اهمیت روانشناسی ورزشی

روان شناسی ورزشی

روان شناسی ورزشی یعنی ، شناختن حالات و رفتارهای ورزشکاران و ارائه راهکارهای مناسبی که در موقعیت های مختلف ورزشی همچون مسابقات و تمرینات قرار می گیرند. از طریق این علم می توان ورزشکاران را برانگیخته کرد تا حداکثر عملکرد خود را به نمایش بگذارند. روان شناسان ورزشی باید اطلاعات و علم کافی را در این زمینه کسب کنند تا بتوانند موقعیت های ذهنی برای تمرینات روانشناسی را برای ورزشکاران فراهم کنند. روانشناسی ورزشی ،علمی است که تمامی مربیان، مدیران و سرپرستان ورزشی، پزشکان تیم و حتی خود ورزشکاران نیز باید اطلاعات لازم را داشته باشند، زیرا همه آن ها به نوعی درگیر مسائل روانی می شوند.

مزایا روانشناسی ورزشی برای مربیان

هر مربی علاوه بر دانش لازم در حیطه مربیگری، باید یک روانشناس خوب باشد زیرا او بیشتر از بقیه افراد با ورزشکار در ارتباط است و می تواند تمامی رفتار های اورا تجزیه و تحلیل کرده وعلت را بررسی کند. با فرا گرفتن علم روانشناسی ورزشی، مربی می تواند تمامی رفتارهای او را در حین تمرینات، یادگیری فنون جدید و مسابقات توصیف کند. مربی می تواند تشخیص دهد که چرا ورزشکار در موقعیت های مختلف رفتارهای خاصی از خود نشان می دهد( عصبانیت ها و برخوردهای فیزیکی). مربی می تواند برای ارتقای عملکرد ورزشکار، از راه های مختلف بر رفتار ورزشکار نفوذ کرده و رفتار او را کنترل و دستکاری کند. مربی می تواند به شخصیت درونی ورزشکار پی ببرد و تفاوت بین رفتارها و شخصیت افراد را جویا شده و با هرکسی با توجه به ویژگی های او رفتار کند.

اهمیت روانشناسی ورزشی

اهمیت روان شناسی در ورزش

  • روانشناسی ورزشی باعث توسعه دانش های مختلف در یادگیری، تمرینات و انتخاب ورزشکاران می شود.
  • بکارگیری این دانش باعث بالا بردن اعتماد به نفس، انگیزه، خودباوری، تمرکز ، توجه و انرژی در ورزشکاران می شود.
  • باعث کاهش اضطراب، استرس، انرژی های منفی، تنش زدایی و برانگیختگی های نامناسب در ورزشکاران می شود.
  • باعث دقت بیشتر در استعدادیابی رشته های ورزشی، و هم چنین  باعث استفاده از روش های جدید در حیطه های مختلف یادگیری با توجه به ویژگی های روانی ورزشکاران می شود.
  • باعث شناختن واکنش های ورزشکاران در موقعیت های مختلف ورزشی می شود و کمک فراوانی در انتخاب دقیق روش های تنبیه و پاداش ورزشکاران می کند.

تاثیر روانشناسی ورزشی بر فشارهای روانی

روانشناسی ورزشی در رشته های مختلف ورزشی متفاوت است. به طور مثال در ورزش های طولانی و استقامتی، نیروی روانی باید در تمام مدت حفظ شود. اما در ورزش های کوتاه که ورزشکار باید در تایم کم نتیجه خوبی کسب کند،نیاز به دقت و تمرکز و نیروی روانی مثبتی دارد تا بتواند بهترین عملکرد خود را نشان دهد.

فشار روانی زمانی بر ورزشکار وارد می شود که در برنامه ریزی و تصورات ورزشکار از موقعیتی که برای خود پیش بینی کرده و عوامل محیطی نا هماهنگی ایجاد شود. از علائم فشار های روانی می توان به افزایش ضربان قلب، انقباض در عضلات، عدم توانایی در تصمیم گیری، افزایش تعریق و موارد دیگر اشاره کرد. روانشناسی ورزشی از طریق روش های مختلف مانند تصویرسازی های ذهنی، آرام سازی ها، سخنان مثبت و دیگر روش ها باعث کاهش این فشار ها بر ورزشکار می شود.

تصویرسازی ذهنی در روانشناسی ورزشی

تصویرسازی یکی از روش های کاربردی در روانشناسی ورزشی است و هم چنین روشی برای تمرین کردن در شرایط خاص است. در این روش روانشناسان ، مربیان و حتی خود ورزشکاران صحنه هایی از تمرین و یا مسابقات را در ذهن خود مجسم می کنند بدون آنکه تمرین بدنی داشته باشند. از این روش در تمامی سطوح استفاده می شود. برای ورزشکاران مبتدی در یادگیری بهتر آن ها و در ورزشکاران حرفه در حرفه ای شدن و تمرکز بیشترآن ها تاثیر دارد. به طور مثال ورزشکاران حرفه ای که آسیب های شدید ورزشی دارند و باید تایم طولانی را استراحت کنند، برای جلوگیری از افت بیش از حد و ریکاوری و بهتر شدن زودهنگام آن ها، از تصویر سازی ذهنی استفاده می کنند. حتی در ورزشکاران حرفه ای در کنار تمرینات فیزیکی و حرفه ای خود، جلساتی را نیزبه این کار اختصاص می دهند.

اهمیت روانشناسی ورزشی

نتیجه گیری

امروزه رقابت ورزشکاران حرفه ای بسیار نزدیک به یکدیگر است. این باور اشتباه است که تنها ورزشکارانی که مشکلات روانی و یا تجربیات بدی دارند به روانشناسی ورزشی نیاز دارند ، در صورتی که تمامی ورزشکاران عادی و حرفه ای در تمامی سطوح به این علم نیاز دارند. ورزشکارانی که در سطوح بالا فعالیت دارند و حرفه ای هستند، اکثرا آمادگی جسمانی و تکنیک های خوبی دارند. عامل مهمی که می تواند باعث تفاوت در آن ها شود، آمادگی روانی در آن ها است. اگر ورزشکاری در بالاترین سطح تکنیکی و آمادگی جسمانی باشد، در صورتی که از لحاظ روانی و ذهنی آماده نباشد نمی تواند مهارت های خود را نشان داده و نتیجه ای کسب کند و در یک ثانیه تمام زحمات او به هدر می رود.

توسط |۱۳۹۷-۱۲-۲۳ ۱۳:۴۸:۵۲ +۰۳:۳۰اسفند ۲۳ام, ۱۳۹۷|رشته های ورزشی, روان شناسی ورزشی|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه