آیا فارماتون چاق کننده است؟

آشنایی با داروی فارماتون

فارماتون نوعی مولتی ویتامین است که سال هاست در داروخانه ایران در حال ارائه است. این دارو از مولتی ویتامین های مناسب و خوب به حساب می آید که به دلیل فرم خاص دارویی درون کپسول قرار داده شده است.  این ماده از ۴ماده ی سازنده تشکیل شده است. ۱-عصاره جنسیک.۲- دی متیل اتانول بی تارتات. ۳-ویتامین ها، مواد معدنی و عناصر کمیاب. ۴-کولین، اینوزیتول، لینولئیک اسید. جنسیک ماده ای گیاهی است که به دو نوع آسیایی و آمریکا وجود دارد، این گیاه برای سلامتی بسیار مفید است، سطح قند خون و سطح کلسترول را پایین می آورد و آرام بخش است و استرس را کم می کند و در درمان دیابت و اختلالات جنسی مردان نیز موثر است.

ویتامین و عناصر نیز در این دارد نفس مکمل را داشت و به ذخیره این مواد در بدن خود کمک خواهد کرد تا فرد دچار کمبود نشود. از خواص این دارو می توان کاهش استرس در افراد میانسال و جوان را نام برد. همچنین به دلیل وجود جین سینگ دارای انواع پاناکسوزیدها و پاناگزاتریول و پاناگزادیول است. حاصل این ترکیب ماده ای محرک است که اثر محرک نسبی ای بر روی مغز و بدن می باشد که باعث افزایش تمرکز خود و احتمالاً بهبود و تقویت حافظه می شود و همچنین وجود متیل آمینواتانول بی تارتات باعث ایجاد خلق خد بهتر در افراد می شود. هر چند این تاثیر کم است و چشمگیر نیست.

همچنین این دارو به دلیل داشتن ویتامین ها و مواد معدنی بسیار زیاد می تواند در بدن انسان انواع کمبودها و ضعف ویتامین ها و مواد معدنی را جبران کند. استفاده از قرص های فارماتون می تواند می تواند عوارضی مانند خارش پوست، مشکلات خواب، سرگیجه و مشکلات گوارشی مانند حالت تهوع، تهوع و دردهای شکمی را همراه داشته باشد.

اگر به مشکلات گوارشی خاصی مبتلا هستید نباید ازاین دارو استفاده کنید و یا حداقل قبل از استفاده با پزشک خود مشورت های لازم را انجام دهید. همچنین این دارو ممکن است حاوی روغن بادام یا سویا و یا لاکتوز باشد پس اگر به هر کدام از این مواد حساسیت دارید بهتر است یا از آن استفاده نکنید و یا با احتیاط آن را استفاده کنید.

بهترین زمانی که می توانیم از فارماتون استفاده کنیم در هنگام صرف غذا است زیرا فارماتون یک مکمل است و برای جذب بهتر مکمل ها و مواد معدنی پیشنهاد می شود آن را همراه غذا مصرف کرد. اگر با شکم خالی مصرف شود. ممکن است باعث مشکلات معده و گوارش در افراد شود.

با افزایش تعداد افراد سودجو در جوامع مختلف مشکلاتی مانند وجود داروهای تقلبی در دسترس مردم پیش آمده است. دارو فارماتون نیز مانند بقیه داروها این را دارد و این موضوع باعث شده که ما هنگام خرید فارماتون بیشتر مراقب تقلبی نبودن آن باشیم. اگر از نوع تقلبی این دارو استفاده کنیم ممکن است آسیب چندانی به ما وارد نکند اما قطعاً تاثیری در بدن ما نخواهد گذاشت و ما تغییری حس نمی کنیم.

برای تشخیص فارماتون اصلی از نوع تقلبی آن بهتر است به چند مورد توجه داشته باشیم مانند نوشته شدن نام فارماتون به لاتین روی کپسول های و یا وجود نام فارماتون روی در بسته بندی محصول همچنین باید بدانیم هیچ ارزونی بی علت نیست و نمونه اصل دارو با قیمت بالاتر توزیع می شود. معمولاً افراد با هدف هایی مختلف مانند چاق شدن و لاغر شدن و یا… به باشگاه ها رجوع می کنند.

مربی ها نیز اکثراً داروها و مکمل هایی را مناسب با هدف ورزشکار برای او پیشنهاد می دهند. اگر فردی با هدف چاق شدن به باشگاه ورزشی رجوع کند. معمولاً مربی که اطلاعات کافی ندارد به او استفاده از کپسول مکمل فارماتون را پیشنهاد می دهد و معمولاً ذکر می کنند این کپسول اشتها را زیاد می کند و باعث چاقی سریع می شود.

نکته ای که باید بدانیم این است که همان طور که ذکر شد، فارماتون مکمل است، تاثیر مکمل روی کاهش و یا افزایش وزن نیز کاملاً به تغذیه افراد بستگی دارد. یعنی مکمل ها این گونه در بدن اثر می کنند که سوخت و ساز بدن را بالا برده و با تقویت تمامی ارگان های بدن باعث می شود نیاز به انرژی بیشتر شود و طبیعتاٌ بعد از آن اشتها بیشتر خواهد شد این موضوع باعث می شود افراد بیشتر تمایل به غذا و خوردن انواع مواد غذایی پیدا کنند.

حال اگر این خوراکی ها و غذاها باعث افزایش وزن و چاقی ما شوند مانند کربوهیدرات و چربی ها و… ما افزایش وزن را حس کرده و این موضوع سبب چاقی ما شده و دلیل آن را استفاده از مکمل  می بینیم.

اما اگر مواد غذایی را استفاده کنیم که نه تنها به افزایش وزن کمک نمی کند بلکه باعث کاهش وزن هم می شوند، مانند مواد فیبردار و غیر هضم، بعد از مدتی کاهش وزن روی ما تاثیر خواهد گذاشت و ما دوباره این تاثیر را از نگاه مکمل ها خواهیم دید اما واقعیت این است که مکمل ها از جمله فارماتون روی تغییر وزن ما تاثیری نخواهد داشت و فقط ما مواد غذایی مفید و ویتامین ها و مواد معدنی را وارد خواهد کرد.

 

آیا از مکمل های ورزشی استفاده می کنید ؟

View Results

Loading ... Loading ...
توسط |۱۳۹۸-۱-۱۵ ۲۰:۰۴:۱۲ +۰۴:۳۰اردیبهشت ۲۵ام, ۱۳۹۷|اطلاعات دارویی, مکمل ها, چاقی|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه