار هستند. زمان و میزان خواب از مهم ترین و اصلی ترین عوامل موفقیت یک ورزشکار حرفه ای است. در تحقیقات مختلفی که صورت گرفته است بهترین زمان خواب برای ورزشکارن ساعت۱۰ شب الی ۶ صبح به میزان ۸ الی ۱۰ ساعت است.

در این بازه زمانی هورمون های مهمی در بدن ترشح می شوند و در هر ساعت اتفاقات مختلفی در بدن می افتد(دفع سموم، پاکسازی روده،رشد عضلات و …). بسیاری از ورزشکاران عادت به خوابیدن در ساعت های ابتدایی شب ندارند و این کار برایشان بسیار سخت است. بهتر است حود را در روز های اولیه با استفاده از راه های مختلف به این کار عادت دهید زیرا بعد از گذشت مدت کوتاهی بدن به این ساعت خواب عادت می کند و هورمون های شما به تعادل می رسند(هورمون ملاتونین).

خواب برای عضله سازی

حتما این موارد را می دانید که عوامل مختلفی در رشد عضله تاثیر دارند مانند تمرین های تخصصی، رژیم غذایی دقیق و هم چنین مکمل های متناسب با دوره تمرینی. اما تمام این موارد زمانی تاثیر خود را نشان می دهند که شما خواب و استراحت مناسبی داشته باشید. هیچ کدام از موارد بالا تاثیرشون بیشتر از خواب کافی نیست. خوابیدن کافی و مناسب فواید زیادی دارد مانند ترمیم شدن سلول های مغر که ورزشکاران برای تمرکز کردن در رشته های تخصصی خود به هوشیاری ذهنی نیاز فراوان دارند. پایین آمدن مصرف انرژی و  هنگام خواب هورمون رشد در بدن ورزشکاران ترشح می شود و هم چنین پروتئینی که شما قبل از خواب مصرف کردید مصرف می شود. (برای مطالعه بیشتر درباره تاثیر ساعت خواب بر هورمون رشد اینجا را کلیک کنید).

بهتر است قبل از خواب نکاتی را رعایت کنید تا راس ساعت تعیین شده به خواب بروید:

  • از خوردن نوشیدنی های کافئین دار که باعث بی خوابی شما می شود خودداری کنید( چای، قهوه).
  • قبل از خوابیدن از کار با وسایل الکترونیکی مانند موبایل خودداری کنید زیرا این کار باعث می شود زمان از دست شما برود  و تایم زیادی را از دست بدهید. نور گوشی و فیلم و یا مطالبی که موقع خواب مطالعه می کنید باعث فعال شدن دوباره مغز می شود که این مورد خوبی نیست.
  • شرایط محیطی خود و هم چنین پوشیدن لباس راحتی مناسب خواب نیز از عوامل تاثیر گذار برای خواب راحت هستند.

اهمیت ساعت خواب مناسب برای ورزشکاران

خواب بعد از تمرین

یکی از هزاران فایده داشتن فعالیت بدنی برای فرد، خوب خوابیدن است. امروزه تعداد افرادی که به بیماری های عصبی و بی خوابی های شبانه دچار هستند روبه افزایش است. یکی از اولین تجویز هایی که پزشکان و روانشناسان به این افراد دارند ورزش کردن است زیرا بواسطه فعالیت بدنی بین سیستم های عصبی عضلانی تعادل مناسبی برقرار می شود و خیلی از روانشناسان قبل از تجویز داروهای شیمیایی ابتدا با استفاده از این روش ها افراد را درمان می کنند.

همچنین کیفیت خواب در ورزشکاران متفاوت است و  تحقیقات مختلفی در این زمینه انجام شده که نتایج مختلفی داشته است. بسیاری ازمحققان می گویند که بین فعالیت بدنی و زمان خواب شما حداقل سه ساعت فاصله باشد که دچار بی خوابی نشوید و برخی نیز می گویند از فعالیت ورزشی در غروب و شب خودداری کنید. خیلی از ورزشکاران بعد از ورزش کردن به خواب احتیاج دارند و برخی نیز سرحال می شوند ودچار بیخوابی می شود. اما به طور کلی این موضوع به افراد و نوع ورزشی که دارند بستگی دارد و هر ورزشکار با توجه به شناختی که از سیستم بدنی خود دارد می تواند بهترین تایم ورزشی برای خود را تشخیص دهد.

بی خوابی بعد از ورزش

یک از دلایل بی خوابی بعد از تمرین، داشتن تمرینات سخت و طاقت فرسا است. ورزشکارانی که در طول روز تمرینات سنگین و طولانی مدت دارند به دلیل اینکه هورمون استرس بواسطه تمرینات زیاد در بدن آن ها ترشح می شود، دچار بی خوابی می شوند. خیلی از ورزشکاران به این اعتقاد دارند که هرچه بیشتر تمرین کنند نتیجه بهتری نسبت به دیگر رقبای خود می گیرند و به عوامل مهم دیگر مانند خواب و استراحت توجه نمی کنند که این باور باعث افت عملکرد آن ها می شود و نتیجه مثبتی برایشان ندارد.

فکرو خیال های زیاد نیز از شایع ترین عوامل بی خوابی های ورزشکاران است. اصولا شب ها و هنگام خوابیدن، هزاران فکر از ذهن آن ها عبور می کند و به آینده ورزشی خود ، مسابقات، تمرینات و دیگر مسائل فکر می کنند که باعث بیدار ماندن و بی خوابی آن ها می شود. روش های مختلفی برای رفع این مشکل وجود دارد مانند شمردن، رنگ های آرامش بخش که تاثیر فروانی دارد، گوش دادن به موسیقی های آرام، خواندن کتاب مورد علاقه و هرکار مفید و سالمی که باعث دور شدن ذهن از عوامل منفی و بی خوابی شود، می تواند به رفع این مشکل کمک کند.

توسط |۱۳۹۸-۱-۲۴ ۲۳:۱۳:۳۷ +۰۴:۳۰فروردین ۲۴ام, ۱۳۹۸|تمرینات, روان شناسی ورزشی|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه